راهکاری فناورانه برای جلوگیری از دستکاری کیلومترشمار خودروها

به گزارش تفطن، محققان پارک فناوری دانشگاه تربیت مدرس با استفاده از دوربین های پلاک خوان روشی را برای میزان پیمایش خودروها ارائه کردند و به گفته آنها این روش نه تنها از دستکاری کیلومترشمار خودروها می کاهد، بلکه می تواند در اخذ مالیات و عوارض خودروها به منظور کاهش آلودگی هوا و سفرهای غیرضروری در شهرها مؤثر باشد.

راهکاری فناورانه برای جلوگیری از دستکاری کیلومترشمار خودروها

دکتر سارا ابراهیمیان، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگاران یافتن میزان پیمایش خودروها را چالشی بر سر راه مهندسین و دست اندرکاران صنعت حمل و نقل دانست و گفت: برآورد دقیق میزان پیمایش خودروها با استفاده از کیلومترشمار خودروها و یا GPS به دست می آید که این روش دو مشکل اساسی را در پی دارد.

وی گران بودن را یکی از این مسائل ذکر کرد و ادامه داد: از سوی دیگر هر خودرو بایستی مجهز به سخت افزارهایی برای برآورد کیلومترشمار گردد که در این صورت همیشه احتمال دستکاری در تجهیزات نصب شده بر روی خودروها وجود دارد.

ابراهیمیان با اشاره به انجام مطالعاتی برای برآورد دقیق میزان پیمایش خودروها در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، خاطر نشان کرد: در این مطالعات روشی را ارائه کردیم که بدون استفاده از کیلومتر شمار و یا GPS تنها با استفاده از دوربین های پلاک خوان قادر هستیم میزان پیمایش خودروها را به دست آوریم.

وی با اشاره به مکانیزم برآورد میزان پیمایش خودرو با استفاده از این روش، با تاکید بر اینکه در این روش تنها احتیاج به اطلاعات پلاک خودرو داریم، توضیح داد: زمانی که خودرو از جلوی یک یا چند دوربین پلاک خوان عبور می نماید، اطلاعات پلاک توسط این دوربین ها ثبت می گردد و زمانی که این اطلاعات در کنار هم قرار گیرند، می توان با پردازش آنها و آنالیز مسیرهای عبوری، میزان پیمایش خودروها را محاسبه کرد.

مجری طرح با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این طرح به منظور ارتقای دقت در برآورد میزان پیمایش خودروها، یادآور شد: برای پیدا کردن میزان پیمایش دقیق خودروها یکسری الگوریتم های کاهش خطا اعمال شد تا بتوانیم بعضی خطاهای محاسباتی ناشی از تعدد مسیرها مابین دو دوربین و همچنین خرابی احتمالی بعضی دوربین های دخیل در محاسبات را کاهش دهیم و آنالیز های ما نشان داد که این الگوریتم ها قادر هستند میزان پیمایش را با دقت بالا برآورد نمایند.

ابراهیمیان با تاکید بر اینکه این روش مزایای زیادی را در پیدا کردن میزان دقیق پیمایش خودرو به دنبال دارد، اظهار کرد: کمترین کاربرد این روش در شناسایی و ارزیابی دقیق خودروها است. آمارهای جهانی نشان می دهد کیلومترشمار خودروها دستکاری می گردد؛ از این رو خریداران خودروهای دست دوم اطلاعات زیادی در مورد میزان پیمایش خودروها ندارند و با استفاده از این روش می توان اطلاعات دقیقی در این زمینه به خریداران ارائه کرد.

وی بی احتیاجی خودروها از نصب تجهیزات اضافی را از دیگر مزایای این دستاورد علمی نام برد و اضافه نمود: با استفاده از این روش می توان عوارض، مالیات و بیمه خودروها را بر اساس میزان پیمایش محاسبه کرد. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد اخذ بیمه و یا عوارض بر اساس پیمایش خودروها می تواند تاثیرات خوبی در کاهش سفرهای غیر ضروری، کاهش آلودگی های هوا، اجرای عدالت و کاهش تصادفات داشته باشد.

وی نظارت بر کار قطعه سازان را از دیگر مزایای این طرح مطرح کرد و یادآور شد: اگر قرار است قطعه ای در میزان پیمایش خاصی کار کند، با این روش می توان آنالیز کرد که قطعات ساخته شده در چه میزانی از پیمایش مستهلک می شوند.

این محقق با بیان اینکه این روش همچنین می تواند راهکاری برای آنالیز کیفیت خودروها باشد، شرح داد: با این روش، می توان خودروهایی که به دلیل پیمایش زیاد دارای لاستیک ها و یا قطعات پوسیده و یا حتی روغن سوخته هستند را شناسایی کرد و با ارسال پیامکی از مالکان خودروها خواست که نسبت به تعویض قطعات پوسیده خودروی خود اقدام نمایند. این امر کاهش تصادفات و کاهش آلودگی هوا را به همراه دارد.

وی در پاسخ به این سوال که برای اجرای کامل این طرح باید تمام سطح شهر مجهز به دوربین گردد یا خیر، گفت: پژوهش هایی که انجام دادیم، نشان می دهد برای این امر احتیاج به نصب دوربین های زیادی نیست تا با دقت بالا میزان پیمایش را محاسبه کنیم، ولی اینکه در کجاها دوربین ها نصب گردد تا بتوان با دقت بالا میزان پیمایش را محاسبه کرد، یکی از موضوعات پژوهشی ما در این طرح بوده است و تا حد زیادی صورت گرفته؛ ولی آنالیز های ما نشان داد که برای این منظور احتیاج به تعداد دوربین های زیادی نیست.

به گفته وی، پایلوت این طرح در پارک فناوری تربیت مدرس اجرایی شده و نتایج آن نشان داد که این روش در محاسبه پیمایش خودروها از دقت بالایی برخوردار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 596

به "راهکاری فناورانه برای جلوگیری از دستکاری کیلومترشمار خودروها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکاری فناورانه برای جلوگیری از دستکاری کیلومترشمار خودروها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید