سنگاپور پنجره هوشمند مایع ساخت

به گزارش تفطن، دانشمندان دانشگاه فناوری نانیانگ(NTU) در سنگاپور نوعی پنجره مایع ساخته اند که ادعا می گردد مصرف انرژی را تا 45 درصد کاهش می دهد.

سنگاپور پنجره هوشمند مایع ساخت

همراه ما باشید تا با تور ارزان سنگاپور از توسعه‌یافته ترین کشور آسیا دیدن کنید.

دانشمندان دانشگاه فناوری نانیانگ(NTU) در سنگاپور یک پنجره هوشمند ابداع نموده اند که حاوی یک محلول مایع است که بین دو صفحه شیشه ای نگهداری می گردد و می تواند مانع از عبور نور خورشید گردد.

با این کار، محلول درون پنجره گرما را به دام می اندازد و چند ساعت بعد با خنک شدن پنجره ها در شب، این گرما را آزاد می نماید. نتیجه این است به تهویه هوای کمتری در طول روز احتیاج است و همچنین انرژی کمتری صرف گرم کردن اتاق در شب می گردد.

این مایع جذب نماینده حرارت و مسدود نماینده نور در این پنجره، بین دو صفحه شیشه ای واقع شده است و در واقع بین پنجره دو جداره تزریق شده است.

پنجره هوشمند آزمایشی محققان سنگاپوری از شیشه معمولی ساخته شده و در ساخت مایع میانی آن از مخلوطی از میکروهیدروژل، آب و یک ترکیب تثبیت نماینده استفاده شده است.

در طول روز با عبور نور خورشید از پنجره، این مایع انرژی گرمایی نور خورشید را جذب و ذخیره می نماید و از گرم شدن اتاق جلوگیری می نماید و احتیاج به استفاده از سیستم تهویه هوا را کاهش می دهد.

علاوه بر این، با گرم شدن مایع، هیدروژل موجود در محلول به حالت مات تغییر می نماید و این امر به نوبه خود به جلوگیری از نور و خنک نگه داشتن اتاق یاری می نماید.

اما در عصرگاه، این هیدروژل خنک و بار دیگر شفاف می گردد و بخشی از انرژی گرمایی ذخیره شده درون خود را در اتاق آزاد می نماید. در نتیجه احتیاج به گرم کردن اتاق در شب را کاهش می دهد.

محققان می گویند پنجره آنها افزون بر تمام مزایای مذکور، مزیت جذب سر و صدای خارجی را ارائه می دهد که از پنجره های دو جداره سنتی 15 درصد کارایی بالاتری دارد.

محققان اکنون به دنبال شرکای صنعتی هستند تا بتوانند فناوری خود را تجاری سازی نمایند.

دکتر لانگ یی محقق ارشد این مطالعه شرح داد: نوآوری ما خصوصیات منحصر به فردی را با ترکیب هیدروژل و آب ارائه می دهد. ما با استفاده از مایع مبتنی بر هیدروژل، فرآیند ساخت این پنجره هوشمند را ساده می کنیم.

محققان سنگاپوری بر اساس شبیه سازی ها و آزمایش های خود در دنیای واقعی می گویند پنجره های آنها می تواند مصرف انرژی را در ساختمان های اداری تا 45 درصد کاهش دهد.

این مطالعه در مجله Joule منتشر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1547

به "سنگاپور پنجره هوشمند مایع ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگاپور پنجره هوشمند مایع ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید