فوت و فن خرید یخچال دست دو (قسمت دوم)

به گزارش تفطن، در اولین بخش از مطلب فوت و فن خرید یخچال دست دو نکاتی که باید هنگام خریدن به آن ها توجه داشته باشید، نظیر ابعاد، قیمت، برفک و عایق بندی را با شما در میان گذاشتیم. البته باید در نظر داشت که این موارد، صرفاً برای کاربران عادی است؛ زیرا تکنسین های لوازم سردنماینده مجهز به ابزارهایی هستند که می توانند از طریق آن ها یخچال را تمام و کمال تست نمایند؛ اما اگر یک مصرف نماینده عادی هستید و قصد خرید یخچال دست دو را دارید، باید قلق های آنالیز آن را هم بلد باشید و مثل یک کارشناس، یخچال مورد نظر را آنالیز کنید، در این مطلب با ما همراه باشید تا با روش صحیح خرید یخچال دست دو آشنا شوید.

فوت و فن خرید یخچال دست دو (قسمت دوم)

مقدار مصرف انرژی

امروزه یکی از مواردی که نشان از نوع کارکرد یخچال دارد، برچسب مصرف انرژی است که روی یخچال ها چسبانده شده است. آمپر مصرفی را با آن چه روی برچسب انرژی درج شده مقایسه کنید تا از درستی مقدار مصرف اطمینان حاصل کنید.

توجه به برچسب انرژی برای دانستن این که یخچال انتخابی شما از نظر مصرف انرژی بهینه و به صرفه است بسیار راه گشاست. یخچال هایی که از کمپرسور اینورتر استفاده می نمایند دارای مصرف انرژی کمتری هستند، این کمپرسور ها به جای آف و آن کردن به حسب احتیاج دور خود را تند و کند می نمایند. همین امر باعث حذف استارت های بی مورد و کاهش چشمگیر مصرف انرژی می گردد. بعلاوه کمپرسورهای اینورتر با گاز تازه 410 کار می نمایند که سازگار با محیط زیست است و راندمان بالاتری دارد.

در حین خرید یخچال دسته دو اگر برچسب انرژی همچنان روی یخچال بود، به آن توجه کنید یا اینکه از فروشنده سؤالاتی در رابطه با توان موتور این لوازم خانگی و مقدار مصرف برق آن بپرسید. این مورد مهم را به خوبی ارزیابی کنید تا در حین استفاده از آن دچار مشکل نشوید. بی شک اگر مقدار مصرف انرژی یک یخچال بالا باشد، هزینه های گزاف برق را در سرانجام هر ماه در پی خواهد داشت.

آزمایش یخچال در زمان اوج مصرف

یخچال را مانند هر وسیله برقی دیگری باید قبل از خریدن تست کرد. این کار باید در اوج بار و پیک مصرف انجام گردد. هرگز یخچال را روشن تحویل نگیرید. اگر روشن بود، آن را خاموش نموده و 10 دقیقه بعد روشن کنید.

عمر و مدت زمان استفاده از یخچال

شما به عنوان یک مصرف نماینده عادی که تخصصی در زمینه آنالیز یخچال دست دوم ندارد بهتر است به مواردی چون مقدار استفاده از یخچال توجه داشته باشید. بعلاوه ضروری است بدانید که چقدر تا اتمام ضمانت نامه یخچال به جای مانده است.

آنالیز دمای داخل یخچال

یخچال دسته دوم انتخابی شما باید دمای مناسبی داشته باشد، به این فاکتور مهم نیز در حین خرید یخچال دست دو توجه داشته باشید. چرا که عدم وجود دمای مناسب در یخچال، موجب فساد در مواد غذایی شما خواهد شد. در نظر داشته باشید که قطعات مورد استفاده در یخچال شما، باید در بازار به صورت تکی وجود داشته باشند تا در صورت ایجاد مشکل در سیستم های فنی یخچال، امکان رفع آن مسائل را داشته باشید و با تعویض قطعه و تعمیر آن مشکل را رفع کنید.

آنالیز قطعات موجود در یخچال

قطعات موجود در یخچال دسته دوم نیز باید آنالیز شوند. چرا که این یخچال ها مدتی استفاده شده اند و معین نیست کدام قسمت از آن سالم است و کدام قسمت دچار استهلاک شده است.

سالم بودن لاستیک ها و نوار داخلی

از جمله مهم ترین اجزای یک یخچال نوارهای لاستیکی درب این وسیله است که در صورت بروز آسیب در آن، عمر موتور یخچال شما کاهش می یابد و مواد غذایی نیز فاسد می شوند. چراغ داخل یخچال دسته دوم را نیز به خوبی آنالیز کنید. حتما از سالم بودن نوار داخلی و لاستیک هایی که مانع از خروج هوای داخلی می گردد اطمینان پیدا کنید، چرا که خرابی لاستیک ها هم باعث فشار به موتور می گردد، هم فاسد شدن مواد غذایی را در پی خواهد داشت.

یخساز را آنالیز کنید

یخساز را آزمایش کنید تا از نداشتن نشتی خیالتان راحت گردد. دقت کنید لوله ای که آب را به یخساز منتقل می نماید، شل نشده باشد یا لوله ای که از پشت آن آمده سر جای خودش باشد.

سینی پشت یخچال را از قلم نیاندازید

از قلم نیاندازید که کثیفی سینی پشت شبکه های پایین و کویل های چگالنده باعث فشار به موتور یخچال شده و عمر آن را کاهش می دهد. بنابراین با آنالیز این بخش می توانید بفهمید که تا به امروز آیا فشاری به موتور وارد شده یا نه.

آنالیز چراغ داخل یخچال و فریزر

یکی دیگر از مواردی که باید در خرید یخچال دست دوم به آن توجه کنید تست چراغ داخل یخچال است. باید مطمئن شوید که چراغ یخچال و فریزر سالم است یا اگر کار نمی نماید تعمیر آن چقدر هزینه خواهد داشت.

آنالیز شکستگی داخل کشوها

آنالیز کابین داخلی یکی دیگر از مواردی ست که باید در زمان خرید یخچال حتما به آن توجه کنید. در آنالیز هایتان دقت کنید که کابین یا کشوها شکستگی نداشته باشند. حتما به تعداد طبقات و طراحی یخچال دقت کنید تا در زمان تحویل یخچال، کشوها را به تعداد تحویل بگیرید. در حین استفاده از یخچال، اغلب مواد غذایی را درون کشوها و کابین ها قرار می دهید و درصورتی که هرگونه آسیبی به این کشوها وارد گردد، مواد غذایی شما از بین می فرایند!

آنالیز کمپرسور یخچال دسته دو

یخچال دسته دوم باید کمپرسورهای سالمی نیز داشته باشد. این بخش های فنی یخچال، عملکرد و راندمان کاری یخچال را معین می نمایند. درصورتی که آسیبی در این بخش های یخچال شما ایجاد گردد، اختلالات جدی در عملکرد کلی این وسیله ایجاد می گردد.

وظیفه اصلی کمپرسور خنک کردن گازی است که وارد محفظه زیرین آن می گردد. اگر این کمپرسور کیفیت مطلوب را نداشته باشد، بی شک عملکرد یخچال مختل شده و دیگر هوای خنک مورداحتیاج در داخل آن جریان نمی یابد و یخچال دسته دوم موردنظر شما، عملاً هیچ کارایی نخواهد داشت. درصورتی که صدای آن غیرطبیعی باشد، باید نگران وجود اختلالاتی در ساختار این قطعه باشید!

اگر یخچال دسته دوم موردنظر شما پیش تر، یک بار تعویض قطعه داشته باشد، بهتر است از خرید آن منصرف شوید! چون استهلاک آن بسیار بالاتر است. کمپرسورهای 5 لوله همواره بهتر از کمپرسورهای 3 لوله هستند و کارایی بیش تری دارند. پس در حین خرید یخچال دسته دوم باید به صدا و نوع کمپرسور موجود در یخچال نیز دقت کنید.

جابه جایی یخچال دست دو

پس از اینکه یخچال مورد نظرتان را انتخاب کردید، باید به نکته مهم دیگری نیز توجه کنید و آن هم نحوه جابه جایی یخچال است. روی کمپرسور، لوله آزادی پرس شده که به جایی متصل نیست. اصطلاحاً به آن لوله کور می گویند. هنگام جابه جایی یخچال، باید آن را در جهت این لوله خم کرد زیرا خواباندن یخچال در جهت های دیگر باعث ورود روغن به دیگر لوله ها و انسداد آن ها می گردد.

یخچال دسته دوم شما باید جابه جایی ساده ای داشته باشد. بهتر است وزن این یخچال ها مناسب باشد تا در صورت لزوم، امکان جابه جایی آن را در طبقات بالای ساختمان های مسکونی داشته باشید. یخچال دسته دوم باید با فضای موردنظر شما نیز متناسب باشد.

درصورتی که فضای آشپزخانه شما، جای کافی برای قرار دادن یخچال های دوقلو و ساید بای ساید دارد، بهتر است یخچال دسته دوم بزرگ تری بخرید. اما درصورتی که فضای کوچک تری در منزل دارید، بهتر است یخچالی متناسب با متراژ پایین خانه خود تهیه کنید تا همخوانی دکوراسیون منزل شما حفظ گردد.

بهتر است یخچال هایی بخرید که از نظر امکانات در سطح مطلوبی قرار داشته باشند. پیش از خرید یخچال دسته دوم و پرداخت بهای آن، یک بار یخچال را به برق بزنید و از کارکرد مطلوب و مناسب آن اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب از کیفیت عملکرد آن مطمئن تر خواهید بود.

عوامل مؤثر بر خرید یخچال دسته دو

در حین خرید یخچال دسته دو باید به احتیاجهای خود در آشپزخانه توجه کنید. در ابتدا به تعداد اعضای خانواده خود و مقدار و حجم مواد غذایی ای که در طول روز در یخچال قرار می دهید توجه کنید و یخچالی با مقدار و ابعاد متناسب با این موارد بخرید. درصورتی که یخچال دسته دوم موردنظر شما کوچک تر از ابعاد مورداحتیاج باشد، از طول عمر آن کاسته می گردد.

وقتی یخچال شما کوچک باشد و مواد غذایی زیادی درون آن قرار دهید، یخچال برای فراهم کردن هوای خنک برای این حجم زیاد از مواد غذایی باید کار بیش تری انجام دهد و نیروی بیش تری صرف کند، در نتیجه عمر موتور و بخش های فنی آن به شدت کم می گردد.

بعلاوه در زمان خرید یخچال دست دو باید به امکانات و قابلیت های آن دقت کنید. اگر می خواهید همواره آب خنک در دسترس داشته باشید، بهتر است از یخچال هایی که یخ ساز یا آب سردکن دارند، بهره ببرید. بعلاوه به تعداد کشوها و کابین های یخچال خود دقت داشته باشید و جادار بودن یخچال را نیز آنالیز کنید.

پیش از اقدام به خرید هر یخچالی دررابطه با برندهای معتبر یخچال و فریزر موجود در بازار کمی تحقیق کنید و سپس بر اساس ویژگی های آن ها یک مدل کاربردی را انتخاب کنید. در حین خرید باید درب یخچال را باز کنید و از عدم وجود بوی بد داخل آن نیز اطمینان حاصل کنید. بعلاوه باید در رابطه با سالم بودن بدنه یخچال نیز اطمینان حاصل کنید. برای این منظور به رنگ درب یخچال و بدنه آن توجه داشته باشید و درصورتی که هر گونه آسیبی در این بخش ها مشاهده کردید، در پی یخچال دیگری بگردید!

انواع مختلف یخچال دسته دو

در بازارهای فروش یخچال های دسته دوم، با مارک ها و برندهای مختلفی از این محصولات روبه رو می شوید. در بین آن ها می توان به مارک اسنوا اشاره نمود که یک مدل پر طرف دار در بین انواع یخچال و فریزر است. یخچال های الکترواستیل نیز یک نمونه منحصربه فرد از انواع یخچال و فریزر در بازارهای فروش هستند.

یخچال پارس نیز یک مدل بسیار باکیفیت است که امکانات بسیار زیادی دارد و ماندگاری و دوام آن نیز بسیار بالا است. مدل های امرسان و هیمالیا نیز از زمان های قدیم تا کنون در بازارهای فروش یخچال و فریزر وجود داشته اند و از برترین ها به شمار می فرایند.

برای خرید هر یک از آن ها باید در رابطه با قطعات به کاررفته در هر یک، تحقیق کنید. در بین مدل های مختلف یخچال، هیمالیا با نیم قرن سابقه فراوری، از همه قدیمی تر است. اما برای خرید هر یخچالی باید به محدوده قیمت خود نیز توجه داشته باشید و یخچالی باتوجه به بودجه خود انتخاب کنید.

یک راه چاره مناسب برای تست یخچال، قرار دادن یک سینی پر از یخ در کابین و کشوهای فریزر است. اگر یخ ها آب شدند، کیفیت یخچال فریزر موردنظر شما زیر سؤال می گردد و اگر یخ ها سالم بمانند، کیفیت یخچال فریزر و دمای آن مورد تأیید خواهد بود.

مزایا و معایب انواع مختلف یخچال

  • یکی از مزایای یخچال، طراحی مناسب آن است. اگر یخچالی که تهیه می کنید، هوشمندانه طراحی شده باشد، برای باز و بسته کردن درب آن و جابه جایی مواد غذایی در آن دچار مشکل نخواهید شد.
  • بعلاوه یک یخچال خوب باید قابلیت شست وشو داشته باشد و باید به سادگی بتوان آن را نظافت کرد.
  • عدم ایجاد یخ در فریزر یخچال نیز یک اصل مهم است که باید به آن دقت گردد. بعضی از یخچال ها دارای سیستم برفک زدایی اتوماتیک و اتوماتیک هستند. بهتر است برای خرید یخچال این مدل های هوشمند را مدنظر قرار دهید. بعلاوه اگر بخش فریزر یخچال موردنظر به صورت کشویی طراحی شده باشد، بی شک کارایی آن بیش تر خواهد بود.
  • یکی از معایب یخچال فریزرها، وجود فریزر در قسمت پایینی یخچال است. در این صورت باید برای برداشتن هر وسیله یا مواد غذایی، دائماً خم و راست شوید و این مسئله زحمت زیادی برای شما ایجاد می نماید.
  • بعلاوه یخچال های امروزی بسیار گران قیمت هستند و برای استفاده از قابلیت های تازه آن ها باید هزینه های گزافی را بپردازید. هر چه قابلیت های یخچال بیش تر می گردد، مقدار انرژی مورداستفاده آن ها نیز بالاتر خواهد رفت و این مسئله سبب افزایش هزینه برق مصرفی منزل می گردد.
  • از معایب اساسی یخچال و فریزرهایی که فریزر آن ها در بخش پایین قرار گرفته است، کندی سرعت عمل یخچال در ایجاد هوای خنک در قسمت فریزر است.

مقایسه ارزش خرید یخچال دسته دو و نو

خرید یک یخچال نو همواره انتخاب بهتری خواهد بود؛ یخچالی که تا به امروز استفاده نشده است، مستقیماً از درب کارخانه به دست شما رسیده است و همه قطعات به کاررفته در آن، اول راهشان است! مسلماً کیفیت و کارایی بیش تری خواهد داشت. اما باید در نظر داشته باشید که هر یک از این لوازم برقی عمر مفیدی دارند که در طول این مدت به خوبی کار می نمایند. پس اگر یک یخچال استفاده شده یا دست دوم که مدت زمان کمی از مصرف آن می گذرد، بخرید، می تواند برای شما سودمند باشد؛

با خرید یخچال دست دو بی شک هزینه کمتری نیز در وجه آن پرداخت خواهید کرد. یخچال ها اغلب عمر 12 ساله دارند. پس در حین خرید یخچال دسته دوم باید به مدت زمان استفاده از آن توجه کنید و دراین خصوص از فروشنده سؤالاتی بپرسید. این مورد بستگی به برند یخچال شما نیز دارد. بعلاوه باید به این مسئله هم اشاره کنیم که خرید یک یخچال دست دوم از برندهای مطرح جهانی، بهتر از خرید یخچال های نو از برندهای ناآشنایی است که قطعات آن کیفیت چندانی ندارند!

برای تماشا آگهی های یخچال دست دو در خبرنگاران کلیک کنید

پس اگر با دو مدل یخچال یکی دسته دوم و مارک خوب و دیگری یخچال نو و از مارک های ناآشنا، روبه رو شدید مدل اول را انتخاب کنید! یخچال نویی که کیفیت آن نامطلوب باشد، پس از مدت کوتاهی استفاده، دچار مسائل بسیار زیادی خواهد شد و عمر مفید آن بسیار کوتاه است. یک یخچال مناسب و کاربردی در آشپزخانه شما از هر وسیله دیگر در منزل بیش تر اهمیت دارد. پس در انتخاب این وسیله همه موارد را آنالیز کنید و آگاهانه انتخاب کنید.

آگهی های انواع یخچال را در خبرنگاران ببینید
منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2405

به "فوت و فن خرید یخچال دست دو (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوت و فن خرید یخچال دست دو (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید