مسائل مالی را درک می کنم، برای انتخابی المپیک کوشش خواهیم کرد

به گزارش تفطن، به گزارش خبرنگاران، تیم ملی واترپلو ایران روز سه شنبه راهی اردوی سنگاپور خواهد بود. پیش از اعزام تیم ملی، الکساندر چیریچ در نشست خبری جوابگوی سؤال خبرنگاران بود. الکساندر چیریچ در نشست خبری ابتدا به زبان فارسی با خبرنگاران خوش و بش کرد و گفت: سلام، به خانه واترپلو خوش آمدید.

مسائل مالی را درک می کنم، برای انتخابی المپیک کوشش خواهیم کرد

وی در ادامه اضافه کرد: ما هر روز در اینجا حضور داریم و خوشحالم که پس از مدتها شما را می بینم.

سرمربی تیم ملی واترپلو درباره ملاک دعوتش برای دعوت نفرات ملی پوشان به اردوی انتخابی تیم ملی گفت: لیستی از بازیکنان توانمند در اختیار داریم و این توانمندی ها مربوط به شرایط فیزیکی، توانمندی های خارج از آب و رفتار آنها می گردد. خوش قیافه بودن ملاک انتخاب نیست، علاوه بر این ویژگی ها مربی نیز بینشی دارد که بر اساس آن انتخاب می نماید. قطعا نگاه و تاکتیکی که مربی دارد نسبت به انتخاب ها تأثیرگذار است.

چیریچ در ادامه درباره مسائل مالی نیز گفت: بر اساس ارتباطاتی که با سایر مربی های رشته های ورزشی دارم می دانم که مسائل مالی سراسری است و تنها برای واترپلو پیش نیامده است. ما تا چند روز دیگر راهی اردوی مشترک سنگاپور و سپس کره هستیم که تمام این هزینه ها را فدراسیون های میزبان پرداخت می نمایند و باید با همین مسائل کار کنیم.

وی در ادامه اضافه کرد: راجع به این نکته که با صلابت بازی های آسیایی بتوانیم در مسابقات حضور داشته باشیم باید بگویم کار سختی در پیش داریم، چرا که ما 5 بازیکن بازی های آسیایی را در اختیار نداریم و بازیکنان جدیدی به ما اضافه شده اند. اینکه به نتیجه برسیم یا نه پس از مسابقات معین می گردد.

چیریچ در ادامه گفت: ما در بازی های آسیایی پس از پشت سر گذاشتن سه سال متوالی تمرین کردن سخت، توانستیم نتیجه بگیریم. زمانی که یک فرد، یک دندان خود را از دست می دهد، چهره او زشت می گردد، حال تصور کنید که 5 دندان را از دست بدهد، ما با چنین نواقصی می خواهیم در رقابت های انتخابی المپیک شرکت کنیم. ما کوشش خود را خواهیم کرد.

سرمربی تیم واترپلو درباره لیگ واترپلو نیز گفت: به طور کلی هر چه تعداد تیم و بازیکنان بیشتر باشد، کیفیت مسابقات بالا و نتایج بهتری کسب خواهد شد. در هر جای جهان زمانبندی های لیگ وجود دارد. با شروع تیم ملی بازیکنان در اختیار تیم ملی قرار می گیرند و ما مسئله ای در این زمینه نداریم. درباره مدت چهارماهه لیگ نیز باید بگویم کمیته فنی و فدراسیون باید این سؤال را جوابگو باشند. اگر باشگاه ها شرایط برای برگزاری بیش از چهار ماه را دارند، بهتر است اما باز هم این مسئله ای نیست و ما با همه داشته هایمان کار می کنیم.

وی در ادامه درباره رقابت های انتخابی المپیک و اینکه درهای تیم ملی بر روی خط خورده های واترپلو باز است یا خیر، گفت: از ابتدا که وارد ایران شدم، برنامه چهارساله خود را ارائه دادم و سعی کردم بازیکنان در این مدت چهارساله آماده و به اوج برسند. در حال حاضر 5 بازیکن خود را به دلیل مسائل شخصی و زندگی از دست داده ام و حال 5 موقعیت خالی در تیم ملی وجود دارد، قطعا هر مربی سعی می نماید از حداکثر پتانسیل خود استفاده کند. من نیز 5 بازیکن به تیم ملی اضافه خواهم کرد و این شانس برای بازیکنان جوان و خط خورده ها وجود دارد.

چیریچ درباره رقبای ایران در مسابقات انتخابی المپیک گفت: همانطور که روی تیم بزرگسال کار نموده ام، بر روی تیم جوانان نیز تمرکز داشته ام تا از آنها در مواقع ضروری استفاده کنیم ولی در مسابقات بزرگ اینکه بازیکنان جوان چگونه جواب بدهند، مهم است. پس از بازی های آسیایی، بلافاصله برنامه خود را به فدراسیون ارائه دادم و اعلام کردم که برنامه ام چیست اما همان زمان تحریم های جدیدی علیه ایران وضع شد و نتوانستیم برنامه را اجرایی کنیم. تیم ملی چین تنها مربی بدنساز و کادر آنها ماهیانه درآمدی بالغ بر 23 هزار یورو دریافت می نمایند و این فقط حقوق ماهیانه سه نفر است.

وی در ادامه تأکید کرد: تا به امروز در مسابقات لیگ اسپانیا، یونان و در حال حاضر نیز مجارستان تمرین می نمایند اما تیم ایران از دسامبر سال گذشته حتی در یک مسابقه حضور نداشته است. همانطور که از قبل نیز گفته ام برای گریه کردن در این نشست حضور ندارم و فقط آمده ام تا شرایط را شرح دهم. تیم ژاپن نیز که میزبان مسابقات المپیک است و میلیون ها دلار هزینه می نماید. همانطور که می دانید سطح واترپلوی ژاپن فراتر از آسیا است و آنها حتی برای تیم های سطح بالای جهانی مشکل ساز می شوند. تیم قزاقستان نیز دو بازیکن صِرب در اختیار دارد و طبق سنت همیشگی، در روسیه بازی می نماید.

چیریچ درباره بازیکنان لژیونر ایران نیز گفت: در حال حاضر یک لژیونر داریم که در فرانسه بازی می نماید، بازیکنان دیگر نیز پیشنهادهایی دارند از یونان و صربستان برای فصل جدید اما بنا به مسائل شخصی و دانشگاه، نپذیرفته اند. این را می دانم که تمام رقبای ما از سطح بازی بازیکنان ایران سورپرایز شده اند و همین عملکرد باعث شده تا از آنها دعوت نمایند.

سرمربی تیم ملی واترپلوی ایران اضافه کرد: یکی از معضلات ما در تمرینات بزرگسال این است زمانی که بازیکنان جوان به تیم ملحق می شوند، می خواهند تمرینات سنگین را سپری نمایند اما این امر شدنی نیست. من کوشش داشتم که یک مربی خارجی برای رده های پایه در اختیار داشته باشیم تا آنها را به شکل پایه ای و اساسی آماده نمایند اما به دلیل مسائل مالی، این امر شدنی نبود. زمانی که بازیکنان جوان وارد اردوهای بزرگسال می شوند، نمی توانند تمرینات پرفشار بزرگسالان را تحمل نمایند و این کار را برای ما سخت می نماید؛ بنابراین به یک مربی خارجی در رده های پایه احتیاج داریم تا کار را پایه ای شروع نمایند.

وی در پاسخ به این سؤال که نقش کمیته ملی المپیک و نهادهای بالادستی را برای یاری به واترپلو چگونه ارزیابی می نماید؟ گفت: درباره قوانین ایران اطلاعی ندارم اما در صربستان این گونه است که رشته های مدال آور و پیروز تفکیک می شوند و دولت و نهادهای دولتی موظف هستند به این رشته ها یاری بیشتری نمایند این بدان معنا نیست که از سایر رشته ها غافل شوند ولی باید از رشته های مدال آور حمایت بیشتری به عمل آورند. نمی دانم که این شرایط در ایران رعایت می گردد یا خیر؛ باید یاری بیشتری گردد. قرار نیست با شرایط موجود گریه کنیم، بلکه باید کوشش را بیشتر کرد.

چیریچ در انتها در پاسخ به این سؤال که آیا با وضع موجود، شانس کمی برای کسب سهمیه المپیک قائل هستید؟ گفت: نمی توانم در این زمینه صحبت کنم باید ببینیم چه پیش خواهد آمد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 757

به "مسائل مالی را درک می کنم، برای انتخابی المپیک کوشش خواهیم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل مالی را درک می کنم، برای انتخابی المپیک کوشش خواهیم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید