مصاحبه، تحلیلگر آلمانی: فروپاشی هژمونی آمریکا به کابوس واشنگتن بدل شده است

به گزارش تفطن، یک تحلیلگر برجسته آلمانی تاکید نمود چندقطبی شدن دنیا کابوسی واقعی برای واشنگتن است که به فروپاشی هژمونی آمریکا منجر شده است.

مصاحبه، تحلیلگر آلمانی: فروپاشی هژمونی آمریکا به کابوس واشنگتن بدل شده است

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش گروه بین الملل تفطن، یک تحلیلگر آلمانی در مصاحبه ای اختصاصی با بیان این که دنیا روز به روز چندقطبی تر می گردد گفته که هژمونی آمریکا به سرانجام رسیده اما به نظر می رسد کاخ سفید مایل به پذیرش این واقعیت نیست.

مانوئل اکسن ریتر، سردبیر ماهنامه آلمانی زورست در مصاحبه با بخش انگلیسی تفطن گفت: واشنگتن، از بعد از فروپاشی بلوک کمونیسم در حال تجربه روند دردناک تشکیل چندقطبی های واقعی در دنیا است. برای استراتژیست های نومحافظه کار در دولت آمریکا، این اتفاق یک کابوس واقعی است.

وی افزود: در گذشته، آنها آنقدر احساس قدرت و اختیار می کردند که سیاست خارجی آمریکا را سیاست داخلی دنیا توصیف می کردند. اوایل دهه 1990 واشنگتن مجاب شده بود که دنیا قرار است بیش از پیش به سیاره ای تک قطبی و آمریکایی مسلک تبدیل گردد که بر دورافتاده ترین گوشه های آخرین جزیره کوچک دورافتاده اش در اقیانوس آرام، ارزش های غربی حاکم است.

اکسن ریتر در ادامه تأکید کرد: هژمونی آمریکا همین حالا هم به سرانجام رسیده، اما به نظر نمی رسد همه در واشنگتن متوجه آن شده یا آن را پذیرفته باشند. در اروپا، فقط بی خردترین غرب گراها هستند که اقدام و حضور بیشتر آمریکا در این قاره را تمنا می نمایند. فقط کشورهایی مثل لهستان یا کشورهای حوزه بالتیک آخرین دنباله روهای واشنگتن هستند. دنیا هر روز در معرض تغییر است و روز به روز از جنبه های مختلف چندقطبی تر و پرتنوع تر می گردد. این اتفاق مبارکی است، البته نه برای واشنگتن.

تحلیلگر آلمانی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره امتناع متحدان آمریکا از جمله کشورهای اروپایی از پیوستن به ائتلاف دریایی که واشنگتن قرار است در تنگه هرمز و خلیج فارس علیه ایران تشکیل دهد، اظهار نظر کرد. او گفت: شکاف بین آمریکا و متحدان اروپایی، بیشتر یک بحث فنی است. قدرت های اروپایی هم هوادار راه اندازی یک ساختار بین المللی گشت زنی دریایی هستند، فقط می خواهند که تحت رهبری آمریکا نباشد.

دولت آمریکا از چند ماه پیش از 60 کشور دعوت نموده به ائتلافی که قرار است در تنگه هرمز و خلیج فارس با مأموریت ادعایی حراست از تردد کشتی ها تشکیل گردد ملحق شوند. علی رغم تبلیغات گسترده ، تاکنون فقط بحرین، انگلیس و استرالیا به این ائتلاف پیوسته اند. آلمان به صورت مستقیم درخواست آمریکا برای مشارکت در این ائتلاف را رد کرد. فرانسه هم گفته که در آن مشارکت نخواهد کرد.

اکسن ریتر در مصاحبه با تفطن به نقش ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان در اقدام برلین برای رد این درخواست اشاره نمود. گرنل، معمولاً با لحنی آمرانه و تحکم آمیز به شرکت های آلمانی درباره تجارت با ایران هشدار می دهد که این مسأله واکنش شدید آلمانی ها را به همراه داشته است.

اکسن ریتر در مصاحبه با تفطن می گوید: رفتار سفیر واشنگتن در برلین کار آلمان برای رد پیشنهادهای آمریکا را خیلی ساده می نماید. گرنل به دنبال این است که سران آلمان را برای پیوستن به ائتلاف آمریکا تحت فشار قرار داده و به آنها باج بدهد. اروپایی ها در عوض به دنبال تشکیل یک ائتلاف اروپایی در تنگه هرمز هستند- که این خودش یک عملیات مشکل ساز است چون قرار نیست به یک تفاهم صلح آمیز منجر گردد بلکه به تحریک و درگیری مستقیم با جمهوری اسلامی ایران منجر می گردد. در همه این بحث ها نباید یک نکته مهم را فراموش کنیم: این ائتلاف یک مأموریت ضدایرانی است که قرار است دقیقاً در سواحل این کشور تشکیل گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 529

به "مصاحبه، تحلیلگر آلمانی: فروپاشی هژمونی آمریکا به کابوس واشنگتن بدل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، تحلیلگر آلمانی: فروپاشی هژمونی آمریکا به کابوس واشنگتن بدل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید