معرفی سبک باروک در موسیقی، ادبیات و سایر هنرها

به گزارش تفطن، سبک باروک در اواخر قرن شانزدهم میلادی در ایتالیا به وجود آمد. این سبک در همه هنر ها مثل معماری، نقاشی، موسیقی و مجسمه سازی خودش را نشان داد و ویژگی شاخص آن آزادی در طراحی و درهم آمیختگی شکل ها و همچنین شکوه و تجمل در آن هاست.

معرفی سبک باروک در موسیقی، ادبیات و سایر هنرها

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - سبک یا ژانر به مشخصات و ویژگی های یک قطعه هنری مثل موسیقی گفته می شود. این ویژگی ها شامل دوره زمانی، ریشه های منطقه ای یا جغرافیایی، تکنیک اجرای قطعه، نوع ساز های استفاده شده در قطعه می شود. علاوه بر موسیقی در معماری، نقاشی و ... هم شاهد سبک های مختلفی هستیم که هر کدام با ویژگی های خاص خودشان از دیگری متمایز می شوند. یکی از این سبک ها، سبک باروک است که در ادامه با آن آشنا می شویم.

سبک باروک

باروک در لغت به معنی ماهرانه درست کردن یا استادانه زینت دادن است. در اواخر قرن شانزدهم میلادی در ایتالیا سبکی با نام سبک باروک به وجود آمد. ریشه باروک از لغت ایتالیایی بارُکو به معنی مروارید صیقل نیافته بوده است. رفته رفته این سبک گسترش پیدا کرد و تا اواخر قرن هجدهم میلادی در اروپا و سپس در آمریکای جنوبی، در هنر های معماری، نقاشی، موسیقی و مجسمه سازی فراگیر شد. ویژگی شاخص این سبک آزادی در طراحی و درهم آمیختگی شکل ها بود. به همین دلیل در ابتدا باروک را پوچ، زشت، مضحک و عوضی معنا می کردند. ولی پس از گذشت زمان و مورد توجه قرار دریافت آن، باروک را شکوه مند و پرتجمل معنا کردند. امروزه وقتی صحبت از هنری در این سبک می شود منظور این است که آن چیز بیش از حد پر آب و تاب و پیچیده است.

دلایل به وجود آمدن سبک باروک

  • در گذشته از رهبران کلیسای کاتولیک می خواستند که برای تبلیغ دین از جذابیت های هنری استفاده کنند. به همین منظور از هنرمندان می خواستند که کلیسا ها را مجلل و با شکوه بسازند.
  • شاهان اروپا از قصر های با شکوه و مجلل برای اثبات قدرتشان استفاده می کردند، به همین خاطر مکان های حکومت خود را با شکوه می ساختند.
  • دلیل سوم اینکه در آن زمان هنرمندان به سبک هنری رنسانس و نظم و قاعده آن اعتراض داشتند و خواهان آزادی در آفرینش هنر بودند.

قابل ذکر است که دستاورد های گالیله و نیوتن و پیشرفت و اختراعات در علم پزشکی همه در همین دوران رخ داد.

سبک باروک در موسیقی

در دوره باروک موسیقی که بسیار پرشکوه و پرحرارت بود (موسیقی باروک) بیشتر برای دربار و کلیسا ساخته می شد. اپرا ها همراه با صحنه های مجلل هم مختص این دوران بود و از این زمان رونق گرفت. یوهان سباستین باخ، کلودیو مونته وردی و آنتونیو لوچو ویوالدی از آهنگسازان برجسته دوران باروک هستند.

بیشتر بدانید: معرفی انواع سبک های موسیقی در جهان

سبک باروک در معماری

ویژگی شاخص معماری باروک ساخت فضا های منحنی با تزئینات معماری فراوان بود. در نتیجه بنا ها و ساختمان های دوران باروک شکوه و عظمت خاصی پیدا می کردند. از این شیوه در طراحی کاخ های بزرگ استفاده می کردند مانند کاخ ورسای (مجموعه کاخ هایی در شهر ورسای در نزدیکی پاریس است که به عنوان بزرگترین کاخ های سلطنتی جهان شناخته می شود). در معماری قرن هفدهم دو هدف، یکی ایجاد فضا های مفید و دیگری ایجاد فضا هایی برای تفکر مورد نظر بود.

سبک باروک و نقاشی

یکی از غنی ترین و کامل ترین هنر ها و پدیده های قرن هفدهم (دوران باروک) نقاشی به سبک باروک است. ویژگی نقاشی باروک این است که خطوط پیرامون اشیا را حذف می کنند و از خطوط محو استفاده می کنند. ترکیب عناصر و آرایش های نقاشی سبک باروک از تنوع زیادی برخوردار است و به جای پرداختن به جزئیات اثر به کلیات می پردازد. نور یکی از عناصر اساسی باروک است. نقاشی باروک در کشور های ایتالیا، اسپانیا، هلند و فرانسه دیده می شود.

مجسمه سازی به سبک باروک

رابطه بین باروک و کلاسیک گرایی باعث پیدایش پیکره سازی و مجسمه سازی باروک شد. استفاده از تزئیینات و فواره ها و آب نما ها در معماری باروک متداول بود که به دنبال آن استفاده نمادین در مجسمه سازی شهر ها هم مرسوم شد. تلاش مجسمه سازان عصر باروک بر این بود که حرکت را در آثار خود بیفزایند. مجسمه سازی هم مانند معماری باروک در ایتالیا شروع شد. جان لورنتسو برنینی از برجسته ترین مجسمه سازان باروک بود. آثار او ترکیب مناسبی از فرم و محتوا، سبک و ایده دارد. ویژگی شاخص آثارش وجود وحدت میان مجسمه ها و فضای معماری اطراف آن بود. حالت های آشفته و نا آرام و حرکات پرشور و هیجان مجسمه های برنینی همه را وادار می کرد که مجسمه ها و پیکره های او را از زوایای گوناگون مشاهده کنند. مجسمه های سبک باروک اغلب از موادی غنی مانند مرمر رنگارنگ و برنز ساخته می شدند و یا حتی طلاکاری می شدند که این تجمل و شکوه از ویژگی های اصلی سبک باروک است.

مجسمه آپولو و دافنه اثر جانلورنتسو برنینی

ادبیات باروک

در باروک بیشتر از هرچیز بر عنصر حرکت و عدم ثبات تاکید شده است. فرشتگان پرواز می کردند، انسان ها می جنگیدند، جمعیت از ترس مچاله می شدند و قدیسین به آسمان ها صعود می کردند.

در ادبیات باروک از صنایع ادبی مثل تشبیه، مجاز، کنایه و استعاره استفاده شده است همچنین ویژگی هایی مثل ابهام، تظاهر و تفاخر، تناسخ و تغییر چهره، مسخ شدن و جسمیت بخشیدن به همهٔ اشیاء، حتی مرگ (در هم آمیختن مرگ و زندگی) را می توان در ادبیات باروک مشاهده کرد. به گونه ای که در نمایشنامه های باروک تظاهر، ابهام و پیچیدگی کاملاً به چشم می خورد. هنرپیشه از خلال بازی در نقش دیگری، در واقع به سراغ خودش می رود. بازیگر یا قهرمان نمایش باروک، فقط قانون تناسخ را می شناسد. نمایشنامه ها و ادبیات این دوره سرشار از جادوگران و الهه های مسخ شده است و موجودات افسانه ای بیشترین نقش را در ادبیات این دوره داشتند.

امروزه وقتی صحبت از هنری در سبک باروک می شود منظور این است که آن چیز بیش از حد پر آب و تاب و پیچیده است. امروزه از این سبک در طراحی های داخلی و دکوراسیون زیاد استفاده می کنند.

منبع: setare.com
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1804

به "معرفی سبک باروک در موسیقی، ادبیات و سایر هنرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سبک باروک در موسیقی، ادبیات و سایر هنرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید