موفقیت تست واکسن نانوذره ای آنفولانزا روی موش های آزمایشگاهی

به گزارش تفطن، محققان واکسن نانوذره ای جدیدی ساختند که می تواند محافظت طولانی مدت تری در برابر ویروس آنفولانزا در موش های آزمایشگاهی ایجاد کند.

موفقیت تست واکسن نانوذره ای آنفولانزا روی موش های آزمایشگاهی

به گزارش گروه فناوری تفطن، پژوهشگران با ایجاد ساختار هسته ای پوسته ای از پروتئین ها، واکسن حاوی نانوذرات ساختند که موش های آزمایشگاهی را در مقابل چند استرین مختلف از ویروس آنفولانزا مصون کرد. آن ها امیدوارند که تداوم این پروژه بتواند منجر به ساخت واکسنی برای مقابله با همه نوع ویروس آنفولانزا گردد.

یافته های محققان دانشگاه ایالتی جرجیا نشان می دهد که از نانوذرات می توان برای ساخت واکسن جهانی آنفولانزا استفاده کرد. به تازگی با ترکیب دو پروتئین اصلی آنفولانزا درون نانوذرات، محققان واکسن جدیدی ساختند که می تواند محافظت طولانی مدت تری در برابر ویروس آنفولانزا در موش های آزمایشگاهی ایجاد کند.

واکسن نانوذره ای آنفولانزا حاوی دو پروتئین ماتریس ویروس آنفولانزا به نام های اکتودومین (Me 2) و نورامینداز (NA) است. موش هایی که قبل از قرار دریافت در معرض ویروس آنفولانزا با این واکسن حاوی نانوذرات واکسینه شدند، در برابر شش استرین مختلف از ویروس آنفولانزا مقاوم شدند.

یافته های این گروه تحقیقاتی نشان می دهد که این ترکیب منحصر به فرد، پتانسیل ساخت واکسن آنفولانزا با قابلیت مهار انواع مختلف ویروس های آنفولانزا را دارد. یی وانگ از دیگر محققان این پروژه می گوید: این واکسن می تواند موش ها را از انواع مختلف ویروس های آنفولانزا محافظت کند. هر سال ما شاهد استرین های مختلفی از ویروس آنفولانزا هستیم، با استفاده از این رویکرد می توان واکسن آنفولانزایی فراوری کرد که بتواند انسان را از گزند ویروس های مختلف آنفولانزا مصون دارد.

پروتئین Me 2 در تمام استرین های آنفولانزا کمترین جهش را تجربه می نماید و همچنین ساختار آن در ویروس ها تقریبا شبیه به هم است. پروتئین NA نیز در سطح ویروس آنفولانزا بوده و این پروتئین بسیار کم جهش می نماید. در این پروژه از نانوذرات دولایه استفاده شده که پروتئین Me 2 را در هسته و پروتئین NA را در پوسته دارد.

استفاده از این واکسن روی موش های آزمایشگاهی نشان داد که موش ها تا چهار ماه در برابر ویروس ها مصون بودند و شش استرین مختلف ویروس آانفولانزا تاثیری روی موش ها نداشت.

تا به امروز در واکسن های آنفولانزا از پروتئین NA بسیار کم استفاده شده است، این نتایج می تواند منجر به افزایش کاربرد این پروتئین در ساخت واکسن آنفولانزا گردد. در مرحله بعد، محققان قصد دارند تا واکسن دولایه را درون یک برچسب حاوی میکروسوزن قرار دهند تا بتوان از آن به عنوان واکسن پوستی استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1261

به "موفقیت تست واکسن نانوذره ای آنفولانزا روی موش های آزمایشگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت تست واکسن نانوذره ای آنفولانزا روی موش های آزمایشگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید