ناتوانی ذهنی، دومین عامل مهم در مرگ ناشی از ویروس کرونا

به گزارش تفطن، ناتوانی ذهنی در افراد مبتلا به کووید-19 یکی از بزرگترین عوامل خطر برای مرگ و میر است. در مطالعه جدیدی که موسسه جفرسون هلث انجام و مورد بررسی قرار داده است، در مورد اینکه که چگونه همه گیری کرونا بر این گروه از افراد تاثیر می گذارد، بحث شده است. این مطالعه که در مجله نیوانگلند منتشر شد، نشان داد ناتوانی ذهنی بعد از عامل سن، مهمترین فاکتور در مرگ و میر ناشی از کووید-19 است.

ناتوانی ذهنی، دومین عامل مهم در مرگ ناشی از ویروس کرونا

به گفته محققان این مطالعه احتمال مرگ ناشی از کووید-19 در افراد دارای ناتوانی فکری و ذهنی بیشتر از افراد مبتلا به نارسایی قلبی، کلیوی و ریوی است. آن ها 64 میلیون بیمار را از 547 سازمان مراقبت های بهداشتی بین ژانویه 2019 تا نوامبر 2020 مورد بررسی قرار دادند تا تاثیر همه گیری کرونا را بر بیماران دارای معلولیت ذهنی درک کنند. آن ها متغیر هایی مانند کووید-19، ناتوانی ذهنی یا سایر شرایط بهداشتی و همچنین عوامل جمعیت شناختی مانند سن را شناسایی کردند. نتایج نشان داد که معلولان ذهنی 2.5 برابر بیشتر در معرض ابتلا به کووید-19 قرار داشته و حدود 2.7 برابر بیشتر در بیمارستان بستری می شوند و 5.9 برابر احتمال مرگ در آن ها بیشتر است.

وندی راس، پزشک متخصص اطفال و مدیر مرکز اوتیسم مرکز بهداشت جفرسون می گوید: عدم موفقیت ما در محافظت از این افراد به شدت آسیب پذیر، باعث تاسف ماست. من معتقدم اگر بتوانیم سیستمی را طراحی کنیم که برای افراد دارای معلولیت ذهنی ایمن و در دسترس باشد، به نفع همه ما خواهد بود.

بر اساس اظهارات محققان، بیماران کم توان ذهنی ممکن است توانایی کمتری در انطباق با استراتژی هایی که خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد، مانند استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی داشته باشند. علاوه بر این محققان نشان دادند که این بیماران دارای شرایط جسمی متفاوتی هستند که باعث تشدید بیماری در این افراد می شود. نتایج مطالعه چگونگی پیچیده شدن این مسائل را در این جمعیت نشان می دهد.

دکتر گلیسون عضو دیگر این تحقیق می گوید: ما باید درمورد آنچه در این بیماران اتفاق می افتد بیشتر بدانیم. من معتقدم که این بیماران و مراقبان آن ها باید در اولویت واکسیناسیون و خدمات مراقبت های بهداشتی قرار بگیرند. ما باید درمورد اینکه چرا این جمعیت آسیب پذیر را شکست داده ایم و اینکه چگونه می توانیم در این بحران بهداشتی و در آینده به آن ها بهتر خدمت کنیم، تامل کنیم. حتی قبل از همه گیری، افراد دارای معلولیت ذهنی نتایج بهداشتی ضعیفی داشته اند. ما باید اقدامات بسیار بهتری انجام دهیم. محققان پیشنهاد می کنند برای مراقبت بیشتر از این افراد، آن ها باید در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند.

منبع: همگردی
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1873

به "ناتوانی ذهنی، دومین عامل مهم در مرگ ناشی از ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتوانی ذهنی، دومین عامل مهم در مرگ ناشی از ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید