نخبگان ورزشی از بین می روند، نتایج شناگران ایران خیره کننده بود

به گزارش تفطن، مدیر فنی تیم های ملی شنا در مصاحبه با خبرنگاران درباره نتایج شناگران جوان در مسابقات قهرمانی دنیا گفت: نتایجی که سه شناگر جوان ایران در رقابت های قهرمانی جوانان دنیا کسب کردند خیره کننده بود چرا که پس از سال ها پیروز شدیم جایگاه 20 دنیا را برای شنای ایران به دست آوریم. شناگران مختلفی از اقصی نقاط دنیا در این رویداد حضور داشتند و تیم ایران با توجه به امکانات و منابع محدود با آنها رقابت کرد.

نخبگان ورزشی از بین می روند، نتایج شناگران ایران خیره کننده بود

محسن سمیع زاده افزود: مهرشاد افقری در ماده 50 متر پروانه رنکینگ 20 دنیا را از آن خود کرد. کسب این رنک را به جامعه فرهیخته شنا تبریک می گویم، زمانیکه از رنک 20 صحبت می کنیم در حقیقت رقابت حدود صد و اندی شناگر است و شناگر جوان ایران با کنار گذاشتن شناگران صاحب نام کشورهای رومانی، قزاقستان، مجارستانی که مدال آور 50 متر دنیا است و سایر کشورها جایگاه 20 را به دست آورده.

وی تاکید کرد: این را نیز نباید فراموش کنیم شناگران اصفهانی سه ماه ابتدایی سال بدون استخر تمرینات خود را آغاز و مسائلی را پشت سر گذاشتند. شناگران ایران بدون تدارکات گام در عرصه مسابقات دنیای گذاشتند. همه این ها نشانگر این موضوع است شنا دیگر ورزشی نیست که برخی تصور کنند در آن ضعیف هستیم.

سمیع زاده ادامه داد: متین بالسینی فقط چند صدم با رکورد تاریخی سیروس سعید شناگر ایرانی الاصل انگلیس که رکورد دار 200 متر پروانه است فاصله داشت. بالسینی رکورد خوبی به جا گذاشت و ان شالله به زودی شاهد جابجایی رکورد در رده بزرگسالان باشیم. میتن سهران نیز دیگر شناگر خوب ایران بود که او نیز رکوردهای خوبی ثبت کرد که به خانواده هایشان، مربیان و خود شناگران تبریک می گویم.

مدیر فنی تیم های ملی شنا گفت: کسب رنک های 20 و 27 دنیا بسیار ارزشمند است و نشان می دهد با کمی توجه به این شناگران مطمئنا اتفاقات خوبی به ارمغان خواهد آمد. از گامر مربی تیم که از مسیحیان خوب کشور است تشکر می کنم که در چند سال اخیر خوب درخشید. امیدوارم مسئولان استانی او را حمایت کنند و مطمئن باشید اعتماد به جوانان روزهای خوبی برای کشور در همه حیطه ها خواهد داشت.

سمیع زاده در پاسخ به این سوال که شنا در سالیان گذشته استعدادهای خوبی داشته که پس از رسیدن به سن بزرگسالی شنا را رها و در واقع استعداد سوزی رخ داده است راهکار شما برای حفظ استعدادهایی مانند افقری و بالسینی چیست؟ گفت: اشاره درستی داشتید. سطح خواسته های انسان همواره در حال تغییر است. متاسفانه به دلیل امکانات و منابع محدود که همواره شعار حمایت از رشته های پایه و پر مدال سر داده می شود اما به آن جامع عمل نپوشیده و سالیان سال است که شاهد هستیم که استعدادها از دست می روند.

وی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که باعث حفظ این ورزشکاران می شود این است که آنها در میادین مختلف حضور داشته باشند. من به عنوان مدیر فنی تیم های ملی سقف آرزوهایم این است که شناگران را در مسابقات مختلف شرکت دهم ولی متاسفانه به دلیل کمبود منابع مالی سقف خواسته ها یمان این شده تا در مسابقات محدود و کسب سهمیه ها شرکت کنیم. برای حفظ شناگران باید به طور هدفمند آنها را برای مسابقات مختلف مهیا کنیم. شناگران باید بداند که پس از برگزاری اردو و تمرینات در مسابقات مختلف شرکت خواهند کرد.

سمیع زاده افزود: شنا در این سال ها مظلوم واقع شده و ما همواره با اتلاف نخبگان ورزشی روبرو هستیم. نخبه ها تا یک جهت ادامه و در میانه راه چون حمایت نمی شوند ورزش را رها می کنند.

مدیر فنی تیم های ملی شنا در پایان گفت: یادمان نرود که در شنا ضعیف نیستیم . شناگران ایران زمین حرف های بسیاری برای گفتن دارند فقط باید به آنها توجه کرد. در این سال ها کم ترین توجه به شنا شده است این را به عنوان فردی می گویم که از 7 سالگی در آب بوده و حدود 30 سال تجربه دارد و بارها به این مسائل اشاره کرده ام.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 606

به "نخبگان ورزشی از بین می روند، نتایج شناگران ایران خیره کننده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخبگان ورزشی از بین می روند، نتایج شناگران ایران خیره کننده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید