نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه، ترکیه آسیایی است یا اروپایی؟

به گزارش تفطن، در روابط ما با چین و روسیه چیزی به نام انتقاد از وضعیت حقوقی و دموکراسی ترکیه وجود ندارد و از وضعیت آزادی بیان و مطبوعات در ترکیه انتقادی ندارند. آنها مثل اروپایی ها نیستند که به طور مداوم از دموکراسی حقوق بشر و رسانه های ما ایراد بگیرند.

نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه، ترکیه آسیایی است یا اروپایی؟

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ستون نویس های روزنامه های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به گوشه نویس یاد می شود٬ بخشی از فعالان رسانه ای توانمند و اثرگذار هستند که معمولاً یادداشت هایشان تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و معادلات حزبی ترکیه می گذارد.

خبرنگاران کوشش می نماید تا با انتخاب گزینه های قابل توجهی از نوشته های ستون نویس های ترکیه تصویری کوچک از تحولات سیاسی٬ فعالیت های رسانه ای و راهنمایی افکار عمومی این کشور را به دست دهد.

ترکیه آسیایی است یا اروپایی؟

طاها آک یول، روزنامه قرار

این روزها و در شرایطی که روابط خارجی ترکیه با اروپا و آمریکا دچار مسائل جدی شده است٬ مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس فراگیر سفرای وزارتخانه خود اعلام نموده که ترکیه می خواهد یک بار دیگر در آسیا روابط خود را گسترش دهد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز دیروز در سخنرانی خود گفت: ما می خواهیم با گفتمانی به نام دوباره آسیا روابط خود را با کشورهای آسیایی در تمام حوزه ها توسعه دهیم . در عین حال کوشش می کنیم تا روابطمان را با اروپا تقویت کنیم. ما می خواهیم 6 شرط باقی مانده برای لغو ویزا را نیز به جا بیاوریم و نه تنها در مسائل مالیاتی بلکه در دیگر بخش ها نیز٬ اصلاحات لازم را انجام دهیم.

در واقع می توان گفت در شرایطی که ترکیه تحت فشار آمریکا و اروپا قرار گرفته٬ می خواهد ظرفیت های سیاسی٬ مالی و دیپلماسی خود در همکاری با روسیه و چین را افزایش دهد.

اگر بخواهیم روابط ترکیه با کشورهای اروپایی را با روابطمان با کشورهای آسیایی مقایسه کنیم٬ بیش از هر چیز به این نتیجه می رسیم که در روابط ما با کشورهای اروپایی مسئله ای به نام قبرس وجود دارد که هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ حقوقی در این پرونده حق با ترکیه است.

در حوزه های دیگر نیز مسائلی وجود داشته است اما واقعیت این است که روابط ما در این حوزه٬ سال به سال تقویت شده و به شرایط خوبی رسیده ایم. اما دیدیم که اروپا علیه ترکیه نقدهای بیان نمود و آنکارا نیز به این نقدها واکنش های تندی نشان داد که این مسئله مشکل ساز شده است.

از من نخواهید که در یک یادداشت کوتاه تمام نقدها اتحادیه اروپا از وضعیت نظام حقوقی و دموکراسی ترکیه را بیان کنم و یا به شما پاسخ دهم که ترکیه به تمام آن نقدها حقوقی چه واکنشی نشان داده است.

اما واضح است که اروپایی ها از ترکیه انتقاد دارند. ولی اگر بخواهیم سراغ پرونده روابط ترکیه با کشورهای آسیایی برویم٬ پیش از هر چیز این واقعیت را مشاهده می کنیم که در گردونه سیاست خارجی و روابط ما با چین و روسیه٬ چیزی به نام انتقاد از وضعیت حقوقی و دموکراسی ترکیه وجود ندارد.

نه روسیه و نه چین٬ هیچکدام از وضعیت آزادی بیان و مطبوعات در ترکیه انتقادی ندارند. آنها مثل اروپایی ها نیستند که به طور مداوم از دموکراسی حقوق بشر و رسانه های ما ایراد بگیرند.

بلال اردوغان سوار کدام هواپیماست؟

احمد تاکان، روزنامه ینی چاغ

می دانید که رجب طیب اردوغان دستور داده بود که در شهر آخلات در نزدیکی ملازگرد٬ یک کاخ ریاست جمهوری بزرگ ساخته شود. (شهر آخلات در استان کردنشین بتلیس از مراکز سیاسی مهم دوران سلجوقیان بوده است.م)

دیوانعالی کشور یا دادگاه قانون اساسی ترکیه٬ حکم به توقف این پروژه داد و اعلام شد که دولت حق ندارد آن منطقه کاخ بسازد. من دیروز با یک استاد دانشگاه در این مورد صحبت می کردم. او یک پروفسور و یک دانشمند پیشکسوت است و حرفهایش برای من اعتبار بالایی دارد. اما وقتی که اظهار داشت در اخلاط بر خلاف حکم دادگاه قانون اساسی٬ ساختن کاخ ریاست جمهوری همچنان ادامه دارد٬ حقیقتاً رویم نشد به او بگویم استاد بس کنید اینها شایعات است.

خودم را کنترل کردم اما وقتی که بحث را ادامه داد٬ از او پرسیدم: مگر چنین چیزی ممکن است؟

به من گفت اگر حرف هایم را باور نداری با یکی از نمایندگان مجلس صحبت کن.

به همین خاطر با خلیل اونال تماس گرفتم. او از سیاستمداران حزب خوب و نماینده آنکارا در مجلس است. اصالتاً اهل آخلات است و حداقل ماهی یک بار به زادگاهش سر می زند.

با او تماس گرفتم و آشکار و شفاف اظهار داشت: بله. این شایعه نیست و متاسفانه به شکل دفاکتو و غیررسمی ساخت کاخ ریاست جمهوری در آخلات ادامه دارد.

من خودم اهل این شهر هستم و بدم نمی آید که در آنجا به عنوان مزار قدیمی بزرگان سلجوقی یک کاخ ساخته شود، اما کاخی به این بزرگی واقعاً احتیاج است؟

در شرایط سیاسی و مالی ترکیه آیا باید چنین چیزی را در اولویت قرار داد؟ خیر.

من معتقدم که حالا وقت این کارها نیست. از او سوال کردم که در این مورد چیز دیگری هم شنیده است؟ به من گفت: نمی دانم. اما وقتی که پریروز به زادگاهم سر زدم٬ دیدم که بلال اردوغان هم آنجاست. می دانید که بتلیس و اخلاط فرودگاه ندارند و کسانی که قصد دارند به این استان بروند باید از فرودگاه استان موش استفاده نمایند. همین که من خواستم از هواپیما در فرودگاه موش پیاده شوم دیدم که یکی از نمایندگان حزب عدالت و توسعه هم در داخل همان هواپیمای من بوده است.

وقتی که استقبال گسترده را دیدم از او پرسیدم: هر وقت شما به شهر خود بر می گشت تمام نمایندگان حزب عدالت و توسعه٬ شهردار و دیگر مقامات به استقبالتان می آیند؟

او با خنده پاسخ داد: بله مرا دوست دارند. اما وقتی که پیاده شدم دیدم که این استقبال برای او نیست. چرا که در گوشه فرودگاه یک هواپیمای کوچک خصوصی دیدم و سریع متوجه شدم که بلال اردوغان فرزند رئیس جمهور با آن هواپیمای خصوصی به موش و ملازگرد آمده و با همان هواپیما هم به آنکارا باز می شود.

از این نماینده مجلس پرسیدم که آیا یک هواپیمای دولتی بود؟ در جواب گفت خیر این هواپیما نه دولتی بود و نه به هیچ کدام از هواپیمایی های ملی و خصوصی کشور تعلق داشت.

به ریاست جمهوری هم تعلق نداشت. بلکه یک هواپیمای خصوصی بود. من می خواهم بدانم که چرا پسر رئیس جمهور باید از هواپیمای خصوصی استفاده کند؟ اجاره آن را چه کسی پرداخت می نماید؟ چرا نباید پسر رئیس جمهور با یک هواپیمای عمومی رفت و آمد کند؟ آیا او می خواهد برای برگزاری مسابقات تیراندازی در شهر ملازگرد در استان موش شخصاً به طور مداوم با هواپیمای خصوصی به آنجا رفت و آمد کند؟

باید مقامات قضایی پیگیر این مسائل باشند و جسارت نمایند بدانند که چرا بعضی از اطرافیان رئیس جمهور از امکانات خصوصی استفاده می نمایند و باید فهمید که او هواپیمای چه کسی را سوار می شود.

حالا ترکیه ثروتمند شده است و شمار پیمانکاران و ثروتمندانی که هواپیمای خصوصی دارند بسیارند، اما باید دانست که اگر یکی از آنها هواپیمای خود را در اختیار پسر رئیس جمهور گذاشته٬ آیا کرایه پرداخت می شود؟ یا قضیه از چه قرار است.

پیشنهاد یک ویلای تابستانی برای رئیس جمهور

مهمت ی. ییلماز، پایگاه خبری تحلیلی تی 24

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه علاقه فراوانی به کاخ ها و عمارت های بزرگ دارد. او در آنکارا کاخی دارد با 1000 اتاق. در استانبول نیز دو قصر دیگر در اختیار دارد، یکی را برای کارهای اداری روزانه به کار می گیرد و دیگری را برای ساعات استراحت شبانه.

در جای دیگری هم یک استراحتگاه تابستانی بزرگ برای او احداث شده است. به مناسبت سالگرد پیروزی جنگ تاریخی ملازگرد دستور داده که در اخلاط در استان بتلیس برای او کاخ دیگری ساخته شود که در نزدیکی دریاچه وان قرار بگیرد. اما من پیشنهاد می کنم که در کنار تمام این کاخ ها و استراحتگاه ها یکی دیگر هم ساخته شود.

پیشنهاد من خیلی ویژه است. حاضرم که یک چهارم از حقوق بازنشستگی خود را در اختیار سازندگان یک ویلا و استراحتگاه تابستانی بگذارم که رئیس جمهور در آنجا استراحت کند.

پیشنهاد من این است که در کوهستان زیبای کازداغلار و در همان پیرامون 40 کیلومتری معدن بزرگی که قرار است در آنجا طلا استخراج شود برای رئیس جمهور یک استراحتگاه بزرگ ایجاد نمایند که تابستان ها را در آنجا به سر برد البته آنجا آب و هوای خوبی دارد و زمستان هم می تواند برای مدتی در آنجا بماند.

می دانید که در روزهای اخیر صدها تن از فعالان محیط زیست در کازداغلار گرد هم آمده و به این اعتراض می نمایند که احداث معدن طلا در آن منطقه آسیب های وحشتناکی به محیط زیست می زند و استفاده از سیانور در حفاری ها و اکتشافات جان صدها موجود زنده را به خطر انداخته و آبها را آلوده می نماید. اما شخص رئیس جمهور در تمام سخنرانی های خود اعلام نموده که تمام اینها شایعه است و احداث معدن طلا در منطقه هیچ ضرری برای انسان ها٬ محیط زیست و دیگر موجودات آنجا ندارد.

پیشنهاد من هم این است مادام که این منطقه چنان زیبا و خوش آب و هوا است و احداث معدن طلا نیز هیچ ضرری ندارد٬ استراحتگاه تابستانی رئیس جمهور در همانجا ساخته شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 462

به "نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه، ترکیه آسیایی است یا اروپایی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه، ترکیه آسیایی است یا اروپایی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید