هشدار آمریکا درباره بن بست در مذاکرات وین

به گزارش تفطن، یک مقام آمریکایی هشدار داده که پافشاری ایران بر لغو همه تحریم ها می تواند مذاکرات وین را به بن بست بکشاند.

هشدار آمریکا درباره بن بست در مذاکرات وین

دومین جلسه حضوری نشست کمیسیون مشترک برجام که از روز سه شنبه 17 فروردین ماه در وین از سر گرفته شده بود، روز جمعه 20 فروردین برگزار گشت و بعد از حدود یک ساعت و نیم انتها یافت.

ارائه گزارش رایزنی های فنی اجرا شده در جلسات گروه های کارشناسی مهمترین دستورکار نشست دیروز بود.

پس از مذاکرات روز گذشته عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران تاکید کرد: همه تحریم ها باید برداشته شود، همه تحریم هایی که در دوران ترامپ گذاشته شده و همه تحریم هایی که باید براساس برجام برداشته شود. مجموع این ها اگر برداشته شود، خواسته های ما تامین خواهد شد و جهت برای بازگشت به برجام باز می شود.

عراقچی مذاکرات را سخت اما ره به جلو دانست و افزود: این گونه نیست که بگوییم حتما این جهت به خاتمه می رسد، مسائل زیادی سر راه وجود دارد، ولی ناامید نیستیم.

در همین حال یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن بست می کشاند.

پولیتیکو به نقل از این مقام آمریکایی نوشته است: اصرار ایران بر لغو تمامی تحریم ها، با برجام سازگاری ندارد و ما شفاف ساخته ایم که در صورت بازگشت ایران به برجام، واشنگتن آماده برداشتن تحریم هایی است که با برجام ناسازگار است.

او افزود: نتایجی که این هفته حاصل شد انتظارات را برآورده کرد اما علامت سوال درباره اقدامات همچنان وجود دارد. طرف ها اواسط هفته آینده بار دیگر در وین گرد هم می آیند. تیم آمریکا نیز بازخواهد گشت و گام های بازگشت به پایبندی را شفاف خواهد کرد.

در مذاکرات وین ایران با قدرت های جهانی حاضر در برجام مذاکره می کند. هیات آمریکایی نیز در وین حضور دارد و با طرف های اروپایی هماهنگ است.

مذاکرات روز گذشته متوقف شد و طرفین به پایتخت های خود مراجعه کردند قرار است از روز چهارشنبه هفته جاری مذاکرات از سر گرفته شود.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در مصاحبه با شبکه CNN گفت: فرایند مذاکرات در وین در جهت درستی قرار گرفته است و گروه 4+1 اقدامات مثبتی را در در پیش گرفتند، مذاکرات وین نشان داد که حصول پیشرفت امکانپذیر است.

او افزود: جریان مثبتی که گروه 1+4 در مذاکرات وین به وجود آورد، در صورت آمادگی آمریکا برای عمل به تعهداتش ذیل برجام، قابل حفظ است.

او تاکید کرد که نیازی به حضور آمریکا در مذاکرات نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1886

به "هشدار آمریکا درباره بن بست در مذاکرات وین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار آمریکا درباره بن بست در مذاکرات وین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید