ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترک صادر کردند

به گزارش تفطن، به گزارش خبرنگاران، متعاقب سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران شامگاه یکشنبه 21 فوریه (سوم اسفند ماه) بیانیه مشترکی از سوی ایران و این نهاد منتشر شد که به شرح زیر است:

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترک صادر کردند

سازمان انرژی اتمی ایران (سازمان) و آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس) روح همکاری و اعتماد متقابل تقویت شده که به بیانیه مشترک 5 شهریور 1399 در تهران منجر شد و اهمیت تداوم آن همکاری و اعتماد را مورد یادآوری و تأیید مجدد قرار دادند.

سازمان، آژانس را مطلع کرد که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون) تحت عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران (قانون)، ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آنگونه که در برجام آمده اند، را از 5 اسفند 1399 متوقف خواهد کرد.

با در نظر دریافت موارد فوق و به منظور تداوم فعالیت های راستی آزمایی و نظارت آژانس، سازمان و آژانس نسبت به موارد زیر توافق کردند:

1. ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتنامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.

2. یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به موجب آن آژانس به فعالیت های ضروری راستی آزمایی و نظارت خود (طبق فهرست فنی پیوست) برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد.

3. مرور منظم این تفاهم فنی با هدف اطمینان از حصول به اهداف آن.

گفتنی است که سازمان انرژی اتمی ایران نیز درباره تفاهمات مشترک با آژانس بین المللی انرژی اتمی، شرحاتی ارائه کرد.

بنا به شرحات ارائه شده، سفر مدیرکل آژانس به ایران طبق درخواست ایشان (رافائل گروسی) بود که مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیز واقع شد.

در مصاحبهها، آژانس بر ضرورت احترام به قانون مجلس و اجرای آن تأکید کرد؛ به طوری که این موضوع در بیانیه نیز انعکاس داشته است.

ایران و آژانس تفاهم کردند که اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفاً تعهدات پادمانی ایران اجرا می شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچ گونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی شود.

مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری که در بند 2 بیانیه آمده، همانطور که در پیوست توافق شرح داده شده، این است که ایران به مدت 3 ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگاه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصراً نزد ایران باقی می ماند. چنانچه ظرف 3 ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

به دلیل ملاحظات حفاظتی و ضرورت پنهان ماندن مکان تأسیسات کلیدی ایران، پیوست بیانیه که شامل فهرست این تأسیسات است، محرمانه خواهد ماند.

گفتنی است که رافائل گروسی شامگاه یکشنبه پس از دیدار و مصاحبه با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان تهران را به مقصد وین ترک کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1821

به "ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترک صادر کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترک صادر کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید