پیشنهادی نو برای حل چالش جاماندگان سهام عدالت

به گزارش تفطن، به گزارش خبرنگاران، اکبر حیدری، در خصوص تصمیم دولت مبنی بر اختصاص سهام عدالت به جاماندگان گفت: اینکه چه کسانی مشمول جاماندگان سهام عدالت هستند، شامل افرادی است که در مراحل قبلی ثبت نام و شناسایی شده اند و دعوت نامه برای آنها صادر شد، ولی به هر دلیلی از جمله مسائل ناشی از نرم افزارها و مشکل دبیرخانه ای، سهام عدالت به آنها اختصاص پیدا نکرد.

پیشنهادی نو برای حل چالش جاماندگان سهام عدالت

وی اضافه نمود: بعلاوه گروه دوم، افرادی بودند که جزو شش دهک کم درآمد جامعه بودند، حتی مراحل شناسایی آنها هم طی شد، ولی در نهایت از قلم افتادند و سهامی به آنها اختصاص پیدا نکرد که مجموع این دو گروه حداکثر به 20 میلیون نفر می رسد.

حیدری گفت: برای ثبت نام جاماندگان طرح سهام عدالت سازوکار خاصی لازم و پیگیری هایی در حال اجرا است، به دستور رئیس جمهور، وزارت امور مالی و دارایی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هماهنگی یکدیگر باید نسبت به شناسایی افراد جامانده و هم شناسایی منابع برای تخصیص سهام نو اقدام نمایند.

راه هایی برای حل چالش جاماندگان سهام عدالت

وی این را هم گفت که در حال حاضر راستا اصلاح و بازآرایی اختصاص سهام عدالت به جاماندگان طی می گردد، باید افراد جامانده شناسایی شوند و از طرفی منابع مازاد دولت شناسایی شوند و به این افراد که حداکثر 20 میلیون نفر می شوند، سهام عدالت نو تخصیص داده گردد.

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی در پاسخ به این گفته که مسئولان دولت قبل می گفتند دولت منابع نوی برای جاماندگان سهام عدالت ندارد، حال این منابع چگونه به وجود آمده است؟ گفت: در حوزه واگذاری شرکت های دولتی بخش عمده ای از سهام دولت به جای مانده، بعلاوه بخشی از سهام عدالت به ارزش اسمی یک میلیون تومانی بود که در دولت قبل گفته شد چون از سود شرکت ها اقساط آن واصل نشده، بنابراین حدود 468 هزار تومان از هر نفر به دولت برگشت و عمده دارندگان سهام عدالت، سهام به ارزش اسمی 532 هزار تومانی گرفتند.

حیدری این را هم گفت که دولت سال گذشته قصد داشت به جامانده سهام خود در شرکت های خودروسازی و فولادی را در قالب صندوق قابل معامله بورسی (ETF) واگذار کند، اما به علت ریزش بازار پیروز نشد و در حال حاضر می تواند این واحدهای سرمایه گذاری را به اسم سهام عدالت به جاماندگان اختصاص دهد؛ بعلاوه پروژه های نیمه تمام دولتی و معادن دولتی ظرفیت خوبی برای دادن سهام عدالت به جاماندگان دارد که به راحتی قابل شناسایی است.

آخرین شرایط سهام عدالت

حیدری در خصوص آخرین شرایط سهام عدالت گفت: بعد از مدت ها پیگیری و زحمت رسانه ها، بحث آشفته بازار آزادسازی سهام عدالت در آستانه اصلاح شدن است، روال قبلی برای آزادسازی سهام عدالت به گونه ای بود که مردم را به فروش سهام عدالت ترغیب می کردند، در حالی که مراد قانونگذار این بود که مردم به سهامداری بپردازند تا ثروت 6 دهک کم درآمد قدری تقویت گردد و مردم از درآمد سهام عدالت و نه از محل فروش آن برخوردار شوند.

حیدری افزود: آئین نامه آزادسازی سهام عدالت اصلاح و بازنگری می گردد و در راستای سیاست اصل 44 و سیاست های 8 بندی آزادسازی سهام عدالت در جهت ماندگاری مشمولان در سهام عدالت باید تغییر کند.

وی در خصوص اینکه وقتی به جامانده سهام دولت در پالایشگاه ها که در قالب پالایش یکم ارائه شد و بعد از 13 ماه هنوز با 25 درصد زیان از اصل سرمایه همراه است، چگونه می توان واحدهای ای تی اف را به جاماندگان سهام عدالت اختصاص داد؟ گفت: متأسفانه در دولت قبل، واحدهای ای تی اف براساس قیمت گذاری و ارزش گذاری بالا به مردم داده شد و به این علت هنوز واحدهای پالایش یکم با زیان همراه است، در حالی که سهام عدالت با هدف حمایت و تقویت ثروت خانوارهای کم درآمد طراحی و واگذار شده است.

مدام سهام عدالت خود را نگه دارند

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی در خصوص فروش سهام عدالت، گفت: طبق سیاست های اصل 44 و سیاست کلی سهام عدالت، فروش سهام عدالت به هیچ وجه در اولویت نیست و ما مدام مردم را تشویق می کنیم که سهام عدالت خود را نگه دارند و از درآمد آن استفاده نمایند، زیرا سهام عدالت با هدف افزایش ثروت دهک های کم درآمد طراحی شده و بر نگهداری این سهام تأکید می گردد.

وی گفت: باید به سمت ایجاد ارزش اضافه نموده بیشتر و حفظ و نگهداری سهام عدالت حرکت کنیم.

حیدری بعلاوه در خصوص آخرین ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی گفت: ارزش روز این سهام به حدود 13 میلیون تومان رسیده و در حال حاضر 49 میلیون نفر سهامدار عدالت هستند که 19 میلیون روش مدیریت مستقیم و 30 میلیون نفر روش مدیریت غیرمستقیم و به وسیله شرکت های سرمایه گذاری استانی انتخاب کردند و در طول 16 سال گذشته بیش از 2.5 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت فوت نموده اند.

وی گفت: در رویکرد نو برای اصلاح آزادسازی سهام عدالت و اختصاص سهام به جاماندگان باید صندلی شرکت های تعاونی شهرستانی سهام عدالت احیا گردد و براساس این صندلی، سهام 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت که باید در پرتفوی سهام عدالت وجود داشته باشد، به وسیله شرکت های تعاونی شهرستانی در شرکت های سرمایه گذاری استانی برای سهامداران غیرمستقیم عدالت اختصاص یابد.

وی گفت: برای سهامداران روش مدیریت مستقیم هم باید سهام 13 شرکت غیربورسی هم در قالب یک شرکت هلدینگ به آنها اختصاص پیدا کند و پیشنهاد ما این است که در بازآرایی آئین نامه سهام عدالت این موارد در نظر گرفته گردد.

منبع: فارس

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصاد کلان خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2135

به "پیشنهادی نو برای حل چالش جاماندگان سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادی نو برای حل چالش جاماندگان سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید