چرا سویه اُمیکرون خطرناک تر از دلتاست؟

به گزارش تفطن، خبرنگاران/خراسان رضوی بر اساس نتایج تحقیق محققان کالج امپریال لندن خطر ابتلا به عفونت مجدد با سویه اُمیکرون در مقایسه با سویه دلتا 5.4 برابر بیشتر است.

چرا سویه اُمیکرون خطرناک تر از دلتاست؟

به نقل از نیوز، محققان ادعا کردند که مقدار عفونت مجدد با سویه اُمیکرون ویروس کرونا بیش از پنج برابر بیشتر از سویه دلتاست و محافظت طبیعی ایجاد شده در برابر عفونت مجدد با اُمیکرون ممکن است کمتر از 19 درصد باشد.

تحقیق محققان امپریال کالج لندن بر اساس داده های آژانس امنیت سلامت بریتانیا و خدمات بهداشت ملی بوده و هنوز مورد آنالیز قرار نگرفته است.

در این تحقیق افزایش خطر ابتلا به اُمیکرون علامت دار در مقایسه با دلتا برای افرادی که 2 هفته یا بیشتر از دوز دوم واکسن و 2 یا چند هفته از دوز تقویت کننده شان گذشته بود نیز آنالیز شد.

بر اساس تخمین هایی که برای اثربخشی واکسن در برابر عفونت علامت دار از سویه دلتا استفاده می گردد، اثربخشی واکسن بین صفر تا 20 درصد پس از تزریق 2 دوز و بین 55 تا 80 درصد پس از دوز تقویت کننده است.

پروفسور نیل فرگوسن، سرپرست این تحقیق، گفت: نتایج تحقیق کنونی شواهد بیشتری در این مورد ارائه می دهد که اُمیکرون می تواند از ایمنی قبلی ناشی از ابتلا به بیماری یا واکسیناسیون فرار کند.

وی اضافه کرد: این سطح فرار از سیستم ایمنی به این معنی است که اُمیکرون تهدید بزرگ و قریب الوقوع برای سلامت عمومی است.

داده های تجزیه و تحلیل شده به وسیله امپریال کالج بر اساس 333 هزار مورد بود که شامل 122 هزار و 62 مورد دلتا و 1846 موردی بود که به وسیله توالی یابی ژنوم به عنوان اُمیکرون تایید شد.

پروفسور عذرا غنی از امپریال کالج که این تحقیق را رهبری کرد، آن را برای مدل سازی جهت احتمالی موج اُمیکرون در آینده و تاثیر بالقوه واکسیناسیون و سایر مداخلات بهداشت عمومی ضروری دانست.

یافته های نو می تواند اعمال محدودیت های شدیدتر را در تعدادی از کشورهای اروپایی در کوشش برای جلوگیری از توسعه سویه نو تسریع بخشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 بهمن 1400 بروزرسانی: 17 بهمن 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2248

به "چرا سویه اُمیکرون خطرناک تر از دلتاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سویه اُمیکرون خطرناک تر از دلتاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید