چرا موقع قلقلک می خندیم

به گزارش تفطن، تهران (پانا) - قلقلک دادن حرکتی غیر ارادی را بیان می کند که ممکن است با خنده ناگهانی همراه شود و این نتیجه مستقیم یک محرک خارجی است.

چرا موقع قلقلک می خندیم

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محققان عنوان کردند که بیشتر افراد هنگام قلقلک می خندند اما برخی قسمت ها در بدن هستند که بیشتر از سایرین تحت تأثیر نفوذ خارجی قرار می گیرند و از فردی به فرد دیگر فرق دارد و این ناهماهنگی کارشناسان را در این مورد دچار سردرگمی می کند.

انواع قلقلک

قلقلک سنگین: شخصی که با لمس یک یا چند ناحیه از بدن شما حرکت ناگهانی و مکرر را به عنوان پاسخی به قلقلک دادن انجام می دهد.

قلقلک سبک: از طریق تماس با منبع خارجی اتفاق می افتد، اما فقط احساس لرز ایجاد می شود و شخص می تواند این کار را برای خودش انجام دهد.

قلقلکی ترین نقطه روی بدن

به عنوان یک تصویر کلی نواحی که بیشتر از همه قلقلکی هستند گردن، زیر بغل، کف پا و معده است. برخی منطقه ها نسبت به منطقه ها دیگر حساسیت بیشتری دارند.

همانطور که گفته می شود، واکنش در برابر قلقلک، راهی برای دفاع از بدن است و ضعیف ترین مکان ها بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

چه چیزی باعث می شود برخی از مردم بیشتر قلقلکی باشند؟

ما فرضیه هایی را که بر اساس میزان حساسیت افراد به قلقلک است، روشن می کنیم که عبارتند از: میزان قلقلکی بودن چیزی نیست، جز سیگنالی از مغز، برای تحریک بدن برای دفاع در برابر محرک های خارجی و در نتیجه خنده.

بیان واکنش نسبت به قلقلک، بر تحکیم روابط بین افراد به عنوان نوعی پاسخ به دیگران تأثیر می گذارد.

واکنش به اثرات قلقلک به معنای لذت بردن نیست، بلکه ممکن است واکنش را از طریق گیرنده های عصبی بیان کند.

چرا انسان وقتی خودش را قلقلک می دهد نمی خندد؟

مسئول این امر ناحیه خلفی مغز است که بر حرکات نظارت می کند و مسئول واکنش های فرد به حرکات است.

همانطور که می تواند حرکات ایجاد شده از طریق یک فرد را برای خود پیش بینی کند.

اما نمی تواند حرکات ناگهانی را در نتیجه تأثیرات خارجی پیش بینی کند.

قلقلک در بچه ها چگونه است؟

در سن چهار ماهگی، کودک قلقلک نمی گیرد و در برابر آن واکنش نشان نمی دهد. وقتی کودک به شش ماهگی می رسد، به یک واکنش قلقلک پاسخ می دهد و می خندد. کودک بدون اینکه بفهمد در واقع چه اتفاقی می افتد به طور اتوماتیک می خندد.

با این حال، کارشناسان توصیه می کنند که کودک را زیاد قلقلک ندهید. همچنین باید یک قلقلک سبک باشد که برای کودک سنگین نباشد، به طوری که سیستم عصبی با آگاهی به انجام واکنش های معمول عادت کند.

ممکن است کودک بدون لذت بردن از قلقلک بخندد، اما بیان آن به منظور جلوگیری از قلقلک برای او سخت است.

استفاده از قلقلک دادن به منظور شکنجه

در آلمان از قلقلک دادن فرد مجرم به عنوان نوعی مجازات و طور منفی استفاده می شد، به گونه ای که فرد با کنترل نکردن حرکات خود از خنده زیاد می میرد.

شایان ذکر است که گیرنده های عصبی در مغز بین ماهیت محرک های خارجی تفاوتی قائل نمی شوند. یعنی اگر یک قلقلک از طریق یک شخص یا یک روبات رخ دهد، واکنش یکسان است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2209

به "چرا موقع قلقلک می خندیم" امتیاز دهید

2 کاربر به "چرا موقع قلقلک می خندیم" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا موقع قلقلک می خندیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید