چطور به عکس های دوربین با لایت روم نظم و ترتیب بدهیم؟

به گزارش تفطن، قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه کاتالوگ لایت روم خود را سازماندهی کنید، مهم است که از نحوه دقیق عملکرد نرم افزار لایت روم اطلاعات جامعی داشته باشید. برای مثال باید بدانید که نرم افزار لایت روم چطور عکس های شما را ذخیره می نماید، چطور عکس های خود را وارد این نرم افزار نموده و بعلاوه آن ها را دسته بندی کنید. دانستن نحوه سازماندهی عکس ها در لایت روم بسیار مهم است؛ به خصوص اگر قصد دارید به طور منظم از این برنامه استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چطور با استفاده از نرم افزار لایت روم می توان به عکس های موجود در دوربین سازماندهی مشخصی داد تا دسترسی به آن ها بسیار آسان تر از قبل گردد. با خبرنگاران مگ همراه شوید.

چطور به عکس های دوربین با لایت روم نظم و ترتیب بدهیم؟

معمولاً عکاس های مبتدی کار خود برای شروع ویرایش عکس ها از نرم افزار لایت روم شروع می نمایند، چراکه این نرم افزار رابط کاربری ساده ای دارد و به آن ها امکان می دهد به راحتی عکس های خود را ویرایش نمایند. علاوه بر این، لایت روم یک برنامه نمایش و مدیریت عکس بسیار خوب نیز به شمار می آید. در حقیقت بخشی از لایت روم وظیفه نمایش، دسته بندی و مدیریت عکس ها را بر عهده دارد و کاربران می توانند از آن برای به نمایش گذاشتن تعداد زیادی عکس به طور همز مان یا حتی برای جدا کردن و دسته بندی عکس ها در پوشه های مختلف بهره ببرند.

اگر دوست دارید که نرم افزار لایت روم و سایر نرم افزارهای کاربردی شرکت ادوبی نسخه 2023 را با قابلیت تایپ مستقیم فارسی در بیشتر برنامه ها داشته باشید، می توانید مجموعه نرم افزاری Adobe Creative Cloud Collection 2023 نشر جی بی تیم را از خبرنگاران خریداری نمایید.

مجموعه نرم افزاری Adobe Creative Cloud Collection 2023 نشر جی بی تیم

31 %

69,000

47,500 تومان

مشاهده و خرید

1. ساختار مناسبی را برای پوشه عکس خود انتخاب کنید

شما تنها زمانی باید عکس های خود را وارد نرم افزار لایت روم کنید که نوع ساختار پوشه ای که قرار است با آن کار کنید، را بدانید. چراکه اگر ساختار نامناسبی را برای کار خود انتخاب کنید، تغییر دادن آن بسیار سخت و کابوس وار خواهد بود. بنابراین بهتر است یک پوشه منظم و سازماندهی شده را برای کار خود ایجاد کنید که سالیان سال بتوانید بدون هیچ مسئله ای از آن ها بهره ببرید. اگر مدتی است که با نرم افزار لایت روم کار می کنید، احتمالاً نحوه انجام این کار را بلد هستید.

نحوه سازماندهی پوشه ها در نهایت به شما بستگی دارد. اما بهتر است توجه داشته باشید که برای مرتب سازی عکس ها تنها یک دسته بندی برای مثال زمان را انتخاب نکنید، زیرا کار شما برای پیدا کردن عکس های مدنظرتان بسیار سخت خواهد شد. بعد از پنج سال آیا واقعاً قادر خواهید بود تصاویری که برای مثال در ژانویه 2019 ثبت کردید را به خاطر بیاورید؟ مسلماً نه.

لایت روم معمولاً می تواند تاریخ یک عکس را از داده های فایل پیدا کند، بنابراین بهتر است که از گزینه های دسته بندی دقیق تری برای این کار بهره ببرید. توجه داشته باشید همواره برترین کار این است که همه عکس ها در کاتالوگ لایت روم، در یک محل و روی یک هارد دیسک ذخیره شوند، تا اینکه در درایورهای مختلف قرار بگیرند.

2. همه کارها را در لایت روم انجام دهید

هنگامی که ساختار پوشه و عکس های خود را در لایت روم سازمان بندی کردید، از باز کردن آن ها در خارج از محیط این نرم افزار خودداری کنید. اگر می خواهید آن ها را جابجا کنید، درون این نرم افزار این کار انجام دهید. اگر می خواهید نام یک پوشه را تغییر دهید، نام پوشه را در نرم افزار لایت روم تغییر دهید.

علت این موضوع این است هنگامی که شما یک پوشه در لایت روم ایجاد می کنید، در حقیقت یک پوشه روی هارد دیسک خود می سازید. بنابراین به محض تغییر نام پوشه، نام فایل یا محل ذخیره آن خارج از محیط لایت روم، تنطیمات آن از بین می رود و این نرم افزار دیگر نمی تواند آن عکس ها و پوشه ها را پیدا کند و بدین ترتیب دسترسی به فایل عکس ها بسیار سخت و سخت خواهد شد.

3. به عکس های خود امتیاز بدهید و آن ها را برچسب گذاری کنید

لایت روم مجموعه ای از روش های مختلف را برای آنالیز و رتبه بندی عکس های شما ارائه می دهد. پیدا کردن برترین روش برای استفاده از این قابلیت ها باعث می گردد که راحت تر بتوانید عکس هایتان را مرور کنید، انتخاب کنید که کدام عکس ها را باید حذف کنید و به کدام یک می خواهید در آینده دسترسی سریع و آسان تری داشته باشید.

  • ستاره های زیر هر عکس به شما این امکان را می دهد که به هر یک از عکس ها خود از 1 تا 5 ستاره امتیاز دهید.
  • آیکون پرچم بدون ضربدر به شما امکان می دهد یک عکس را انتخاب کنید.
  • آیکون پرچم با ضربدر این اجازه را به شما می دهد تا عکس انتخابی خود را به حالت اول برگردانید.

وقتی یک عکس را برچسب گذاری می کنید، به آن امتیاز می دهید و بر اساس گزینه های مختلف آن را در دسته بندی متفاوتی قرار می دهید، باید به سیستمی که برای این کار استفاده می کنید، کاملاً مسلط باشید تا این کار برای شما پیچیده نگردد. بنابراین توصیه می کنیم که تا حد امکان روش مد نظر خود را ساده نگه دارید.

4. حذف دسته جمعی عکس ها

اگر قصد دارید تا به صورت کلی یک سری عکس های مد نظر خود را پاک کنید، ابتدا ضروری است که با استفاده از آیکون پرچم سیاه آن ها را علامت گذاری کنید. سپس از گزینه فیلتر در سمت راست پایین صفحه استفاده نموده تا عکس هایی که برای پاک شدن علامت زده اید، برای شما به نمایش در بیاید. بهتر است عکس های انتخابی خود را مجدداً آنالیز نموده تا اشتباهی عکسی را برای پاک کردن انتخاب ننموده باشید.

اگر دوست دارید عکسی را از این فهرست خارج کنید، دوباره روی X کلیک کنید تا آیکون پرچم سیاه حذف گردد. پس از اطمینان از عکس ها، Ctrl + A (Cmd + A در مک) را فشار دهید تا همه آن ها انتخاب شوند. سپس برای حذف، کلید backspace را روی صفحه کلید خود بزنید. برای پاک کردن عکس ها، دو گزینه در اختیار شما قرار می گیرد: شما می توانید عکس ها را صرفاً از کتابخانه نرم افزار لایت روم حذف کنید (انتخاب این گزینه توصیه می گردد) یا آن ها را به طور کلی از روی سیستم خود پاک نمایید.

5. از کالکشن ها به صورت هوشمندانه بهره ببرید

اگر قصد دارید که کاتالوگ لایت روم خود را به صورت سازمان یافته و مرتب نگه دارید، باید کار با بخش کالکشن (Collection) را یاد بگیرید. هر کالکشن می تواند از عکس های هر تعداد پوشه تشکیل گردد و بعلاوه هر عکسی را می توان در هر تعداد کالکشن (بدون جابجایی عکس) قرار داد. برای بسیاری از کاربران، بخش کالکشن از اهمیت بسیار بالایی جهت سازماندهی فایل ها برخوردار است، اما بسیاری دیگر از کاربران از این بخش بهره نمی برند. بنابراین، اینکه تا چه حد از این بخش بهره ببرید کاملاً به شما بستگی دارد.

یکی از کاربردهای رایج بخش کالکشن ها این است که می توانید در آن عکس های مورد علاقه خود را درست همچون یک آلبوم عکس به نمایش بگذارید. شما می توانید تمام عکس هایی که با پرچم سفید برچسب گذاری نموده اید را انتخاب نموده و آن ها را به یک مجموعه اضافه کنید. از دیگر قابلیت های مهم این قسمت می توان به گروه بندی عکس ها برای انجام یک کار خاص اشاره نمود. برای مثال، اگر می خواهید گروهی از عکس ها را چاپ کنید، می توانید آن ها را به کالکشنی با نام چاپ اضافه کنید. یا می توانید تمام عکس هایی را که قصد ویرایش آن ها را در این نرم افزار دارید، در کالکشن دیگری با نام ویرایش قرار دهید.

اگر کالکشن های زیادی ساخته اید، باز هم امکان منظم تر کردن آن ها نیز وجود دارد تا دسترسی به آن ها راحت تر از قبل گردد. در حقیقت کالکشن ها مجموعه های تو در تو هستند که می توانید آن ها را توسعه دهید و طبق سلیقه خود آن ها را سازماندهی کنید. بعلاوه گزینه ای برای ایجاد کالکشن های هوشمند (New Collection > Smart Collection) وجود دارد. کالکشن های هوشمند به طور اتوماتیک بر اساس معیارهایی که شما معین می کنید، عکس ها را به شما نشان می دهند. به عنوان مثال، می توانید یک کالکشن هوشمند ایجاد کنید که تمام عکس های پنج ستاره شما را برایتان به نمایش بگذارد یا یا تمام عکس هایی که با نام سگ خود تگ کردید را به شما نشان دهد.

6. از کلید واژه ها بهره ببرید

در بخش کتابخانه لایت روم، شما می توانید کلمات کلیدی را به هر یک از عکس های خود اضافه کنید. اگر از کلمات کلیدی به صورت هوشمندانه بهره ببرید، آن ها می توانند میانبری بسیار ساده و آسان برای دسترسی به تصاویر مد نظر شما باشند. به همین علت است که اگر تصمیم به استفاده از کلمات کلیدی را دارید، بهتر است یک سیستم برای آن ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. به عنوان مثال، با افزودن یک کلمه کلیدی خاص به هر عکس از سگ خود، می توانید کالکشن هوشمندی برای تصاویر او را ایجاد کنید. شما قادر هستید همین کار را با نام بچه ها و برترین دوستان خود نیز انجام دهید.

مثال های مختلفی در این رابطه وجود دارد. اگر در حال یادگیری عکاسی پرتره هستید، می توانید عکس های پرتره ثبت شده خود را با کلمه کلیدی Portraits را به عکس های مرتبط اضافه کنید. یا اگر قصد ایجاد یک کالکشن از عکس های قدیمی را دارید می توانید کلمه کلیدی Vintage را اضافه کنید. شاید در نهایت بخواهید کتابی از برترین عکس های خود ایجاد کنید. در این مورد نیز می توانید کلمه کلیدی کتاب برای عکس های مد نظر خود انتخاب کنید.

استفاده از کلمات کلیدی برای دسته بندی عکس ها یک روش بسیار خوب به شمار می رود، اما باید مراقب باشید که این روش برای شما خیلی پیچیده نگردد. هنگامی که شروع به ایجاد کلمات کلیدی کردید، آن ها را به طور سیستماتیک دسته بندی کنید و تا حد امکان از اضافه کردن کلمات غیرضروری به فهرست خود بپرهیزید. این کار یافتن عکس ها در دفعات بعدی را بسیار آسان تر خواهد نمود.

در ادامه به معرفی چند دوربین عکاسی پرفروش فروشگاه خبرنگاران خواهیم پرداخت.

دوربین های عکاسی پرفروش در خبرنگاران

دوربین دیجیتال کانن مدل EOS 2000D به همراه لنز 18-55 میلی متر IS II

مدل 2000D کانن در حال حاضر پرفروش ترین دوربین عکاسی فروشگاه خبرنگاران به شمار می رود، از پیشرفته ترین فناوری های به روز دوربین های دیجیتال جهان پشتیبانی می نماید. این محصول مجهز به حسگر 24.1 مگاپیکسلی CMOS و پردازشگر تصویر +DIGIC 4 است که به لطف آن ها می تواند تصاویر بی نظیری را حتی در شرایط نوری نه چندان مناسب ثبت کند. مدل 2000D کانن وزن 475 دارد و در استفاده های طولانی مدت به هیچ عنوان کاربران را اذیت نمی نماید. این شرکت برای راحت تر در دست گرفتن دوربین، یک برآمدگی روی بدنه سمت راست آن تعبیه نموده است.

این محصول از نمایشگر LCD در ابعاد سه اینچی با دقت 920000 نقطه و چشمی اپتیکال بهره می برد و برای کاربرانی که قصد دارند حرفه عکاسی را به طور جدی شروع نمایند، گزینه خرید بسیار مناسبی به شمار می رود. این دوربین کانن بعلاوه از دامنه حساسیت 100-6400 پشتیبانی می نماید که تا 12800 نیز قابل ارتقاء است. از دیگر مشخصات خوب این دوربین عکاسی کانن می توان به حدبیشتر سرعت فیلم برداری 30 فریم بر ثانیه، حدبیشتر رزولوشن 4000 در 6000 و محدوده زوم 6 تا 10 برابری اشاره نمود.

دوربین دیجیتال کانن مدل EOS 2000D به همراه لنز 18-55 میلی متر IS II

14,300,000 تومان

مشاهده و خرید

دوربین دیجیتال کانن مدل EOS 4000D به همراه لنز 18-55 میلی متر DC III

مدل 4000D، دیگر محصول پرفروش و باکیفیت شرکت کانن است که جزو دوربین های DSLR مالی این شرکت به شمار میرود. این دوربین عکاسی از حسگر 19 مگاپیکسلی CMOS و پردازشگر تصویر +DIGIC 4 بهره می برد و قادر است تصاویری با رزولوشن 5184 در 3456 را به ثبت برساند. این دوربین قابلیت فیلم برداری با وضوح FULL HD و با سرعت حدبیشتر 60 فریم بر ثانیه را نیز به کاربران ارائه می دهد.

یک باتری لیتیوم - یونی به عنوان منبع تغذیه این دوربین عکاسی در نظر گرفته شده که انرژی مورد احتیاج آن را برای گرفتن 500 عکس فراهم می نماید. محدوده گگرددگی دیافراگم این دوربین، f/3.5-5.6 است و قابلیت زوم اپتیکال سه برابری نیز دارد. با این محصول می توانید تصاویری با نسبت ابعاد 4:3، 1:1، 3:2 و 16:9 را ثبت کنید. وزن این دوربین 436 گرم است و از فاصله کانونی 18-55 میلی متر پشتیبانی می نماید.

دوربین دیجیتال کانن مدل EOS 4000D به همراه لنز 18-55 میلی متر DC III

12,660,000 تومان

مشاهده و خرید

دوربین دیجیتال نیکون مدل D7500 به همراه لنز 18-140 میلی متر VR AF-S DX

دوربین مدل D7500 نیکون از سنسور 20.9 مگاپیکسلی APS-C با فرمت DX بهره می برد که به لطف آن کاربران قادرند روی 51 نقطه از سوژه فوکوس داشته باشند که 15تای آن از نوع کراس هستند. برای این دوربین عکاسی از سنسور 21 مگاپیکسلی CMOS به همراه پردازشگر تصویر EXPEED 5 استفاده شده که عملکرد بسیار خوبی دارند. باید اشاره کنیم که حدبیشتر رزولوشن تصویر این دوربین 3712 × 5568 است و زوم اپتیکال 7.7 برابری را به کاربران ارائه می دهد. مدل D7500 نیکون قابلیت فیلم برداری 4K را نیز دارد و به تثبیت نماینده تصویر 3 محوره الکترونیکی نیز مجهز شده است. سنگینی وزن این محصول به 720 گرم می رسد و از یک نمایشگر 3.2 اینچی با قابلیت جدا شدن از بدنه و چرخش برای استفاده کاربران بهره می برد.

دوربین دیجیتال نیکون مدل D7500 به همراه لنز 18-140 میلی متر VR AF-S DX

38,550,000 تومان

مشاهده و خرید

دوربین دیجیتال بدون آینه سونی مدل Alpha 7 lII Body

این دوربین پرفروش سونی که از نوع بدون آینه است، از حسگر فول فریم 24 مگاپیکسل CMOS به همراه پردازشگر تصویر BIONZ X بهره می برد و قادر است عکس هایی با نسبت تصویر 16:9 و 3:2 را به کاربران تحویل دهد. روی بدنه این دوربین یک نمایشگر LCD سه اینچی تعبیه شده که امکان تماشا تصاویر ثبت شده را فراهم نموده است. این دوربین سونی قابلیت فیلم برداری 4K نیز دارد و از لرزشگیر 5 محوره SteadyShot به همراه سیستم فوکوس هیبریدی 693 نقطه ای بهره می برد.

دوربین دیجیتال بدون آینه سونی مدل Alpha 7 lII Body

63,800,000 تومان

مشاهده و خرید

سخن پایانی

در این مقاله به نحوه نظم و ترتیب دادن عکس های دوربین در نرم افزار لایت روم پرداختیم و روش های مختلف انجام این کار را به شما معرفی کردیم. در پایان نیز پرفروش ترین دوربین های عکاسی موجود در فروشگاه آنلاین خبرنگاران را مورد آنالیز قرار دادیم تا اگر قصد خرید دوربین عکاسی را دارید، خرید بسیار خوبی را تجربه کنید.

منبع: Makeuseof

دوربین عکاسی چاپ سریع فوجی فیلم مدل Instax Mini 11

2,800,000

تومان

دوربین دیجیتال کانن مدل EOS 4000D به همراه لنز 18-55 میلی متر DC III

12,660,000

تومان

خرید دوربین های عکاسی از خبرنگاران

مشاهده همه

سوالات متداول

چرا باید نرم افزار لایت روم کرک شده را نصب کنیم؟

نسخه اصلی لایت روم امکانات بسیار کم و محدودی دارد و یکی از مهم ترین های آن این است که شما توانایی ویرایش عکس های RAW را نخواهید داشت. بنابراین حتما از نسخه های کرک شده بهره ببرید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 دی 1401 بروزرسانی: 25 دی 1401 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2493

به "چطور به عکس های دوربین با لایت روم نظم و ترتیب بدهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور به عکس های دوربین با لایت روم نظم و ترتیب بدهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید