چند درصد اقتصاد کشورهای اروپایی در سایه است؟

به گزارش تفطن، تقریبا یک پنجم اقتصاد کشورهای اروپایی را اقتصاد غیررسمی تشکیل می دهد.

چند درصد اقتصاد کشورهای اروپایی در سایه است؟

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش تفطن به نقل از صندوق بین المللی پول، هر چند که نسبت اقتصاد در سایه در کشورهای اروپایی طی سال های اخیر به میزان چشمگیری کوچک تر شده است اما اختلاف معناداری بین کشورهای غربی و شرقی وجود دارد به طوری که اکنون بین 15 تا 20 درصد اندازه اقتصاد کشورهای غربی و 25 تا 30 درصد اقتصاد کشورهای شرقی را اقتصاد در سایه تشکیل می دهد.

میزان گسترده بودن اقتصاد در سایه در نظام مالی یک کشور بستگی به عوامل متعددی دارد که از جمله آن ها می توان به نظام مالیاتی، نظام تامین اجتماعی، سطح دستمزد ها و همچنین قدرت نهادهای نظارتی اشاره نمود. آنالیز های انجام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد که عواملی نظیر سطح آموزش و توانمندی کارکنان، میزان فرصت های شغلی و نظارت های دولت تاثیر مستقیمی روی گستردگی پدیده اقتصاد در سایه در کشورهای اروپایی دارد.

به صورت کلی در بازه زمانی 1999 تا 2016 کشورهای شرق و منطقه بالکان بیشترین آسیب پذیری را از پدیده اقتصاد در سایه متحمل شده اند. با وجود کوشش های انجام شده توسط دولت ها، این مناطق هنوز هم بیشتر از کشورهای غرب و شمال اروپا با این پدیده دست به گریبان هستند به طوری که در بلغارستان 42 درصد تولیدات ناخالص داخلی را بخش اقتصاد در سایه تشکیل می دهد که عمدتا مالیاتی نیز به دولت پرداخت نمی نمایند. کوزوو با 38 درصد، مونته نگرو با 36 درصد و مقدونیه با 35 درصد دیگر کشورهایی هستند که بیشتر از سایر کشورهای اروپایی با پدیده اقتصاد در سایه دست به گریبان هستند.

از سوی دیگر اتریش کمترین آسیب پذیری را از پدیده اقتصاد سیاه در بین کشورهای اروپایی داشته و تنها هفت درصد تولیدات ناخالص داخلی آن را بخش اقتصاد در سایه تشکیل می دهد. لوکزامبورگ با هشت درصد، سوئیس با نه درصد و و انگلیس با 13 درصد دیگر کشورهایی هستند که کوچک ترین اقتصادهای در سایه را دارند.

در بین دیگر کشورهای اروپایی نیز این نسبت برای هلند 14 درصد، فرانسه 15 درصد، سوئد 18 درصد، اسپانیا 20 درصد و ایتالیا 28 درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 889

به "چند درصد اقتصاد کشورهای اروپایی در سایه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند درصد اقتصاد کشورهای اروپایی در سایه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید