چه زمانی به چین سفر کنیم؟ (قسمت دوم)

به گزارش تفطن، کشور چین با شرایط آب و هوایی متنوع هرساله میزبان گردشگران بسیاری است. با خبرنگاران همراه شوید تا با شرایط جوی چین و شرایط حاکم بر سفر در هر فصل آشنا شوید.

چه زمانی به چین سفر کنیم؟ (قسمت دوم)

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

تابستان (ژوئن- آگوست)

ماه های ژوئن، جولای و آگوست (تیر، مرداد و شهریور) گرم ترین ماه های سال در چین هستند و دمای 35 درجه سانتی گراد در این ماه ها دمایی نرمال و غالب است. البته نواحی کوهستانی و شهرهای واقع در نواحی شمالی کشور چین درجه حرارت های کمتری را در تابستان تجربه می نمایند و اگر مناطق خنک تر مدنظر شما است بهتر است به این نواحی سفر کنید.

در طول مدت تابستان تفریحات آبی و سواحل چین به دلیل برخورداری از نور خورشید و هوای گرم مطلوب بیشتر مورد توجه گردشگران است. همچنین تور کروز در رود یانگ تسه، تورهای تفریحی در چمن زارها و به طورکلی طبیعت گردی در این موقع از سال از فعالیت های محبوب بیشتر گردشگران است. شهرهای گدلین، مغولستان داخلی، سین کیانگ، لهاسا، سانیا و رود یانگ تسه در طول تابستان بیشترین بازدید را در میان گردشگران دارند.

بهترین زمان بازدید از نواحی کوهستانی، مناطق شمالی چین، مغولستان داخلی، منطقه تبت، در طول تابستان است که هوا گرم و شرایط جوی مساعدی حاکم است. در زمستان سفر به این مناطق به دلیل سردی هوا و بارش های فصلی سخت خواهد بود. شلوغ ترین زمان های سفر در ماه های جولای و آگوست (مرداد و شهریور) به دلیل تعطیلی دانش آموزان در چین، گردشگران چینی هم به انبوه گردشگران بین المللی افزوده می شوند و در نتیجه این دو ماه از شلوغ ترین ماه های بخش گردشگری در چین هستند. علاوه بر اینکه هزینه ها افزایش می یابند، بلیط های هواپیما، قطار و به طور کلی بخش حمل و نقل عمومی با افزایش قابل توجه در تقاضا روبه رو می شوند و ممکن است تهیه بلیط در این بخش ها کمی سخت باشند. هتل ها نیز معمولاً در این دو ماه پر از مسافران چینی و گردشگران خارجی هستند. پس اگر قصد سفر به چین در ماه های جولای و آگوست را داشتید حتماً با برنامه ریزی قبلی اقدام به سفر کنید.

بارش ها و طوفان های تابستانه

بارش های شدید و طوفان های گرمسیری تابستانه بدون شک بخش ناخوشایند سفر به چین در تابستان هستند. در زمان وقوع این بارش ها و گاهاً وقوع طوفان های شدید تورهای کروز در رودها، تفریحات آبی و بسیاری دیگر از تفریحات فضای باز تعطیل می شوند و در نتیجه برنامه سفر گردشگران دچار بی نظمی می گردد. بهتر است در سفرهای تابستانه به چین پیش بینی وضعیت آب و هوایی بلند مدت را در شهر مقصد خود کنترل نمائید تا بهترین استفاده را از مدت زمان سفر خود بتوانید داشته باشید. به طور کلی در نواحی جنوب شرقی چین و مناطق کوهستانی بیشترین شدت بارش های تابستانه را خواهند داشت که گاهی هم منجر به وقوع سیل خواهند شد. البته این میزان بارش ها در هنگ کنگ و شیان هم قابل توجه است.

هنگ کنگ در آستانه بارش تابستانه

در گولین بارش ها کمی زودتر از موعد شروع می گردد و اوج بارش ها در اوایل ماه ژوئن (تیر) است. در شانگهای اوج بارش ها در اوج بارش ها در اواخر ماه ژوئن (تیر) است و در ماه های جولای و آگوست هم میزان بارش ها قابل توجه خواهد بود. در شیان در ماه جولای (مرداد) اوج بارش ها است ولی نه به شدت دیگر مناطق چین. در پکن در اواخر ماه جولای (اواخر مرداد) اوج بارش های تابستانه است و در ماه آگوست (شهریور) هم این بارش ها ادامه خواهد داشت ولی با شدت کمتری. چنگدو هم وضعیتی مشابه پکن دارد ولی با این تفاوت که میزان بارش ها بسیار بیشتر از پکن است. در هنگ کنگ وضعیت کلی با سایر مناطق تفاوت دارد. در ماه آگوست (شهریور) اوج بارش ها اتفاق می افتد به علاوه اینکه در مدت زمان مه - سپتامبر (خرداد - مهر) طوفان های گرمسیری هم این شهر را تحت تأثیر قرار خواهند داد. در سانیا مدت بارش های تابستانه کمی طولانی تر از مناطق دیگر است و در بازه زمانی ماه مه - ماه اکتبر (خرداد-آبان) شاهد بارش های تابستانه خواهید بود و اوج بارش ها در ماه سپتامبر (مهر) می باشد ولی به طور کلی میزان بارش ها در مقایسه با هنگ کنگ کمتر خواهد بود.

زمستان فصل کم سفر چین

از ماه نوامبر تا اوایل ماه مارس (آذر- فروردین) به دلیل سردی هوا، شمار گردشگران در چین به شدت کاهش می یابد و فصل کم رونقی در بخش گردشگری محسوب می گردد ولی سفر در این زمان مزایایی هم خواهد داشت و آن بهره مندی از قیمت های پائین هتل ها و وسایل نقلیه عمومی است.

دیوار چین در یک روز برفی

اوایل فصل بهار

بسیاری از گردشگران اوایل فصل بهار را به دلیل مناظر شگفت انگیزی که شکوفه های بهاری خلق می نمایند انتخاب می نمایند ولی جالب است بدانید که وضعیت آب و هوایی در اوایل بهار در مناطق مختلف چین بسیار متفاوت است. اگر مقصد شما شهرهای جنوبی چین باشد باید بدانید که در اوایل بهار (اوایل ماه مارس یا فروردین) هوایی گرم و شرجی از مشخصه های ویژه این مناطق خواهد بود و به همین دلیل باز شدن گل ها و شکوفه ها هم کمی زودتر از سایر مناطق اتفاق می افتد ولی در مناطق شمالی چین هوایی بهاری را می توانید تجربه کنید.

مزرعه گل های کلزا در فصل بهار

اواخر پائیز

اگر از آن دسته مسافران علاقه مند به زیبایی های فصل پائیز هستید و از رنگ های پائیزی طبیعت لذت می برید اواخر فصل پائیز (نوامبر یا آذر) بهترین زمان برای مشاهده جلوه های پائیز خواهد بود و در تمام مناطق چین طبیعت رنگ های پائیزی خود را نمایان می نماید.

کوهستان زرد در یک غروب پاییزی

بهترین زمان سفر به مناطق جنوبی چین فصل پائیز است که می توانید روزهایی گرم را بدون بارش های چشمگیر تجربه کنید. اگر مقصد شما شهرهای جنوبی چین است بهتر است اواخر پائیز را به جای اوایل بهار برای سفرتان انتخاب کنید که هوایی دلپذیرتر و شرایط جوی مساعدتری را در طول سفر خود تجربه کنید. کوهستان هونگ شان، دره جیو ژایگو، شهر پکن و شهر کونمینگ از مقاصد مناسب سفر در فصل پائیز هستند.

دره جیوژایگو در فصل پاییز

فصل زمستان

منطقه کوهستانی هونگ شان در یک روز برفی

فصل زمستان (دسامبر- فوریه (دی - اسفند)) اگرچه ویژگی های خاص خودش را نظیر مناظر زیبای زمستانی، ورزش های زمستانی، قیمت های بسیار مناسب و مقرون به صرفه کلیه هتل ها و وسایل حمل و نقل عمومی و امور گردشگری دارد ولی به دلیل برودت هوا و شرایط نامساعد جوی خیلی مورد استقبال گردشگران نیست و به همین دلیل کمترین میزان سفرها به چین متعلق به فصل زمستان است. پیست های اسکی در مناطق مختلف و فستیوال های سنتی و بین المللی گوناگون از جذابیت های سفر به چین در زمستان هستند ولی معروف ترین و شناخته شده ترین فستیوال زمستانی، فستیوال برف و یخ هاربین است که هر ساله در فصل زمستان برگزار می گردد و سازه های یخی شگفت انگیز نظر گردشگران را به خود جلب می نمایند.

فستیوال برف و یخ هاربین

اگر می خواهید در زمستان به چین سفر کنید و از شرایط نامساعد جوی هم کمی دور باشید می توانید به جزیره هاینان سفر کنید و از ساحل زیبای سانیا لذت ببرید. همچنین منطقه هنگ کنگ هم زمستانی معتدل دارد. به طور کلی مناطق جنوبی چین با زمستان های معتدل به همراه باران های گرمسیری برای سفر به چین در فصل زمستان مناسب هستند. پکن، هاربین، هنگ کنگ و سانیا از مناطق مناسب سفر در زمستان محسوب می شوند.

منبع: کجارو / chinahighlights.com
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 662

به "چه زمانی به چین سفر کنیم؟ (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی به چین سفر کنیم؟ (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید