چین در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی در جهان سرآمد است

به گزارش تفطن، کشور چین در سالهای اخیر تلاش فراوانی کرده تا با افزایش بهره وری، موجبات کاهش مصرف انرژی را فراهم سازد، این استراتژی برای کاهش وابستگی چین به دیگر کشورها انتخاب شده است.

چین در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی در جهان سرآمد است

در روز 21 خرداد، مراسم هفته صرفه جویی در مصرف انرژی و روز کاهش کربن در شهر پکن پایتخت چین برگزار شد.

جانگ یونگ، معاون کمیته ملی اصلاحات و توسعه چین در آیین گشایش این برنامه اعلام کرد:

وابستگی اقتصاد چین به انرژی به طور چشمگیری کاهش یافته است. این کشور در حال بهینه‌سازی روش تولید میباشد تا الگوی جدید مصرف انرژی با سازگاری با محیط زیست و تخلیه آلاینده کم ایجاد شود.

صرفه‌جویی و استفاده بهینه از انرژی راه حلی برای توسعه سبز و سریع اقتصادی می‌باشد که مورد تفاهم جامعه جهانی قرار گرفته است. در جریان برنامه هفته صرفه‌جویی انرژی و روز ملی کم کربن، در مناطق مختلف چین فعالیت‌هایی مانند تبلیغات صرفه‌جویی انرژی در مدارس و دانشگاه‌ها، معرفی دانستنی‌های صرفه‌جویی انرژی به مردم، تعمیم فناوری در صرفه‌جویی انرژی و معرفی کالاهایی برای صرفه‎جویی در مصرف انرژی برگزار می گردد تا آگاهی مردم در زمینه توسعه صنایع سبز و زندگی با حفاظت از محیط زیست ارتقا یابد. شایان ذکر است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ چین اعلام کردند که آن‎ها داوطلبانه متعهد صرفه‌جویی در مصرف انرژی خواهند شد. جیائو فانگ‎جنگ، معاون گروه سینوپک یکی از بزرگترین شرکت‌های دولتی نفتی در چین در این باره گفت:

این شرکت مجدانه استاندارد و مقررات کشور در زمینه صرفه‌جویی انرژی را اجرا کرده و هدف تعیین شده مبنی بر کاهش مصرف انرژی را تحقق می‌بخشد. همچنین تجهیزات تولید خود را برای صرفه‌جویی تجدید کرده و از فناوری جدید در این راستا استفاده خواهد کرد. علاوه بر این، یک سازوکار تشویق‌ و تجلیل برای بخش‌ها و اشخاصی که در صرفه‌جویی انرژی خدمات شایسته انجام می دهند، ایجاد کرده‌ایم.

دولت چین هم اکنون در حال ایجاد سازوکار ارزیابی و تعقیب مسئولیت در زمینه صرفه‌جویی انرژی و تکمیل قانون و مقررات در این راستا میباشد. دولت چین برنامه دارد در اقدام بعدی، ایجاد روش جدید تولید را تسریع داده و مردم و شرکت‌ها را به صرفه‌جویی انرژی و استفاده از روش جدید مصرف در این راستا تشویق نماید.

معاون کمیته ملی توسعه و اصلاحات چین در این باره گفت:

چین در اقدام بعدی به ترفیع ساختار صنعتی سازگار با محیط زیست و ارتقای همه جانبه کارآیی استفاده از انرژی در صنایع خواهد پرداخت. همچنین مردم را به مصرف سبز و توجه به حفاظت از محیط زیست در زندگی روزمره تشویق نموده و آگاهی آنها در خودداری از اسراف منابع طبیعی و انرژی تقویت خواهد بخشید تا فرهنگ مساعد جدید در مصرف سبز در جامعه شگل گیرد.

در سال‌های اخیر، دولت چین کاهش مصرف انرژی در هر واحد تولیدی را به عنوان هدف اجباری در برنامه ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی قرار داده است و در این زمینه به پیشرفت‌هایی رسیده است. طوری که تا کنون وابستگی اقتصاد چین به انرژی به طور چشمگیری کاهش یافته است. معاون کمیته ملی اصلاحات و توسعه چین در این باره افزود:

در سال‌های 2015 و 2016، میزان مصرف انرژی در هر واحد تولید ناخالص داخلی در چین 37.3 درصد کاهش یافته است که میزان کاهش مصرف آن برابر با یک میلیارد و 800 میلیون تن ذغال سنگ است. این به معنای آن است که چین در این دو سال حدود 4 میلیارد تن دی اکسید کربن کمتری تولید کرده است. می توان گفت چین تنها کشوری در جهان است که خدمات بیشتری از دیگر کشورها در زمینه صرفه‌جویی انرژی انجام داده و در تغییر روش توسعه اقتصادی و حفاظت محیط زیست جهان نقش مهمی ایفا کرده است.

بر اساس برنامه توسعه تدوین شده دولت چین، چین اهداف مشخصی درباره کاهش میزان کل مصرف انرژی و کاهش مصرف انرژی در هر واحد تولید ناخالص داخلی تعیین نموده است. طوری که میزان مصرف انرژی در هر واحد تولید ناخالص داخلی تا در سال 2020 نسبت به سال 2015 میلادی 15 درصد کاهش می‌یابد و میزان تخلیه دی اکسید کربن در هر واحد تولید ناخالص داخلی در این زمان 17 درصد کمتر می گردد و میزان کل مصرف انرژی در حد برابر با 5 میلیارد تن ذغال سنگ کنترل می شود.

انتشار: 21 اسفند 1397 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 39

به "چین در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی در جهان سرآمد است" امتیاز دهید

1 کاربر به "چین در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی در جهان سرآمد است" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی در جهان سرآمد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید