ورود کارگر چینی توجیه اقتصادی ندارد

به گزارش تفطن، رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: برای شرکت های چینی استفاده از کارگران این کشور در ایران توجیه اقتصادی ندارد، زیرا کارگر ایرانی ارزان تر است.

ورود کارگر چینی توجیه اقتصادی ندارد

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حریری رئیس اتاق مشترک ایران و چین در واکنش به ورود نیرو های انسانی چینی برای ساخت مسکن در ایران، گفت: این طرح در وزارت راه و شهرسازی مطرح شده و بخش خصوصی فعلا درگیر آن نیست، اما درباره موضوع ساخت مسکن نه تنها با کشور چین بلکه با کشور ترکیه هم صحبت شده است.

حریری در خصوص نگرانی های نیروی کار ایرانی در این زمینه نیز خاطرنشان کرد: اینکه بخواهند نیرو کار چینی وارد کنند، اصلا منطق اقتصادی ندارد. هر شرکت خارجی که در ایران بخواهد سرمایه گذاری کند، سود می کند به دلیل اینکه ارزان قیمت تر از نیرو کار ایرانی وجود ندارد. متخصصان ما در ایران بیشتر از 500 دلار و همینطور نیرو کار ساده هم بیشتر از 200 دلار حقوق نمی گیرند. پس مطمئن باشید برای هیچ شرکتی صرف نمی کند عمده نیرو کار خود را از چین بگیرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: شرکت های چینی ممکن است، درصدی از افراد در سطوح بالای مهندسی و تکنولوژی را با خود به ایران بیاورند، اما نیرو های اجرایی و ساده حتما ایرانی است.

حریری درباره ساخت مشارکتی مسکن با کشور چین توضیح داد: اینکه ساخت مسکن باید از شکل سنتی به شکل مدرن و صنعتی تغییر پیدا کند، ایده درستی است، زیرا ما در فرآیند ها و تکنولوژی ساختمان سازی از دنیا بسیار عقب هستیم. اگر بخواهیم یک میلیون مسکن در سال بسازیم، به طور میانه بیش از دو سال طول خواهد کشید و حتی تجربه تاریخی ما بیش از 5 سال بوده است، اما اگر همه امکانات را فراهم کنیم، می توانیم دو ساله تمام کنیم. برای این که تکنولوژی ساخت مسکن را ارتقاء دهیم، باید از کشور های پیشرفته در قالب قرارداد و پروژه کمک بگیریم.

طرح مشارکت ایران با چین برای ساخت مسکن به طور جامع مطرح نشده و تنها به صورت یک ایده برای جذب سرمایه گذار بیان شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2208

به "ورود کارگر چینی توجیه اقتصادی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود کارگر چینی توجیه اقتصادی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید