گزارش، تاکتیک های مقابله با ویروس کرونا در شیکاگوی چین

به گزارش تفطن، سرعت گسترش شیوع ویروس کرونا به اندازه ای بوده که مقامات دولت چین مجبور به اعمال سیاستهای کنترلی و قرنطینه یکی از استانهای پرجمعیت این کشور شده اند.

گزارش، تاکتیک های مقابله با ویروس کرونا در شیکاگوی چین

با تور ارزان چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران،هزاران مورد ابتلا به ویروس کرونا و کشته شدن دستکم 106 نفر بار دیگر چین را با چالشی جدی روبرو نموده است و مسلما شرایط به حدی جدی است که شی جین پینگ، رئیس جمهوری این کشور اعلام نموده کشور با یک بحران جدی بهداشت عمومی روبرو است. در این گزارش سعی شده که اقدامات دولت چین در مراحل مختلف شیوع ویروس کرونا مورد آنالیز قرار گیرد.

طبق آمار ارائه شده از سوی مقامات بهداشتی ویروس کرونای ووهان باعث بیماری بیش از 4500 نفر در آسیا شده است. به نظر می رسد بسیاری از این موارد هنوز تایید نشده اند. تا صبح امروز (سه شنبه) 106 نفر که همگی در چین بوده اند، جان خود را از دست داده اند.

این ویروس تا به امروز در دستکم 12 کشور شناسایی شده که تقریبا در همگی موارد افرادی درگیر بوده اند که به چین سفر نموده بودند. در آمریکا 5 مورد ابتلا به این ویروس تایید شده است. یک زن 60 تا 70 ساله در شیکاگو، مردی 30 تا 40 ساله در واشنگتن، دو نفر در کالیفرنیا و یک نفر نیز در آریزونا به این ویروس مبتلا شده اند.

پس از بیانیه رئیس جمهوری چین، این کشور در واقع وارد مرحله مقابله با ویروس کرونا شد. او با تشکیل یک جلسه فوق العاده و احضار مقامات ارشد سیاسی حزب کمونیست دستور مقابله با این بحران را صادر کرد. به همین دلیل روز شنبه و در کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست وعده داد: ما اطمینان داریم که قادر به پیروزی در این نبرد هستیم.

برای نبرد با گسترش ویروس که برای اولین بار در خاتمه دسامبر ظاهر شد و باعث مرگ 17 نفر و بیماری 600 تن شد، مقامات چین به سرعت اقداماتی فوق العاده را برای قرنطینه استان ووهان در دستور کار قرار دادند. برای این کار لغو پروازها، حرکت قطارهایی که شهر را ترک می کردند و همچنین تعلیق تردد اتوبوس ها، مترو و کامیون ها برنامه ریزی شد. تا روز آدینه دستکم 12 شهر دیگر در استان هوبئی ازجمله هوانگ گانگ و اژو، که به ترتیب محل زندگی 7 میلیون و یک میلیون نفر هستند، محدودیت های سفر برای شهروندان خود اظهار داشتند.

این محدودیت ها دقیقا در آستانه تعطیلات سال نو چینی و درحالی اعمال شد که صدها میلیون نفر از مردم در سراسر چین قصد سفر داشتند. البته محدودیت ها از هوبئی فراتر رفت. روز شنبه مقامات پکن اظهار داشتند که تردد تمام اتوبوس های بین استانی را متوقف نموده و سفر جاده ای به پایتخت نیز محدود می گردد.

قرنطینه شیکاگوی چین

طبق آمار ارائه شده توسط دانشگاه شمال شرقی بوستون در حالت عادی 30 هزار نفر در روز از ووهان خارج می شوند. تعداد بسیار بیشتری از مردم از سیستم حمل و نقل زمینی مانند خودرو و قطار استفاده می نمایند. این شهر یک هاب مالی و تجاری در مرکز چین به شمار می رود. این شهر بزرگترین فرودگاه و بندرگاه منطقه را در اختیار دارد و به شیکاگوی چین مشهور است.

مقامات شهر 11 میلیون نفری ووهان روز پنجشنبه از یک تاکتیک بسیار قدیمی بهداشتی برای ممانعت از شیوع این بیماری استفاده کردند. کارشناسان اظهار داشتند که قرنطینه شهری که حجم تردد آن حتی از شهر نیویورک نیز بزرگتر است، اقدامی بی سابقه بوده است. تا روز پنجشنبه عصر چین اظهار داشت که قصد گسترش قرنطینه به مناطق افراد داشته و به دنبال اعمال محدودیت های عبور و مرور بر دستکم 4 شهر دیگر شامل هوانگ گانگ، اژو، چیبی و ژی جیانگ (با میلیون ها نفر ساکن) است. البته در این بین انتشار تصاویری از کوشش دولت چین برای ساخت یک بیمارستان نیز در فضای مجازی خبرساز شد. شهر ووهان به واسطه افزایش تعداد بیماران با کمبود تخت روبرو شده و به همین دلیل تصمیمی برای ساخت یک بیمارستان 25هزار متری گرفته شد. این بیمارستان قرار است در مدت 10 روز تکمیل گردد.

پیش بینی درباره میزان گسترش ویروس

براورد محققان دانشگاه امپریال کالج لندن حاکی از آن است که تعداد مبتلایان احتمالا پنج یا 10 برابر بیشتر از مقدار اعلام شده است. هزاران مورد مشکوک وجود دارد که هنوز تایید نشده است و ممکن است تعدادی از مردم به این ویروس مبتلا باشند و هنوز تحت مراقبت های پزشکی قرار نگرفته باشند. روز دوشنبه محققان این دانشگاه تخمین زدند حدود 25 هزار نفر به این ویروس مبتلا شده باشند. البته این احتمال تغییر در این براوردها وجود دارد زیرا هر روز گزارشاتی از افزایش تعداد مبتلایان و اطلاعات بیشتری درمورد ویروس منتشر می گردد. مقامات بهداشت عمومی هنوز به نحوه انتقال این بیماری اشراف نداشته و کارشناسان تاکید دارند در تفسیر میزان براوردها احتیاط کافی صورت گیرد.

به اعتقاد بسیاری در مقایسه با واکنش دولت چین در جریان شیوع ویروس سارس در سال 2002 و 2003 که 8098 نفر مبتلا شده و در نهایت 774 مورد مرگ در 17 کشور جهان گزارش شد، پکن در خصوص کرونا سریع عمل کرد و بدون پنهان کاری سریعا به مردم هشدار داد. البته با این حال بعضی نیز معتقدند نشانه هایی از عملکرد کند دولت به ویژه در استان جنوبی هوبئی دیده شده و از تشخیص کند خطر انتشار این ویروس و سوء مدیریت شکایت دارند. درکنار اعمال محدودیت های فراگیر سفر بر مردم و تردید درباره دسترسی تمام مردم به خدمات بهداشتی (اقدامی که برای دولت چین باتوجه به جمعیت میلیاردی این کشور چالشی بزرگ به شمار می رود) بعضی از مردم چین هنوز نسبت به آمار دولت درباره تعداد جانباختگان ناشی از شیوع این ویروس متقاعد نشده و به آن تردید دارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 935

به "گزارش، تاکتیک های مقابله با ویروس کرونا در شیکاگوی چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، تاکتیک های مقابله با ویروس کرونا در شیکاگوی چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید