آموزش راه اندازی اصولی کولرآبی

به گزارش تفطن، چند روزی است که دمای هوای بیشتر مناطق کشور افزایش پیدا نموده و اولین قدم برای خنک شدن در بسیاری از خانه ها، سرویس و راه اندازی کولر های آبی است.

آموزش راه اندازی اصولی کولرآبی

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، هر سال در آستانه فرارسیدن فصل گرما، بیشتر افراد به دنبال فوت و فن های راه اندازی اصولی کولرهای آبی می گردند. در این مواقع، همواره سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی هم توصیه ها و هشدار هایی را در مورد راه اندازی کولرهای آبی اعلام می نماید. در ادامه نکاتی در همین باره مطرح خواهد شد.

راه اندازی کولر و خطر برق گرفتگی | شهروندان باید به این نکته توجه نمایند که راه اندازی کولر ها احتیاجمند تجربه و تخصص است، این در حالی است که بسیاری از شهروندانی که تخصص و تجربه ای در زمینه راه اندازی کولر و کار با برق ندارند، اقدام به راه اندازی کولر ها می نمایند و همین بی توجهی موجب بروز حوادثی از جمله برق گرفتگی می گردد. شاید راه اندازی مجدد کولر ها کار ساده ای به نظر برسد، اما در واقع با جان افراد در ارتباط است و نباید از کنار آن ساده گذشت سخنگوی سازمان آتش نشانی با این مقدمه می افزاید: هنگام سرویس مجدد کولر ها نکاتی از جمله قطع برق باید رعایت گردد، اما در بسیاری از موارد دیده شده که افراد به علت بی تجربگی قطع کردن برق را فراموش می نمایند و دچار برق گرفتگی می شوند.

کولر را چطور بشوییم؟ | از محکم بودن پیچ و مهره هایی که به چشم می آیند، مطمئن شوید. بعد از آچارکشی به سراغ کف کولر بروید و حتماً آن را بشویید. شست وشوی کف کولر باید با فرچه پلاستیکی انجام گردد تا به رنگ آن آسیبی نرسد. اگر قسمتی از رنگ کف کولر از بین رفته بود، بی تردید به زودی زنگ می زند و ممکن است تا یک سال بعد بپوسد. همچنین شناور را طوری تنظیم کنید که آبی از تشتک یا دریچه به بیرون نریزد. توری دور پمپ را ضروری است قبل از روشن کردن تمیز نموده باشید و کف پمپ آب با کف کولر حداقل یک سانتی متر فاصله داشته باشد.

قبل از روشن کردن دوباره کولر، سراغ پوشال ها بروید | در قدم بعدی و قبل از روشن کردن کولری که ماه ها خاموش بوده است، باید به تعویض پوشال ها اقدام کنید. برای خرید پوشال به اندازه کولر دقت کنید. بهتر است همواره پوشال را قبل از تعویض، مرطوب کنید. با باز کردن در های کناری کولر آبی به سادگی می توانید پوشال های قبلی را بردارید و پوشال جدید را جایگزین کنید.

شوره گیر را از قلم نیاندازید | دقت کنید در هنگام سرویس کولر آبی و عوض کردن پوشال ها حتما از شوره گیر استفاده و از قرار دریافت املاح آب روی پوشال ها جلوگیری کنید. این املاح موجب خراب شدن پیش از موعد پوشال ها می گردد. این که از چه تعداد شوره گیر بهره ببرید به ظرفیت کولر بستگی دارد. برای مثال کولر های آبی شش هزار به بالا احتیاج به دو عدد شوره گیر دارند.

گردگیری موتور کولر را جدی بگیرید | حساس ترین قسمت سرویس دوره ای کولر آبی مربوط به بخش موتوری آن است. در واقع کارکرد صحیح کولر و باد خنک آن مدیون سالم بودن قطعات و کارکرد بهینه آن هاست. بدون تردید نمی توانید بدون تجربه اقدام به تعویض قطعات موتوری کنید، ولی روغن کاری کولر آبی از کار هایی است که می توانید با یاری یک همکار راحت تر انجام دهید. در زمان بازدید، ابتدا باید گرد و غبار موتور را گرفت و بعد آن را روغن کاری کرد. موتور کولر، دو قطعه یاتاقان دارد که باید حتماً روغن کاری شوند. ضمناً و پیش از روشن کردن کولر نیز باید ابتدا پروانه را با دست چند دور بچرخانید تا روان گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1997

به "آموزش راه اندازی اصولی کولرآبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش راه اندازی اصولی کولرآبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید