ابلاغ دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات خانه های خالی به استان ها

به گزارش تفطن، به گزارش خبرنگاران، امیدعلی پارسا دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات واحدهای مسکونی خالی از سکنه را به ادارت کل امور مالیاتی شهر تهران و سایر استان ها ذیل ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم اصلاحیه 5 آذر 1399، ابلاغ کرد.

ابلاغ دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات خانه های خالی به استان ها

بخش هایی از این دستورالعمل به توضیح زیر است:

1. این دستورالعمل در 15 بند تنظیم شده که بر اساس آن، ملاک احراز شرایط خالی بودن واحد مسکونی، واقع شدن در شهرهای بالای 100 هزار نفر و بعلاوه اطلاعات دریافتی از سامانه املاک و اسکان است.

2. در این دستورالعمل، اگر واحد مسکونی در 120 روز ابتدایی یا انتهایی سال خالی از سکنه ولی در سایر ایام سال دارای کاربر باشد، مشمول این مالیات نخواهد شد.

3. مالیات خانه های خالی شراکتی به نسبت سهم هر شریک، جداگانه محاسبه و ابلاغ می گردد.

4. مبنای محاسبه نرخ مالیاتی خانه های خالی بر اساس جدول املاک مشابه که سازمان امور مالیاتی هر سال تدوین می نماید، خواهد بود.

5. مأخذ محاسبه مالیات واحدهای خالی از سکنه، ماده 53 قانون مالیات های مستقیم است که پس از کسر 25 درصد هزینه استهلاک واحد مسکونی، برآورد خواهد شد.

6. نرخ های 12 و 18 برابر برای سال های دوم و سوم خالی از سکنه بودن، صرفاً در صورت توالی خالی بودن مسکن است و اگر در فاصله بین سال ها، واحد مسکونی پُر گردد، در صورت خالی شدن در سال های بعد، مجدداً به نرخ سال نخست محاسبه خواهد شد.

7. مالکان بیش از 5 خانه خالی بدون احتساب متراژ (مالک بیش از 30 دانگ مسکن خالی باشد)، مشمول دو برابری نرخ های مذکور است.

8. مهلت ارسال برگه های مالیاتی خانه های خالی در سال 1400، انتها تیر ماه سال بعد خواهد بود. اوراق مذکور هم در سامانه مودیان مالیاتی قابل دسترسی است و هم برای مالکان این واحدها، به صورت پیامک ارسال خواهد شد.

9. جریمه مالیاتی خانه های خالی در شهرهای زیر 100 هزار نفر، معادل 20 درصد مالیات مذکور در ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم است.

10. امکان اعتراض به مالیات های متعلقه طبق قانون مالیات های مستقیم وجود دارد.

11. در صورت عدم پرداخت مالیات خانه های خالی، جریمه در نظر گرفته شده همراه با اصل مالیات در زمان انتقال سند ملک مورد نظر، از مالک اخذ می گردد.

متن کامل این دستورالعمل از اینجا قابل دریافت است.

منبع: مهر

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصاد کلان خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2121

به "ابلاغ دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات خانه های خالی به استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات خانه های خالی به استان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید