ارز تک نرخی به نفع اقتصاد است

به گزارش تفطن، خبرگزاری خبرنگاران- یک عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: تک نرخی کردن ارزدر درازمدت کاملا به نفع اقتصاد کشور است، البته در ابتدا تلاطم هایی به همراه خواهد داشت که با روش هایی می توان آن را مدیریت کرد.

ارز تک نرخی به نفع اقتصاد است

به گزارش خبرنگاران، حسین علی حاجی دلیگانی، نماینده مردم برخوار، شاهین شهرو میمه و عضو کمیسیون تلفیق در مجلس شورای اسلامی درباره حرکت به سمت حذف نرخ های مختلف ارز برای سال آینده به خبرنگار ایبِنا گفت: ارز تک نرخی چنانچه به درستی عملیاتی گردد، کار بسیار صحیحی خواهد بود، زیرا با چند نرخی بودن تنها سبد سوءاستفاده نمایندگان از آن افزایش خواهد یافت، برهمین اساس با اصل موضوع کاملا موافق هستم.

وی در این رابطه با اشاره بودجه 1401 به تک نرخی شدن ارز اعلام کرد: تک نرخی شدن ارز دربودجه سال 1401 را مورد دقت قرار ندادم، ولی درصورتیکه چنین پیشنهادی مطرح شده باشد و یا نمایندگان در زمان آنالیز بودجه آن را به لایحه اضافه نمایند، مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

این عضو کمیسیون تلفیق روش انجام تک نرخی شدن ارز را چنین شرح داد: تک نرخی شدن ارز باید با ملاحظات اقشار آسیب پذیراتفاق افتد. به این معنا، آنها هم به نوعی بتوانند که کل این مابه التفاوت به حساب شان واریز گردد که در نتیجه این کار قدرت خریدشان افزایش یابد تا کسری یا هزینه اضافه تر به جبران درآید.

نماینده مردم برخوار، شاهین شهرو میمه در رابطه با شیوه جبران برای اقشار آسیب پذیر اعلام کرد: انجام این کار از طرق مختلف امکان پذیر است. واریز یارانه مستقیم به حساب افراد، استفاده از کارت اعتباری و تامین هزینه یا یارانه بیمه شدن افرادی از اعضای خانواده که به این امر احتیاج دارند، می تواند مورد توجه قرارگیرد. این کارها به صورت ترکیبی و دلخواه هم شدنی است و باید با انتخاب افراد احتیاجمند به مرحله عملیاتی شدن، برسد.

حاجی دلیگانی در ادامه اضافه کرد: تک نرخی کردن ارز در درازمدت کاملا به نفع اقتصاد کشور است، البته در ابتدا تلاطم هایی به همراه خواهد داشت که با روش هایی می توان آن را مدیریت کرد، البته این مدیریت شروطی هم دارد که از جمله آن ها این است که مجموعه های دست اندرکارتلاش ننمایند برای خزانه یا دستگاه های تحت مدیریت خود از این محل برداشتی داشته باشند. چنانچه این دیدگاه وجود نداشته باشد و نگاه حل مسئله مورد توجه قرار گیرد، این کار شدنی است.

وی در این خصوص ابراز کرد: دولت قبل مطرح می کرد که شب پرداخت هدفمندی یارانه ها برای آن ها (دولت) عزا بوده است، درحالیکه برکسی پوشیده نیست، واقعیت چنین نیست زیرا نه تنها50 درصد عایدی یارانه که از بابت افزایش حامل های انرژی کسب می شد و باید به حساب مردم می ریختند، واریز نشد، بلکه بخشی از اعتبارات دولت را هم از همین محل تامین می کردند. بنابراین درصورتیکه دولتمردان درصدد برآیند تا با تک نرخی کردن ارز اعتبارات مورد احتیاج دولت را به تامین درآورند و هدف شان خدمت رسانی به مردم باشد که قطعا همینطور است، طبیعتابه نتیجه خواهند رسید زیرا منابع به دست آمده را صرف رفاه مردم به وسیله پرداخت یارانه، کارت اعتباری یا یارانه بیمه افراد خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2250

به "ارز تک نرخی به نفع اقتصاد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارز تک نرخی به نفع اقتصاد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید