از توان غیرمعمول کووید 19 تا احتمال عود مجدد اپیدمی

به گزارش تفطن، یک متخصص سیستم های پیچیده و زیستی ضمن بررسی فرایند شیوع کووید 19، در رابطه با شرایط اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در فرایند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در فرایند رشد ویروس های هم خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.

از توان غیرمعمول کووید 19 تا احتمال عود مجدد اپیدمی

دکتر علی حسینی اسفیدواجانی، عضو هیات علمی گروه فیزیک سامانه های پیچیده و زیستی دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد فرایند شیوع بیماری کووید 19 و میزان ماندگاری ویروس بر روی اجسام در مناطق با آب وهوای مختلف و در واقع ارتباط بین مناطق با آب وهوای مختلف و شیوع بیماری، اظهار کرد: برای بررسی ارتباط بین مناطق با آب وهوای مختلف و شیوع بیماری لازم است دو پارامتر طول عمر ویروس وسرایت ویروس را در نظر بگیریم.

کاهش طول عمر ویروس در هوای گرم به معنای نابودی اپیدمی نیست

وی با اشاره به ویژگی های فیزیکی خانواده کرونا ویروس ها و ارتباط آن با طول عمر ویروس، گفت: کروناویروس ها به دور خود پوششی از جنس چربی دارند که با توجه به تجربیات مرتبط با مرس و سارس، توقع داریم درهوای گرم به دلیل نرم تر شدن چربی، طول عمر کمتری داشته باشند و در عوض در هوای سرد این چربی منقبض و محکم تر شده و در نتیجه مقاومت آن بیشتر شود.

وی در عین حال هشدار داد: کاهش احتاقتصادی طول عمر ویروس در هوای گرمتر به معنی منتفی شدن شانس اپیدمی و حتی پیک زدن آن در تابستان نیست.

پارامترهای تاثیرگذار در شانس سرایت بیماری

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه شانس سرایت بیماری در آب وهوای مختلف به چندین پارامتر مختلف بستگی دارد، در این رابطه به طول عمر ویروس، مقاومت بدن انسان ها (به طورمثال جذب بالاتر ویتامین دی در تابستان)، تغییرات مخاطی بینی، ریه و مجاری تنفسی در مناطق گرم و خشک و از همه مهمتر مؤلفه رفتاری انسان ها اشاره کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به تاثیر عواملی مثل سرما و گرما در میزان شیوع ویروس، ادامه داد: در رابطه با ویروس کووید 19 بررسی شرایط کشورهای با آب و هوای گرم مثل فیلیپین و مالزی به این نتیجه می رسیم که با وجود دمای بالای 30 و 35 درجه در ماه های فوریه و مارس، اپیدمی در آن مناطق نیز گسترش یافته و این کشورها هم مثل کشورهای اروپایی قوانین قرنطینه ای را اعمال کرده اند.

توان غیرمعمول بیماری های اپیدمیک

وی ادامه داد: بنابراین در مورد همه گیری ها متغیرهایی غیر از گرما و دما نیز معین کننده است. در مورد آنفلوآنزا همه می دانیم که در زمستان اوج می گیرد و در تابستان کم می شود، پس یک بیماری فصلی است؛ ولی ویروس های دارای توانایی اپیدمی، یک قابلیت غیرمعمول دارند. از آنجاکه این ویروس ها خیلی مسری هستند، الگوی معمول را خراب می کنند.

رفتار انسان یک عامل اثرگذار در انتشار ویروس

وی با بیان اینکه الگوی رفتاری انسان ها در فصول مختلف سال متفاوت است، گفت: برای مثال در فصل های گرم سال تمایل انسان ها برای استفاده از فضای باز و در فصول سرد استفاده از محیط های بسته بیشتر است، بنابراین رفتار انسان ها یک عامل اثرگذار در انتشار ویروس محسوب می شود.

دکتر حسینی ادامه داد: بیماری هایی که اپیدمیک می شوند؛ شرایط خاصی دارند، به عنوان نمونه آنفلوآنزای معمولی در زمستان شیوع بیشتری داشته و فصلی است؛ اما آنفلوآنزای اسپانیایی که اوایل قرن بیستم اپیدمیک شد، بر خلاف آنفلوآنزای معمولی در تابستان به نقطه اوج در اپیدمی رسید، به عبارت دیگر بیماری هایی که اپیدمیک می شوند، یک توان غیر معمول دارند که در شبکه های پیچیده به آن تراوش می گوییم، این بیماری ها آستانه تراوش را رد می کنند.

این متخصص سیستم های پیچیده با شرح بیشتر مساله، مطرح کرد: برای داشتن شانس سرایت آنفلوآنزا، شما باید لود معینی از ویروس را داشته باشید، لذا اگر در تابستان برای مدت زمان کوتاهی در کنار یک شخص حضور داشته باشید، شانس سرایت کم است و لذا ممکن است حضور همزمان در یک تاکسی، اتوبوس یا مترو با یک مبتلا به آنفلوآنزا باعث سرایت نشود و در شبکه ارتباطات و مدل سازی اپیدمی همسفر بودن در یک تاکسی محاسبه نشود؛ در عین حال همین ویروس اگر قدرت تهاجمی آنفلوآنزای اسپانیایی را پیدا کند ممکن است همسفر بودن در یک تاکسی و یا مترو با شانس سرایت بیماری همراه باشد؛ در این صورت عملا شبکه اتصالات انسانی دچار تغییر ماهیت می شود، به عبارت دیگر ویروس های دارای قابلیت اپیدمی شدن رفتارهای معمول را بطور کلی دگرگون می کنند و می توانند باعث گذار فاز در سیستم شده و رفتارهای غیر معمول بروز دهند که پیک زدن آنفلوآنزای اسپانیایی در تابستان یکی از همین نمونه هاست.

احتمال اپیدمی شدن کووید 19 در تابستان دور از انتظار نیست

دکتر حسینی در ادامه با بیان اینکه فرضیه فصلی شدن بیماری کووید 19 در آینده با اپیدمی شدن آن در تابستان متفاوت است، افزود: احتمال دارد این ویروس نیز مانند آنفلوآنزای اسپانیایی در تابستان به اوج برسد، بنابراین در تمام فصول باید جدی گرفته شود. البته به طور کلی طول عمر ویروس در گرما کمتر می شود، لذا توقع داریم سرعت سرایت و قدرت اپیدمی کمتر شود، ولی شانس هیچ فرضیه ای صفر نیست.

اثرات آب و هوا در فرایند رشد ویروس های هم خانواده کرونا

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تحقیقات و مقالات مرتبط با سارس و مرس، شرح داد: نتایج تحقیقات نشان دهنده طول عمر پایین تر این ویروس ها در دماهای بالا است، بر اساس یکی از این مقالات، ویروس مرس در دمای 20 درجه در بعضی سطوح 48 ساعت و در دمای 30 درجه 24-8 ساعت در همان سطوح ماندگاری دارد. همچنین این ویروس ها در رطوبت و دمای کمتر طول عمر بیشتری دارند، با این حال نتیجه گیری برای کرونای جدید هنوز زود است. اگرچه عموما عمر ویروس در گرما کاهش پیدا می کند، ولی در رابطه با میزان آن هر روز مقالات جدیدتری منتشر می شود، بنابراین نتیجه گیری در این مورد منوط به گذشت زمان است.

اگر کرونا ویروس در ایران بومی شود ...

دکتر حسینی با اشاره به شیوع کرونا ویروس در مناطق مختلف جغرافیایی و آب و هوایی داخل کشور در صورت بومی شدن ویروس، مطرح کرد: در بررسی شیوع بیماری در مناطق مختلف ایران، باید علاوه بر دما، پارامترهای دیگری از جمله وسعت و جمعیت شهر، تداخل و ارتباطات انسان ها، جهانگردی بودن شهر، امکانات حمل و نقل عمومی و مترو و بسیاری از پارامترهای دیگر را در نظر بگیریم.

وی افزود: همان طور که داده ها نشان می دهند کووید 19 در آمریکا ابتدا از ایالت واشنگتن آغاز شد، ولی در شهر نیویورک به صورت وحشتناک اپیدمی شد، چراکه علاوه بر چگالی جمعیت بالاتر و ورود بیشتر جهانگرد، حمل و نقل عمومی جدی تری داشت که به تماس بیشتر افراد و سرایت بالاتر منجر می شد. بنابراین با توجه به ثابت بودن سایر متغیرها، اگر بیماری بومی شود، ممکن است در مناطق سردسیر شیوع بالاتری داشته باشد، ولی همچنان عواملی همچون اثر حمل و نقل عمومی و اصولا تماس افراد با یکدیگر ممکن است از دما تاثیرگذارتر باشد.

تاثیر متغیرهای مختلف در فرایند شیوع بیماری

این عضو هیات علمی دانشگاه در پاسخ به این سوال که در بین متغیرهایی مثل تمهیدات پیشگیری و قرنطینه، افزایش سطح ایمنی انسان ها، احتمال جهش ویروس، فرضیه کاهش مقاومت آن و تغییر فصل کدامیک در فرایند افزیش یا کاهش شیوع موثرتر است، مطرح کرد: احتمال تولید واکسن و یا دارو و درمان قابل قبول و موثر به این زودی ها بعید است، حتی اگر واکسنی وجود داشته باشد، تولید انبوه و دسترسی همه مردم به آن تا زمستان سخت است، چراکه درصورت تولید اولویت بندی می شود. بنابراین تا یک سال آینده باید با ویروس کنار آمده و تمهیدات پیشگیری و ایزولاسیون را رعایت کنیم.

بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان

وی با اشاره به فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان، گفت: اصولا ویروس ها در صورت جهش هم می توانند تهاجمی تر شوند و هم ضعیفتر. درصورتی که خیلی تهاجمی تر شوند، انسان ها را شدیدتر درگیر کرده و آمار مرگ و میر بالاتر می رود، در این صورت مبتلایان یا توان خروج از خانه را ندارند یا فوت می کنند، لذا شانس پخش شدن ویروس خودبخود کم می شود، در مقابل با جهش منجر به ضعیف شدن ویروس، افراد بدون علامت و یا با درگیری ضعیف از منزل خارج شده و لذا ارتباطات بیشتر شده و ویروس به بدن های بیشتری منتقل می شود، بنابراین ورژن ضعیف تر ممکن است شانس گسترش بیشتری داشته باشد.

به گفته این متخصص سیستم های پیچیده، در مورد ویروس کووید 19 به دلیل اینکه در سطوح متنوع بروز می یابد، یعنی بعضی افراد را شدید و بعضی دیگر را ضعیف درگیر می کند، قدرت حذف طبیعی آن کاهش می یابد، پس این خوش بینی که ویروس ضعیف تر خواهد شد، در مورد کرونا کمرنگ تر است.

بررسی احتمال فصلی شدن کرونا ویروس و موارد مشابه

این محقق و عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به فصلی بودن کرونا ویروس های سرماخوردگی معمولی، اظهار کرد: در کروناهای قدیمی که از سال ها قبل در جامعه انسانی وجود داشته اند، سرعت سرایت پایین است و احتمالا به علت تغییرات ژنتیکی در گذر زمان و مقاومت فعلی بدن انسان به آن، قدرت پاندمیک شدن نداشته و فصلی هستند.

در مورد سارس قدرت سرایت کمتر از کووید19، ولی قدرت تهاجمی آن بالاتر است. سارس قبل از رسیدن به تابستان مهار شد، بنابراین عده ای بر این باورند که فصل تابستان عامل موثری در این مهار محسوب می شود، با این حال دولت های آسیای شرقی که سارس را مهار کردند در مهار کووید19 نیز پیروز بودند که همین مساله نشان می دهد به احتمال بیشتر رهیافت ایزولاسیون، رهگیری افراد و سیاست های کنترل این بیماری و نه گرما دلیل اصلی کنترل آن بوده است.

دکتر حسینی ادامه داد: یا مثلا مرس، بعد از گذشت چندین سال هنوز در خاورمیانه وجود دارد و با گذشت چند تابستان هنوز ریشه کن نشده، البته قدرت سرایت آن نسبت به کووید 19 کمتر و پیش بینی رفتار آن نیازمند تحقیقات بیشتر است.

وی در رابطه با کووید 19 با بیان اینکه توقع داریم شیوع آن در زمستان بیشتر شود، گفت: فصلی شدن آن منوط به درصد ابتلا و ایجاد ایمنی جمعی در افراد بوده تا به تدریج اندمیک و فصلی شود. البته در مورد کرونا ویروس جدید با قدرت سرایت فعلی و اطلاعات کلی موجود، هنوز زود است که درباره فصلی شدن آن نتیجه گیری کنیم، چراکه برای فصلی شدن بیماری؛ یا باید قدرت سرایت کمتر شود یا با یک ایمنی جمعی روبرو شویم که البته بعید است ظرف 2-1سال رخ دهد.

احتمال عود مجدد اپیدمی؛ راهکارها و مداخلات پیشنهادی

وی با تاکید بر اهمیت رصد داده ها و اطلاعات جهانی مرتبط با این ویروس از سوی مسئولان و متخصصان کشور، اظهار کرد: هنوز اطلاعات مربوط به توانایی اپیدمیک ویروس در تابستان مورد ابهام بوده و شانس آن منتفی نشده است. در این راستا نیاز است تا از یکسو داده های هم گیری با دقت رصد شود و از سوی دیگر شفافیت حفظ شود، یعنی اگر به نظر رسید که شانس اپیدمی در حال بالا رفتن است، باید اطلاعات را شفاف در اختیار مردم قرار داد، چراکه با فرا رسیدن فصل گرما وارد رفتارهای جدیدی مانند خروج بیشتر از منازل و سطح بالاتر سفر خواهیم شد و در چنین شرایطی اگر نرخ سرایت بالا گرفت، باید فورا با دادن اطلاعات به مردم سطح هشدار بالا برود.

اقدامات موثر برای کمینه سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا

این متخصص سیستم های پیچیده با تاکید بر اینکه مساله احتمال عود مجدد ویروس در پاییز باید مورد توجه قرار بگیرد، تاکید کرد: از آنجاکه در پاییز با اوج مجدد ویروس همزمان با ورود آنفلوآنزای فصلی روبرو خواهیم بود، باید از هم اکنون به دنبال بهبود زیرساختهای کشور برای فاصله گذاری اجتماعی باشیم؛ همچنین بهتر است زمینه های نرم افزاری و سخت افزاری رهگیری بیماران و ناقلین را مد نظر قرار دهیم. باید توجه داشت که حتی این امکان وجود دارد که علاوه بر پاییز پیش رو، پاییزهای دیگری نیز بدون واکسن یا داروی موثر در پیش باشد. لذا برای آنکه اثرات اجتماعی و اقتصادی این ویروس کمینه شود، بهتر است از هم اکنون مسئولین امکان پیاده سازی راستا کره جنوبی و دیگر کشورهای آسیای شرقی را برای پاییز مد نظر قرار دهند.

تاثیر فرهنگ سازی و آموزش های رسانه ای در میزان رعایت اصول بهداشتی

وی با تاکید بر اهمیت ترویج آموزش های بهداشتی و سیاست های کنترلی در سطح جامعه، شرح داد: رعایت کردن اصول پیشگیری و بهداشتی توسط مردم و جدی دریافت هشدارها نشان دهنده مؤثر بودن آموزش ها، فرهنگ سازی و تبلیغات رسانه ای است.

این استاد دانشگاه در سرانجام با اشاره به انجام تحقیقات مختلف در این زمینه، مطرح کرد: روزانه اطلاعات جدیدی در رابطه با این ویروس جدید به دست آمده و منتشر می شود، بنابراین این اطلاعات و داده های جدید باید پوشش داده شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1298

به "از توان غیرمعمول کووید 19 تا احتمال عود مجدد اپیدمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از توان غیرمعمول کووید 19 تا احتمال عود مجدد اپیدمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید