سال جاری 40 میلیارد تومان برای فضای سبز شهری هزینه خواهد شد

به گزارش تفطن، معاون فنی و اجرایی سازمان سیما و منظر و فضای سبزی شهری شهرداری همدان، گفت: سال جاری(1400-99) برای ایجاد فضای دلنشین و مطبوع در سطح شهر همدان (فضای سبز شهر) 40 میلیارد تومان هزینه خواهد شد.

سال جاری 40 میلیارد تومان برای فضای سبز شهری هزینه خواهد شد

به گزارش جام جم آنلاین همدان؛ مجتبی توتونی با یاد آوری این که سال فعالیت فضای سبزی شهری برای شهرداری ها از بهمن هرسال شروع و تا سال آینده ادامه دارد، اضافه کرد: کوشش شهرداری متمرکز بر حفظ و گسترش فضای سبز شهری است؛ برای تحقق این هدف نیز هرسال هزینه های زیادی را برای آن می پردازد؛ به طوری که سال قبل برای فضای سبز شهری همدان 23 میلیارد تومان هزینه کرد.

وی ادامه داد: شهر همدان 868هکتار فضای سبز دارد که شامل 2 بوستان فرا منطقه ای ولایت و اکباتان هرکدام به وسعت101 و 238 هکتار و 145 بوستان محلی و منطقه ای و حاشیه ای است؛ اکنون با بهره برداری از 2 بوستان ولایت و اکباتان سرانه فضای سبز هر شهروند همدانی به 12.1 متر مربع افزایش یافته است؛ باید بر اساس قانون هوای پاک سرانه فضای سبز 15 متر مربع باشد اما این سرانه برای همه نقاط کشور صدق نمی کند.

توتونی اضافه کرد: نمی توان فضای سبز شهری یک منطقه کویری در ایران را با فضای سبز یک منطقه در شمال کشور یا یک منطقه کوهستانی یکسان دانست پس هر منطقه ای متناسب با محیط آن دارای سرانه فضای سبز خواهد بود.

معاون فنی و اجرایی سازمان سیما و منظر و فضای سبزی شهری شهرداری همدان، درباره کاشت گونه های گیاهی مثمر و دارویی به جای گونه های غیر مثمر و غیر دارویی نیز اظهار کرد: از سال های قبل متناسب با اقلیم همدان برای کاشت این نوع پوشش گیاهی اقدام شد و گونه های مانند بابونه، رزماری، اسطوخودوس، آویشن و غیره را در فضای سبز شهری کاشتیم برای کاشت گل محمدی به صورت پراکنده نیز اقدام نموده ایم اما گل محمدی یا درختان مثمر به دلیل تبعات اجتماعی و زیست محیطی که برای شهروندان دارد کمتر قابل کشت است.

توتونی درباره طرح استقبال از بهار سازمان سیما و منظر شهرداری همدان نیز گفت: کاشت 3 میلیون بوته گل فصلی مانند آنِمون، لاله، بنفشه، شب بو و همواره بهار در شهر شروعشده است. برای کاهش مصرف آب در فضای سبز شهری نیز هرسال 10 الی 15 درصد سامانه آبیاری نوین در فضای سبز شهر اجرا می گردد؛ اکنون فضای شهر همدان تا حدود 45 درصد به این سامانه مجهز شده است و برای کاهش سطح چمن نیز اقدام هایی را با کاشت گیاهان کم آب بر سطح گستر انجام دادیم.

وی اظهار کرد: سال جاری به مانند سال های قبل در هفته درختکاری ثبت نام برای توزیع نهال را بین شهروندان در بازه زمانی 27 بهمن تا 2 اسفند اجرا کردیم در این طرح 3 هزار نفر ثبت نام کردند؛ در این برنامه گسترش فضای سبز شهری که نهال را سازمان مقابل محل سکونت شهروندان می کارد و یا تحویل باغداران می دهد، برای هر شهروند 3 نهال و برای هر باغدار با ارائه سند مالکیت باغ تحویل 20 نهال پیش بینی شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1890

به "سال جاری 40 میلیارد تومان برای فضای سبز شهری هزینه خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری 40 میلیارد تومان برای فضای سبز شهری هزینه خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید