این بینی رباتی سرطان پروستات را تشخیص می دهد!

به گزارش تفطن، ایسنا نوشت: دانشمندان ایتالیایی، یک بینی الکترونیکی ابداع نموده اند که می تواند سرطان پروستات را از بوی ادرار تشخیص دهد.

این بینی رباتی سرطان پروستات را تشخیص می دهد!

تحقیقات تازه گروهی از دانشمندان ایتالیایی، آزمایش های اولیه موفقیت آمیز یک بینی الکترونیکی را گزارش نموده که برای استشمام نشانگرهای زیستی سرطان پروستات در ادرار طراحی شده است. این فناوری بر مبنای تحقیقات پیشین این گروه است که نشان داده بود سگ های موادیاب آموزش دیده می توانند سرطان پروستات را به دقت تشخیص دهند.

دانشمندان در چندین دهه اخیر مشاهده نموده اند که سگ های موادیاب می توانند انواع مختلف سرطان را به طور موثر تشخیص دهند. این یافته ها متعاقبا از توسعه فناوری بینی الکترونیکی خبر دادند که حسگرهایی برای شناسایی ترکیبات آلی فرار مسئول بوها هستند.

بیشتر بخوانید:

فسیل های تی رکس چند؟/ نرخ نجومی گنج های دیرینه شناسان!

راز بزرگ آذرخش کشف شد

عکس| کدام خودروهای میتسوبیشی به ایران می آیند؟

این پژوهش تازه که به سرپرستی جیانلوئیجی تاورنا(Gianluigi Taverna)، پژوهشگر دانشگاه هیومنیتاس(Humanitas University) ایتالیا صورت گرفته، به طور ویژه به آنالیز این موضوع پرداخته است که آیا می توان سگ ها را برای شناسایی سرطان پروستات با بوییدن ادرار بیمار آموزش داد. پژوهشی که در سال 2015 منتشر شد، نشان داد که سگ ها واقعا می توانند سرطان پروستات را از بوی ادرار تشخیص دهند.

تاورنا شرح داد: این کشف تأیید کرد که تومورهای پروستات، گروه خاصی از مواد آلی فرار را فراوری می نمایند که از نظر فنی به عنوان ترکیبات آلی فرار شناخته می شوند و سگ می تواند آنها را با دقت بالایی تشخیص دهد. ما تصمیم گرفتیم روی این توانایی تمرکز کنیم تا به توسعه یک دستگاه تشخیصی پیشرفته بپردازیم که می تواند بخشی از آزمایش بالینی روزمره باشد.

این پروژه که دیاگ نوز(Diag-Nose) نام گرفته، نمونه اولیه سیستم بینی الکترونیکی را ارائه می دهد که برای شناسایی ترکیبات آلی فرار در ادرار بیماران مبتلا به سرطان پروستات طراحی شده است.

در این پروژه، کمتر از 200 نمونه ادرار جمع آوری شد که نیمی از آنها متعلق به بیماران مبتلا به سرطان پروستات تایید شده و نیمی متعلق به یک گروه کنترل شده سالم بودند. سیستم بینی الکترونیکی، دقت 85 درصدی را در تشخیص نمونه های سرطان پروستات نشان داد. بعلاوه این سیستم، 79 درصد ویژگی اختصاصی را ارائه کرد و نشان داد که از هر پنج بیمار سالم، سرطان پروستات یک نفر مثبت است.

اگرچه این مقدار مثبت کاذب، نسبتا بالا است اما پژوهشگران باور دارند که سیستم بینی الکترونیکی در ترکیب با روش های دیگر مانند آزمایش خون و بیوپسی می تواند به بعضی از بیماران یاری کند تا از روش های تهاجمی غیرضروری بی احتیاج شوند. تاورنا و فابیو گریزی(Fabio Grizzi)، همکار او باور دارند که اگر این فناوری بیشتر اصلاح گردد، ارتقا می یابد. آزمایش های بزرگ تری نیز برای اعتبارسنجی قابلیت بینی الکترونیکی برنامه ریزی شده اند.

تاورنا و گریزی گفتند: برای اینکه بینی الکترونیکی به طور موثر به بخشی از آزمایش های بالینی روزمره تبدیل گردد، مطالعات گسترده دیگری ضروری است که به ما امکان بدهند تا نتایج به دست آمده را تأیید کنیم و قابلیت های نمونه اولیه را توسعه دهیم. بنابراین، گام بعدی برای تحقق بخشیدن به کاربرد بینی الکترونیکی، اعتبار بخشیدن به آن با مشارکت موسسات بالینی بین المللی است.

این پژوهش جدا از نخستین پژوهشی است که پیشتر یک سیستم بینی الکترونیکی را برای تشخیص سرطان پروستات از نمونه ادرار معرفی کرد. چندین پژوهش در سال های اخیر، صحت این ایده را نشان داده اند اما هیچ یک از آنها هنوز از نمونه اولیه به مرحله استفاده گسترده بالینی پیشرفت ننموده اند.

227321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 آذر 1401 بروزرسانی: 14 آذر 1401 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2471

به "این بینی رباتی سرطان پروستات را تشخیص می دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بینی رباتی سرطان پروستات را تشخیص می دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید