آنالیز حواشی انتخاب مدیرعامل رایتل

به گزارش تفطن، درحالی که طی یک ماه گذشته خبر انتصاب مینا مهرنوش به سمت مدیر عاملی رایتل مطرح شده بود، روز گذشته و پس از اعلام خبر برگزاری جلسه معارفه وی به عنوان مدیر عامل جدید این اپراتور، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، این انتصاب را فاقد وجاهت قانونی دانست.

آنالیز حواشی انتخاب مدیرعامل رایتل

به گزارش خبرنگاران، پس از سیدمجید صدری، محمدمهدی عطوفی مدیر عاملی اپراتور رایتل را برعهده گرفته بود، اما بهمن ماه سال گذشته، با استعفای وی، سعید کریم زاده به عنوان سرپرست مدیریت عامل رایتل انتخاب شد؛ تا این که در نهایت ششم شهریورماه امسال، اعلام شد که مینا مهرنوش به عنوان مدیر عامل رایتل انتخاب شده است.

اما موضوع انتخاب مدیرعامل رایتل به عنوان سومین اپراتور ارتباطی کشور، در یک ماه اخیر دچار حواشی بود؛ تا جایی که اعلام شد این موضوع در حال آنالیز در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.

برگزاری جلسه ای در شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) به صورت رسمی برای معرفی مدیرعامل رایتل و مشغول به کار شدنش در روز گذشته در حالی رخ داد که پیش از این، محمد رضوانی فر، مدیرعامل شستا، مینا مهرنوش را به عنوان عضو موظف هیات مدیره رایتل منصوب نموده بود. وی پیش از آن مسوولیت معاونت تجاری رایتل را برعهده داشته و در سوابقش آمده است که دکترای اقتصاد بین الملل در حوزه تجاری سازی و بین الملل سازی استارتاپ ها با تمرکز بر کسب وکارهای نوین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را دارد.

اما پس از اعلام رسمی نام مهرنوش به عنوان مدیر عامل رایتل، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره 294 خود که روز گذشته برگزار گردید، اعلام نمود که با توجه به نقش و اهمیت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان بستر ارایه خدمات عمومی و دولتی الکترونیک در کشور، الزامات احراز صلاحیت حرفه ای و تخصصی برای تصدی سمت های هیات مدیره، مدیران عامل و معاونین فنی دارندگان پروانه ارایه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات با بیش از 500 هزار کاربر را تصویب نموده است.

از سوی دیگر حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره این خبر توضیح داد که این موضوع با توجه به اهمیت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان بستر ارائه خدمات عمومی و دولتی الکترونیک، ضرورت ارائه خدمات پایدار و با کیفیت و تضمین استمرار خدمات مخابراتی و جلوگیری از ضرر و زیان جامعه برای دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات با بیش از 500 هزار کاربر تصویب شده است.

بنابراین، طبق این مصوبه باید صلاحیت حرفه ای اعضای هیات مدیره، مدیرعامل، قائم مقام و معاونان فنی و حرفه ای دارندگان پروانه ارتباطی و فناوری اطلاعات هنگام انتصاب از سوی رگولاتوری تائید گردد.

دبیر کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات درباره وضعیت مدیران فعلی این صندلی ها اضافه کرد: این مصوبه برای مدیران جدیدی که از امروز (24 شهریور 98) برای انتصاب پست های مدیریتی معرفی می شوند لازم الاجراست و مدیران منصوب شده قبلی را شامل نمی گردد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات همچنین اطلاعیه ای درباره این انتصاب ارائه و تاکید نموده بود که با توجه به اخبار منتشر شده درخصوص انتصاب مدیرعامل جدید برای شرکت خدمات ارتباطی رایتل، ذکر موارد زیر ضروری است:

1- براساس پروانه های صادر شده از سوی رگولاتوری، مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای تمامی دارندگان پروانه لازم الاجراست و این موضوع در پروانه رایتل نیز با صراحت قید شده است.

2- مصوبه الزامات احراز صلاحیت حرفه ای مدیران و دارندگان پروانه در حوزه ICT به اپراتور مذکور ابلاغ و برای اپراتور درباره انتصاب مدیرعامل جدید نیز لازم الاجراست.

3- علیرغم ادعای انتصاب مدیرعامل جدید از دو شهریور ماه، تمامی مکاتبات اپراتور رایتل با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ابتدای شهریور تاکنون با امضای سرپرست این اپراتور اجرا شده است.

4- براساس مصوبه کمیسیون هرگونه انتصاب قبلی درخصوص مدیرعامل و اعضای هیات مدیره که در روزنامه رسمی ثبت شده باشد مشمول مصوبه اخیر کمیسیون نمی باشد. که این موضوع درخصوص مدیرعامل جدید محقق نشده است.

به دلیل عدم رعایت مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، از نظر رگولاتوری انتصاب مدیرعامل جدید رایتل وجاهت قانونی نداشته و اقدامات و تصمیمات ایشان مورد قبول رگولاتوری نخواهد بود. و در صورت اصرار شرکت رایتل برای انتصاب ایشان ضروری است مشخصات و سابقه کاری وی به رگولاتوری ارسال شده و براساس مصوبه کمیسیون صلاحیت حرفه ای ایشان آنالیز گردد.

اما با توجه به موارد بالا، ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد. مینا مهرنوش با مصوبه روز دوم شهریور هیات مدیره رایتل به عنوان مدیرعامل این اپراتور منصوب شده بود، در حالی که دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره وضعیت مدیران فعلی این صندلی ها گفته است که این مصوبه برای مدیران جدیدی که از روز 24 شهریور 1398 برای انتصاب پست های مدیریتی معرفی می شوند، لازم الاجراست و مدیران منصوب شده قبلی را شامل نمی گردد؛ درنتیجه این سوال مطرح می گردد که آیا با وجود، انتصاب مدیر عامل جدید پیش از مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، همچنان از نظر رگولاتوری وجاهت قانونی ندارد؟

هم چنین اگرچه در اطلاعیه روز گذشته رگولاتوری اینگونه مطرح شد که علیرغم ادعای انتصاب مدیرعامل جدید از دوم شهریور ماه، تمامی مکاتبات اپراتور رایتل با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ابتدای شهریور تاکنون با امضای سرپرست این اپراتور اجرا شده است، اما باز هم باید منتظر اظهارنظرهای بعدی مسوولان مربوطه در رایتل و سازمان تنظیم مقررات رادیویی باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 599

به "آنالیز حواشی انتخاب مدیرعامل رایتل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز حواشی انتخاب مدیرعامل رایتل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید