به جای کیا سراتوی سایپا، چه خودرویی بخریم؟

به گزارش تفطن، خبرنگاران: مدتی قبل بود که گروه خودروسازی سایپا با آب و تاب فراوان خبر از مونتاژ یک محصول کره ای در ایران داد و انگار برجام دوباره فرصتی برای همکاری میان خودروسازان ایرانی و کره جنوبی فراهم نموده بود. اما اندکی بعد معین شد که سایپا مثل همواره به سراغ نسل های گذشته محصولات خارجی رفته و ترجیح داده است که به جای مونتاژ خودرو های بروز، خودرو هایی تقریبا قدیمی را به فراوری برساند.

به جای کیا سراتوی سایپا، چه خودرویی بخریم؟

این بار سایپا کیا سراتو را انتخاب نموده بود و دست خود را بروی نسل پیشین سدانِ با کیفیت کره ای ها گذاشت. البته کیفیت محصول نهایی سایپا، هیچگاه به استاندارد های نسخه وارداتی کیا سراتو هم نزدیک نشد و بعضی از آپشن های آن هم حذف شده بودند.

اما مشتریان ایرانی ظاهرا چاره ای جز خرید خودرو های بی کیفیت، فیک و گران قیمت نداشتند؛ بنابراین از سراتوی سایپا استقبال فراوانی شد و طرفِ ایرانی به خوبی از نام و آوازه کمپانی کیا استفاده کرد. اما نکته مرموز ماجرا این بود که فراوری سراتوی سایپا در خطوط فراوری کمپانی کیا متوقف شده و همزمان یک کمپانی مشترک به نام Dongfeng Yueda Kia با همکاری کمپانی های دانگ فنگ چین و کیاموتورز کره جنوبی، فراوری قطعات آن را در خاک کشور چین ادامه می داد؛ بنابراین روابط خوب خودروسازان ایرانی با کمپانی دانگ فنگ و فراوری قطعات کیا سراتو در چین، همیشه سوالاتی شک برانگیز درباره اصالت محصول شرکت سایپا به وجود می آورد و در حال حاضر هم بعضی از کارشناسان خودرو، اصالت کیا سراتو مونتاژی را رد نموده و آن را محصولی چینی دانسته اند.

ولی برای سایپا، چینی و یا کره ای بودن محصول نهایی اهمیتی نداشت؛ زیرا فروش سراتو بسیار خوب بود و نیرو های انتظامی و هدایت و رانندگی تعداد قابل ملاحظه ای از انواع کیا سراتو های سایپا را برای استفاده در ناوگان خود سفارش داده بودند. اما به یکباره روز های خوش خودروسازان ایرانی و سایپا تمام شد. دولت جدیدِ ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای خارج شده و تحریم های مختلفی از جمله تحریم صنعت خودروسازی ایران را دوباره برقرار کرد. همین کافی بود که تمام خودروسازان اروپایی از بازار ایران خداحافظی نمایند و خودروسازانی مانند هیوندای کره جنوبی که بار دیگر فعالیت های خود را در کرمان موتور شروع نموده بود؛ تمام برنامه ریزی های خود را فراموش نموده و قید فروش و فراوری خودرو در ایران را بزند. اما برای کیا سراتوی سایپا اتفاق عجیبی رخداد و این خودرو همچنان فراوری می شد.

همین موضوع شبهات مرتبط با چینی بودن سراتو سایپا را تقویت کرد و با افزایش ناگهانی قیمت خودرو در ایران؛ فروش محصولاتی مانند کیا سراتو سایپا کاهش یافت. اما به تازگی سایپا هم اظهار داشت که کیاموتورز از ادامه همکاری با سایپا خود داری نموده و فراوری سراتو متوقف خواهد شد. این در حالی بود که قیمت سراتو به 295 میلیون تومان (قیمت کارخانه) رسیده و انتخاب در بین خودرو های موجود در این بازه قیمتی کمی سخت است. اما جای نگرانی نیست و ما در خبرنگاران تصمیم داریم که شما را با چند جایگزین مناسبِ سراتو در بازار ایران آشنا نموده و خودرو هایی که در مقام رقیب در برابر کیا سراتو سایپا قرار داشته و هر از چندگاهی فروش کیا سراتو را تحت تأثیر قرار می دادند، به شما معرفی کنیم.

چری آریزو 5 توربو

یکی از جایگزین های مناسب به جای کیا سراتو سایپا، چری آریزو 5 توربو است. این محصول چینی توسط شرکت مدیران خودرو مونتاژ شده است. آریزو 5 موتوری با حجم 1.5 لیتر داشته و به توربوشارژ مجهز شده است. حداکثر توان خروجی پیشرانه نسخه توربوشارژ آریزو 5 حدود 147 اسب بخار بوده و گشتاور آن هم به 210 نیوتن متر می رسد. در این خودرو از جعبه دنده هفت سرعته و اتوماتیک CVT استفاده شده و شتاب صفر تا 100 آن هم حدود 10 ثانیه است.

آریزو 5 توربو به راحتی نسخه 1.6 لیتری سراتو را کنار گذاشته و پیشرانه 124 اسب بخاری آن را به چالش می کشد. اما در برابر نسخه 2 لیتری و اتوماتیک سراتو آپشنال با قدرت 156 اسب بخار شرایط سختی دارد. پیشرانه نسخه اتوماتیک سراتو آپشنال قدرتمندتر بوده و گیربکس اتوماتیک آن به خوبی از پس ماموریت خود برمی آید. اما در مجموع عملکرد هر دو محصول شبیه به یکدیگر بوده و از نظر کیفی هم تفاوت چشمگیر و فوق العاده ای بین آریزو 5 توربو و سراتو آپشنال وجود ندارد.

اما از نظر تعداد آپشن و امکانات باید برگ برنده را به دست محصول کمپانی چری داد. آریزو 5 توربو به شش کیسه هوا، سیستم EBA، HHC، ESP، TSC و... مجهز شده و از نظر امکانات در حد و اندازه سراتو آپشنال است. هم اکنون می توان آریزو 5 توربو را با قیمت 230 تا 250 میلیون تومان از بازار خریداری کرد. البته باید گفت که آریزو مدتی است که به روی خط فراوری شرکت مدیران خودرو نرفته و فراوری آن هم مانند سراتو سایپا متوقف شده است.

بسترن B30

می دانیم که بسترن B30 با توجه به پیشرانه 107 اسب بخاری خود هیچ شانسی در برابر سراتو 1.6 و 2 لیتری آپشنال ندارد. اما باید توجه داشت که این محصول چینی که توسط شرکت بهمن موتور مونتاژ شده است؛ کیفیت بسیار قابل قبولی داشته و سواری آن اگر در حد و اندازه کیا سراتو نباشد؛ بدتر از آن هم نیست.

بسترن B30 چهار ستاره کیفی داشته و به امکاناتی مانند دوربین عقب، کروز کنترل، سانروف، سیستم TCS، سیستم ترمز یاریی، سیستم HHC و... مجهز شده است. این خودرو از نظر امکانات تفاوت خاصی با کیا سراتو سایپا ندارد. قیمت کیا سراتو آپشنال در حال حاضر و در بازار آزاد، بین 295 تا 320 میلیون تومان بوده و شما با خرید بسترن B30 با قیمتی در حدود 200 میلیون تومان؛ یعنی نزدیک به 100 میلیون تومان صرفه جویی می کنید؛ بنابراین انتخاب بسترن B30 در شرایط موجود، کمی مالی تر است.

البته باید این نکته را ذکر کنیم که فراوری بسترن B30 متوقف شده و بهمن موتور به دلیل تحریم صنعت خودروسازی ایران، چاره ای جز خداحافظی با یکی با کیفیت ترین خودرو های چینی موجود در بازار ایران نداشت.

هیوندای i20 مونتاژ

هیوندای i20 تنها هاچ بک موجود در لیست ما بوده و کیفیت و سواری بی نظیری دارد. اما باید توجه داشت که این محصول مونتاژی پیشرانه ای با حجم 1.4 لیتر داشته و حداکثر توان آن تنها 98.6 اسب بخار است؛ بنابراین قلب تپنده هیوندای i20 به هیچ عنوان قابل مقایسه با خودرویی مانند کیا سراتو نیست. اما هیوندای i20 کرمان موتور نکات مثبتی داشته و به همین خاطر می تواند جایگزینی مناسب برای کیا سراتو باشد. این محصول کره ای در نگاه نخست بسیار کوچک به نظر می رسد؛ اما محیط داخلی آن جادار و راحت بوده و سرنشینان آن در آسایش کامل هستند. علاوه براین باید به عملکرد بی نقص گیربکس 4 سرعته و اتوماتیک هیوندای i20 هم اشاره نمود.

گیربکس مذکور بدون تاخیر دنده ها را تعویض نموده و حس و حال سواری با یک هاچ بک کوچکِ کره ای را به شما نشان می دهد. هاچ بک با کیفیت، بروز، کره ای و کم مصرف هیوندای با وجود پیشرانه ضعیف تر نسبت به سراتو سایپا، آن را به چالش کشیده و از نظر امکانات در حد و اندازه سراتو است. برای خرید هیوندای i20 باید تقریبا بین 290 تا 310 میلیون تومان در بازار آزاد پرداخت کنید. البته باید توجه داشت که هیوندای i20 هم با تحریم صنعت خودروسازی ایران از خطوط مونتاژ کرمان موتور رفته و اکنون شرایط یکسانی با کیا سراتو دارد!

هیوندای اکسنت مونتاژ

در کشور های غربی و شرقی از هیوندای اکسنت به عنوان رقیبی کوچک برای کیا سراتو نام می برند. اکسنت کرمان موتور، پیشرانه ای با حجم 1.6 لیتر داشته و توان آن هم تنها 122 اسب بخار است؛ بنابراین اکسنت در برابر سراتو 1.6 لیتری قرار گرفته و در برابر سراتو 2 لیتری هیچ شانسی از نظر پیشرانه و توان فنی ندارد. اما باید توجه کرد که کیفیت هیوندای اکسنت بسیار مطلوب بوده و از نظر تعداد آپشن و... تفاوت چشم گیری با کیا سراتو آپشنال ندارد.

اکسنت به ترمز های چهار چرخ دیسکی ABS و چهار کاناله (ترمز های عقب کیا سراتو کاسه ای است)، شش کیسه هوا، سیستم کلید هوشمند، استارت دکمه ای، سیستم کنترل کیفیت هوا، OCS، TCS، VSM و... مجهز شده و در مجموع حتی از کیا سراتو آپشنال هم جلوتر است! این خودرو هم مانند اکثر محصولات موجود در بازار ایران، دیگر توسط کرمان موتور فراوری نمی گردد؛ اما هنوز هم می توان مدل های صفر کیلومتر آن را از بازار آزاد و با قیمت 260 تا 290 میلیون تومان خریداری کرد. علاوه براین باید گفت که هیوندای اکسنت دارای استاندارد سوخت یورو 6 بوده و با توجه به وزن 1070 کیلوگرمی آن مصرف سوخت بسیار کمی داشته و کاملا مالی است.

جک S5 اتوماتیک

میل مردم ایران به خرید خودرو های شاسی بلند افزایش یافته و قطعا کسانی هستند که خرید خودرو های شاسی بلند را نسبت به سدان هایی مانند کیا سراتو ترجیح می دهند. از جمله گزینه هایی که در بازه قیمتی 280 تا 330 میلیون تومان در بین خودرو های شاسی بلند وجود داشته و نظر مشتریان ایرانی را جلب نموده است؛ جک S5 اتوماتیک بوده و شاید اقبال و استقبال مشتریان از این شاسی بلند چینی را بتوان به عنوان یکی از دلایل کاهش فروش سدان هایی مانند کیا سراتو اظهار داشت.

S5 اتوماتیک پیشرانه ای 2 لیتری با توان 174 اسب بخار داشته و مجهز به توربوشارژ است. گیربکس آن از نوع اتوماتیک دو کلاچه و شش سرعته است؛ بنابراین از نظر فنی S5 اتوماتیک، سراتو سایپا را با چالشی جدی روبرو نموده و عملا مشتریان بازار خودرو را وسوسه می نماید. S5 اتوماتیک به چهار کیسه هوا، شش بلندگو، سنسور باران، استارت دکمه ای، سیستم ورود بدون کلید، خروجی برق 12 ولت، سیستم HAC، HDC و... مجهز شده و هیچ کمبودی در مقایسه با کیا سراتو ندارد.

شما می توانید با نظرات خود به تکمیل شدن لیست ما یاری کنید! از نظر شما چه خودرویی را می توان به جای کیا سراتو سایپا خریداری کرد؟

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 883

به "به جای کیا سراتوی سایپا، چه خودرویی بخریم؟" امتیاز دهید

4 کاربر به "به جای کیا سراتوی سایپا، چه خودرویی بخریم؟" امتیاز داده اند | 3.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جای کیا سراتوی سایپا، چه خودرویی بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید