تدوین برنامه راهبردی طراحی و ساخت ماهواره های کیوب سَت ، تنها دولت ها بازیگر حوزه فضایی نیستند

به گزارش تفطن، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از تدوین یک برنامه راهبردی برای طراحی و ساخت ماهواره های کوچک کیوب ست در کشور اطلاع داد و گفت: با پتانسیل دانشگاه ها توسعه این بخش ساماندهی می گردد.

تدوین برنامه راهبردی طراحی و ساخت ماهواره های کیوب سَت ، تنها دولت ها بازیگر حوزه فضایی نیستند

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، در پنجمین نشست تخصصی دستاورد های علمی و فنی پژوهشگاه فضایی ایران اظهار کرد: در کشور ما پتانسیل خوبی در بخش خصوصی و دانشگاه ها برای طراحی و ساخت ماهواره های کیوب ست وجود دارد و تا به امروز نیز فعالیت هایی در سطح دانشگاهی در این خصوص شکل گرفته به همین دلیل به نظر می رسد این فعالیت ها باید در قالب یک برنامه راهبردی به صورت منسجم ساماندهی گردد و در این راستا پژوهشگاه فضایی ایران یک برنامه راهبردی در این حوزه تدوین نموده و فضای آزمایشگاهی مناسبی نیز به این موضوع اختصاص داده است.

وی گفت: امیدواریم پس از تعاملات لازم با سازمان فضایی این برنامه راهبردی کلید زده گردد که در کنار سایر جهت های موجود امکان دسترسی ارزان تر و سریع تر ما را به فضا فراهم می نماید.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران ادامه داد: پیشرفت های تکنولوژی امکان ساخت ماهواره هایی ارزان با ابعاد کوچک و در تیراژ بالا را فراهم نموده و این امر امکان ارائه سرویس های بدیع و نوین را فراهم ساخته از سوی دیگر ماهواره بر هایی با قابلیت استفاده مجدد در جهان، تست های عملیاتی را پشت سر گذاشته و این امر طرح موضوعاتی، چون توریسم فضایی را عملیاتی نموده است.

وی گفت: به هر حال در زمانه ای قرار داریم که به آن عصر چهارم فضا می گویند و دیگر تنها دولت ها بازیگر حوزه فضایی نیستند و بخش های خصوصی و شرکت های نوآور نقش پررنگی را ایفا می نمایند.

به گفته وی این همایش فرصت مناسبی برای تقویت تعامل میان متخصصان و بازیگران بخش فضایی کشور و بحث و گفتگو در مورد مسائل فضایی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 926

به "تدوین برنامه راهبردی طراحی و ساخت ماهواره های کیوب سَت ، تنها دولت ها بازیگر حوزه فضایی نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین برنامه راهبردی طراحی و ساخت ماهواره های کیوب سَت ، تنها دولت ها بازیگر حوزه فضایی نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید