جشنواره کتاب رشد فرصتی مناسب برای یاری به جریان نشر و مهارت خواندن است

به گزارش تفطن، تهران (پانا) - وحید گلستان معتقد است جشنواره کتاب رشد فرصتی بسیار مناسب برای شناخت کتاب، مهارت خواندن، یاری به جریان نشر و بازار آن است.

جشنواره کتاب رشد فرصتی مناسب برای یاری به جریان نشر و مهارت خواندن است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، سرگروه داوری بخش موسیقی و سینما نوزدهمین جشنواره کتاب رشد گفت: با وجود تنوع رسانه های پرشمار و جذابیت های ذاتی رسانه ها که امروزه سهم مهمی در آموزش به عهده دارند، هنوز کتاب به عنوان اصیل ترین و قدیمی ترین رسانه یادگیری نقش و سهم بسزایی در فرایند آموزش دارد.

وی با این شرح که جشنواره کتاب رشد فرصتی بسیار مناسب برای شناخت کتاب، مهارت خواندن، یاری به جریان نشر و بازار آن است، افزود: یادگیری خارج از چارچوب کتاب درسی در راستای علایق و کنجکاوی ها می تواند برای بچه ها فرصت ساز باشد. این جشنواره به معرفی و انتخاب کتاب خوب یاری می نماید؛ موجب حمایت از مولفان می گردد و به بازار کتاب رونق می بخشد.

وحید گلستان با بیان این که بخش قابل توجهی از کتاب های ارزشمند سال جاری در بخش سینما و موسیقی به جشنواره راه پیدا نکردند، ادامه داد: شاید به این علت که بعضی از کسانی که در حوزه سینما و موسیقی کتاب هایی را تالیف نموده اند از فرایند ساماندهی کتاب ها آگاهی کافی ندارند در حالی که این کتاب ها می تواند برای مخاطب بسیار مفید باشد. به نظرم اگر این رویداد بتواند راه ورود به جشنواره را گسترده تر کند باعث بالارفتن سطح آن نیز می گردد. امیدوارم این جشنواره بتواند منابع مفیدی را به دانش آموزان معرفی کند و آن ها نیز بتوانند در راستای علایق خودشان بیشتر بخوانند، کشف نمایند و دنیا خود را بهتر بسازند.

وی درباره تفاوت کتاب آموزشی با کتاب های دیگر، گفت: کتاب ها برای توسعه دانش یا توصیف بخشی از دریافت های مولف ها نوشته شده اند. اما وقتی کتابی را صرفاً آموزشی می نامیم، برایش طراحی آموزشی اجرا شده است و مواردی مانند هدف کتاب، مخاطب کتاب و فرایند و طبقه بندی را برای ارتباط با محتوای آن در نظر می گیریم. بعلاوه دانسته های پیشین آن مخاطب و پس از مطالعه چه توقعی از خواننده داریم و زبان کتاب که زبان شخصی نباشد نیز مدنظر است. وقتی کتابی طراحی آموزشی می گردد ارزشیابی پنهانی را در خود دارد و به مخاطب اجازه می دهد نسبت به محتوا خودارزیابی انجام دهد. کتاب هایی می توانند پسوند آموزشی بگیرند که در رشد فکری گروه مخاطب خود تاثیرگذار باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2199

به "جشنواره کتاب رشد فرصتی مناسب برای یاری به جریان نشر و مهارت خواندن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره کتاب رشد فرصتی مناسب برای یاری به جریان نشر و مهارت خواندن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید