حداکثر طول عمر انسان از نظر علمی چقدر است؟

به گزارش تفطن، در بسیاری از فرهنگ ها وقتی قصد دارند برای کسی آرزوی طول عمر نمایند، می گویند امیدوارم صد ساله شوی. امروزه، به طور عادی افراد کهنسال در سنین هفتاد و هشتاد سالگی از جهان رفته و مرگ آن ها طبیعی قلمداد می گردد اما به راستی مرزهای طول عمر انسان چقدر است؟

حداکثر طول عمر انسان از نظر علمی چقدر است؟

نتایج یک مطالعه نو نشان می دهد که طول عمر انسان می تواند از رکورد کنونی 122 سال عبور کند و انسان قادر است به سن 150 سالگی برسد. به گفته محققان دانشگاه جورجیا، ما به حداکثر طول عمر بالقوه حتی نزدیک نیستیم و بسیار زودتر از عمر طبیعی 150 ساله خود می میریم.

این یافته ها بر اساس تجزیه و تحلیل نرخ مرگ و میر افراد برای بازه زمانی بیش از سه قرن پیش در 19 کشور است. دکتر دیوید مک کارتی، نویسنده اصلی این مطالعه، مفاهیم مربوط به مرگ و طول عمر را عمیق توصیف می کند. در بیشتر دوران زندگی انسان، میانگین امید به زندگی بین 20 تا 40 سال بوده و امروزه به لطف پیشرفت های پزشکی، انسان ها حدود 80 سال عمر می نمایند.

در این میان عوامل متعددی مانند بهبود تغذیه، آب تمیز، بهداشت و کاربرد علم پزشکی کلید افزایش طول عمر بوده و کارشناسان گمان می نمایند که دستکاری ژنتیکی، مدیریت مصرف کالری و داروهای نو ممکن است عمر را حتی بیشتر کند.

پژوهشگران در این مطالعه استدلال و احتمال معروف به نظریه بیزی را برای دستیابی به حداکثر طول عمر بالقوه ترکیب کردند. نتایج نشان داد که محدودیت های مرگ و میر تنها در سال های اخیر به تعویق افتاده است زیرا رکوردها به کندی افزایش می یابند.

دکتر مک کارتی در این رابطه می گوید: ما متوجه شدیم که گروه هایی که بین سال های 1900 تا 1950 متولد شده اند، هنوز برای شکستن رکورد های طول عمر بسیار جوان هستند. از آنجایی که این گروه ها در دهه های آینده به سنین بالا می رسند، رکورد های طول عمر ممکن است به طور قابل توجهی افزایش یابد. نتایج ما تأیید می نماید که اگر حداکثر طول عمر انسان وجود داشته باشد، ما هنوز به آن نزدیک نشده ایم.

دو سال پیش، مطالعه دیگری نشان داد که امید به زندگی در ده های پیش رو تقریباً دو برابر می گردد و از 150 فراتر می رود. این یافته ها بر اساس نمونه های خون هزاران شرکت نماینده انگلیسی و آمریکایی به دست آمد.

دکتر مک کارتی ادامه می دهد: این که عمر انسان محدودیتی دارد یا نه، برای هزاران سال موضوع بحث بوده است. برآوردهای تاریخی از حداکثر طول عمر ممکن قویاً نشان می دهد که در طول تاریخ ثبت شده به مقدار قابل توجهی افزایش یافته است.

رکورد دنیای طول عمر در حال حاضر متعلق به ژان کالمان فرانسوی است که هنگام مرگ 122 سال و 164 روز عمر کرد. مسن ترین فرد زنده شناخته شده در دنیا هم اکنون ماریا برانیاس از اسپانیا است که 116 سال دارد. مسن ترین مرد زنده شناخته شده خوان ویسنته پرز از ونزوئلا با 113 سال سن است. توضیح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی PLoS ONE منتشر شده و در اختیار علاقه مندان واقع شده است.

منبع:سیناپرس

منبع: فرادید
انتشار: 11 فروردین 1402 بروزرسانی: 11 فروردین 1402 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2526

به "حداکثر طول عمر انسان از نظر علمی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداکثر طول عمر انسان از نظر علمی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید