خبرنگاران انسداد کارت های بانکی فاقد کدشهاب فقط برای اتباع خارجی نیست

به گزارش تفطن، تهران - خبرنگاران- شورای هماهنگی بانک ها در اطلاعیه ای اعلام نمود: موضوع مسدودی کارت های بانکی فاقد کد شهاب، صرفا مربوط به اتباع افغانستانی نیست.

خبرنگاران انسداد کارت های بانکی فاقد کدشهاب فقط برای اتباع خارجی نیست

شورای هماهنگی بانک ها امروز - آدینه - با انتشار اطلاعیه ای گفت: در روزهای گذشته بعضی رسانه ها با نادیده دریافت مقررات شفافیت عملیات بانکی که احتیاجمند صحت اطلاعات هویتی صاحبان حساب است و نیز هشدارهای مکرر قبلی به صاحبان حساب های مشمول نقص اطلاعات یا اطلاعات ناصحیح به سیاه نمایی روی آورده و این گونه القا نموده که بعضی بانک های کشور، حساب و کارت بانکی اتباع خارجی را مسدود نموده اند.

در این اطلاعیه شورای هماهنگی بانک ها یادآور شد: این سیاه نمایی در حالی صورت می گیرد که رعایت مقررات مذکور نه فقط در ایران بلکه در اغلب کشورهای دنیا و نه تنها نسبت به اتباع خارجی بلکه نسبت به کلیه صاحبان حساب های بانکی به دلایل مختلف از جمله پیشگیری از پولشویی الزامی است.

شورای هماهنگی بانک ها در این اطلاعیه تاکید نمود: با توجه به لزوم شفافیت عملیات اقتصادی و تراکنش های بانکی و رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی، بانک مرکزی از مدت ها پیش، اخذ اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب ها و کارت های بانکی را الزامی نموده است.

این شورا اعلام کرد: همچنین روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح بودن اطلاعات هویتی هر فرد، اخذ کد شهاب است که همان شناسه هویت الکترونیکی بانکی است. برای هر مشتری بانکی یک شناسه هویتی منحصر به فرد توسط سامانه نهاب تعریف می گردد. کد شهاب رابط اصلی سامانه های بانکی و نهاب بوده و سامانه نهاب بر روی شبکه ملی کشور (NiBN) برای تمامی بانک ها و مؤسسات اقتصادی مجاز قابل استفاده است.

در ادامه این اطلاعیه همچنین آمده است: از طرفی، اتباع ایرانی برای اخذ کد شهاب، به کد ملی و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است، احتیاج دارند. ضمن اینکه از ابتدای امسال، اقدام و پی گیری های موثر و متعددی توسط بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانک ها به عمل آمد تا عزیزان غیرایرانی فاقد کد شهاب بتوانند اطلاعات هویتی خود را تکمیل و کد شهاب را دریافت نمایند که بخش قابل توجهی از اتباع کشورهای همسایه به ویژه اتباع افغانستان توانستند کد شهاب بگیرند و البته تعدادی از این آنها هم گویا به دلیل قانونی و رسمی نبودن مهاجرتشان، پیروز به دریافت کد شهاب نشدند.

شورای هماهنگی بانک ها یادآور شد: بنابراین چند بار در این ارتباط اطلاع رسانی شد و به اشکال مختلف به تک تک صاحبان این حساب ها هشدار داده شد تا اینکه همه بانک ها بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، از ششم بهمن، ارایه خدمات به حساب های فاقد کد شهاب متوقف کردند.

به گزارش خبرنگاران، در چند سال اخیر نظام بانکی در راستای اجرای الزامات قانونی ناظر بر لزوم شناسایی دقیق مشتریان و بنا بر مفاد بخشنامه بانک مرکزی، به پاکسازی و اصلاح اطلاعات حساب های مشتریان حقیقی و حقوقی ملزم شده است و از این رو خدمات بانکی باید صرفا به مشتریانی ارایه شوند که هویت و اطلاعات سجلی، مکانی و کسب و کاری آنها تعیین و برای هر یک از آنها شناسه شهاب از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اخذ شده باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1787

به "خبرنگاران انسداد کارت های بانکی فاقد کدشهاب فقط برای اتباع خارجی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انسداد کارت های بانکی فاقد کدشهاب فقط برای اتباع خارجی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید