خروج سهام عدالت از بازار سهام

به گزارش تفطن، به گزارش خبرنگاران، اگرچه ناظران بازار با طراحی جدید به دنبال حل مسائل معاملات سهام عدالت هستند اما فعالان بازار سرمایه معتقدند با خروج سهام عدالت از چارچوب معاملات بازار و معامله آن از طریق نهادهای مالی عملا روش مستقیم جای خود را به روش غیرمستقیم می دهد. بی ثباتی سیاست گذاری ها، بازار سهام عدالت را با چالش بیشتری روبرو می کند.

خروج سهام عدالت از بازار سهام

در حالی که فروش سهام عدالت در دو مرحله 30 درصدی اجرا شده، تعداد زیادی از متقاضیان فروش سهام عدالت همچنان از طولانی شدن فرایند واریز پول فروش 30درصد اول شاکی هستند. به گفته کارشناسان بازار سرمایه، مهم ترین عاملی که باعث شده پول حاصل از فروش سهام عدالت برای سهامداران واریز نشود، تعلل شرکت سپرده گذاری مرکزی در ارائه وجوه فهرست متقاضیان فروش سهام عدالت به کارگزاری ها است، اگرچه وزارت اقتصاد نیز اعلام کرده سهامداران تاخیر غیرمعمول در واریز مبلغ حاصل از فروش سهام عدالت را گزارش دهند اما از پاسخگویی کارشناسان این وزارتخانه در این زمینه خبری نیست.

معضل جدی سهامداران

سهام عدالت از اواسط هفته گذشته بر تابلویی مجزا قرار گرفت و حجم قابل توجهی از معاملات، خارج از تابلو عادی انجام شد. سیاست گذاری های یک شبه، دولت را از هدف واگذاری سهام عدالت که کمک به بخشی از قشر کم درآمد بود، دور کرده و عرضه سهام عدالت را وارد فاز جدیدی کرده است. اینکه آیا جدا کردن تابلوی سهام عدالت کمکی به سهامداران می کند یا نمی کند، سوالی است که کارشناسان در گفت وگو با دنیای اقتصاد آن را بررسی کردند.

سپهر کشاورز، مدیر کارگزاری سپهر باستان در این باره می گوید: ماهیت تابلو و تایم معاملاتی تفاوتی بر فرایند فروش سهام ندارد، اما آنچه بر قیمت سهام اثر می گذارد، سیاست های کلان بازار سرمایه است. واقعیت این است که با مجزاکردن تابلو، راستا فروش سهام طولانی تر شده و بین تصمیم گیری و فروش وقفه می اندازد.

او اعلام می کند: در حال حاضر ابهاماتی در سیاست گذاری های مربوط به سهام عدالت اعم از انتخاب روش مستقیم و غیرمستقیم و همچنین مجزا کردن تابلوی این سهام وجود دارد که در نهایت هم به بورس ضربه می زند و هم به سهامدار.

او با بیان اینکه شرکت ها با توجه به نسبت سرمایه هایشان، ترکیب سهامداران، سهام شناور و گزارش دهی شان در تابلوی تعیینی از بورس یا فرا بورس قرار می گیرند، توضیح می دهد: سهام عدالت در دل خود سهام مختلفی دارد که بازار آنها تعیین است، این در حالی است که تعریف تابلوی جدید برای سهام عدالت عملا به پیچیدگی موضوع دامن می زند.

به گفته مدیر کارگزاری سپهر باستان، قبل از اینکه زیرساخت های عرضه سهام عدالت در بازار سرمایه آماده شود، تصمیماتی گرفته شد که بازار را به چالش کشید. تصمیمات یک شبه و بدون پشتوانه ای که برای سهام عدالت اتخاذ می شود برای سهامداران به معضل جدی تبدیل شده است، به عنوان مثال اگر نمادی متوقف باشد فروش سهام به چه صورت انجام خواهد شد، پول حاصل از فروش چگونه برای سهامدار واریز می شود و همچنین نظارت بر فروش سهام نیز تعیین نیست بر چه اساسی قرار است انجام شود.

سپهر کشاورز می گوید: سهام عدالت می توانست به عنوان یک صندوق جداگانه عرضه شود که مدیریت آن همانند سایر صندوق ها دارای سیاست گذاری و سودآوری است با این تفاوت که سهام تشکیل دهنده آن قابل تغییر نیست. با توجه به اینکه سهامداران عدالت، سهامداران خرد و تازه وارد هستند در مواجهه با مسائل و تغییر سیاست های مسئولان نمی دانند چه واکنشی نشان دهند.

سیاست های غیرشفاف مسئولان

اما محمد نوربخش دیگر کارشناس سرمایه دیدگاه متفاوتی دارد و می گوید: در صورتی که این سهام روی تابلویی مجزا به صورت بلوکی عرضه شود، انتقال سهام عدالت از تابلو اصلی به تابلوی جدید می تواند اتفاقی خوشایند برای سهامداران باشد و انتظار می رود در صورت تحقق این اتفاق قیمت سهام عدالت بالاتر از قیمت فعلی در تابلوی اصلی قیمت گذاری شود.

او عنوان می کند: عرضه چندباره سهام به صورت خرد در بورس، شاخص کل را تحت تاثیر قرار می دهد و به نوسانات بازار دامن می زند ، از این رو تعیین جایگاه تعیین و قیمت مناسب و عرضه بلوکی برای سهام عدالت می تواند نتیجه بخش باشد.

محمد نوربخش اظهار می کند: در حال حاضر سازوکار عرضه و نحوه قیمت گذاری سهام عدالت در ابهام است و تعیین نیست دولت برای عرضه سهام عدالت از چه مکانیزمی قرار است استفاده کند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه یکی از عوامل اصلی ریزش شدید شاخص بورس و کاهش قابل توجه ارزش سهام شرکت های مختلف طی چند روز گذشته، آزادسازی 30 درصد دوم سهام عدالت و عدم هماهنگی بین متولیان بازار در فروش این سهام بود، یادآور می شود: در صورت تعیین مکانیزم تعیین، ثبات در سیاست گذاری های دولت و همچنین هماهنگی میان ارگان های مختلف دولتی و بازار سرمایه، این سهام می تواند به نقدینگی خرد برای متقاضیان فروش سهام عدالت تبدیل شود.

افزایش سود سهام عدالت

غلامرضا حیدری کرد زنگنه،کارشناس بازار سرمایه نیز در همین رابطه می گوید: با توجه به اینکه مدیریت معاملات سهام عدالت در تابلو عادی معاملات، به سختی انجام می شد سازمان بورس تصمیم گرفت این معاملات را روی تابلویی مجزا انجام دهد.

غلامرضا حیدری کرد زنگنه، با بیان اینکه هدف از اتخاذ چنین تصمیمی کنترل و حفاظت از معاملات سهام عدالت و سرمایه مردم است اظهار می کند: تصمیمات ناگهانی که در بازار سرمایه اعمال می شود بر فرایند معاملات تاثیرگذار است و نه تنها سهامداران را در تصمیم گیری دچار تردید می کند، بلکه سرعت معاملات را نیز کاهش می دهد.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان می کند: نقل و انتقال معاملات سهام عدالت به تابلویی مجزا می تواند خبر خوبی برای سهامداران عدالت باشد. زیرا معاملات از طریق تابلو مجزا بسیار راحت تر خواهد بود و بر قیمت این سهام نیز تاثیرگذار است. در واقع تعریف تابلو جدید می تواند سبب ایجاد رقابتی خاص بین خریداران عمده شود و در نهایت سود بیشتری نصیب سهامداران کند.

او در ادامه می گوید: عرضه بلوکی سهام زمانی صورت می گیرد که شرکت های سرمایه گذاری سهام غیرمستقیم را یکجا از مردم جمع و به کنندگی از مردم عرضه کنند درصورتی که در حال حاضر فقط یک شرکت سرمایه گذاری استانی وارد بورس شده است.

کرد زنگنه بیان می کند: یک بلوک مربوط به چند میلیون نفر است درصورتی که سهام عدالت به صورت خرد در دست مردم واقع شده است این در حالی است که سهام به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار نشده است و شرکت های سرمایه گذاری استانی وکالتی از طرف مردم مبنی بر مدیریت و فروش سهام عدالت ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به اختلالاتی که در عرضه بلوکی سهام عدالت وجود دارد، گفت: در حال حاضر هیچ شرکتی مجوز عرضه بلوکی سهام عدالت را در اختیار ندارد و به نظر می رسد سهامداران در عرضه بلوکی سهام عدالت همچنان با مسائلی دست به گریبانند.

منبع: دنیای اقتصاد

آخرین اخبار مربوط به سهام عدالت را در صفحه اختصاصی سهام عدالت خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1477

به "خروج سهام عدالت از بازار سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج سهام عدالت از بازار سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید