خواص شگفت انگیز سیر خشک شده برای سرطان

به گزارش تفطن، هر گیاه دارویی خواص زیادی دارد که سیر نیز از این قاعده کلی مستثناء نیست. اگر می خواهید سلامتی خود را تضمین کنید سیر را از سفره خود حذف نکنید. عده ای از مردم به دلیل بوی بد سیر از خوردن آن سر باز می زنند. اما خواص باور نکردنی درمانی سیر این ارزش را دارد که حتما در رژیم غذایی گنجانده شود.

خواص شگفت انگیز سیر خشک شده برای سرطان

خواص ضد سرطانی عصاره سیر خشک شده

قرن هاست سیر داروی گیاهی مهمی در درمان بیماری ها محسوب می گردد. بر طبق اسناد پزشکی موجود در مصر باستان که قدمت آن به 1550پیش از میلاد می رسد، نقوش یافت شده بر دیواره مقبره های مصر و مکان های اطراف مقبره ها در اوایل 3700 پیش از میلاد نشان می دهند که سیر به عنوان درمانی برای بیماری های قلبی، سرطان و دیگر بیماری های مزمن مورد استفاده قرار می گرفته است.

علم نوین بسکمک از فواید شفابخش سیر و خواص بالقوه آن در کاهش فاکتورهای خطرناک تعداد کثیری از بیماری ها، که برخی از آنها به افزایش سن مرتبط است از جمله بیماری های قلبی عروقی و عصب شناختی و سرطان را تائید می کند.

تاثیر سیر و عصاره سیر خشک، در مکملی طبیعی و بی بو ساخته شده در شرکت امریکایی Wakunaga ، که در پیشگیری از سرطان بر روی انسان آزمایش شده به اثبات رسیده است.

مکانیزم اساسی در خواص پیشگیرانه سیر اغلب بر پایه تحقیقات انجام شده بر روی عصاره سیر خشک ارائه شده و عمدتا ناشی از خواص آنتی اکسیدانی ترکیبات آلی گوگرد است و دارای قابلیت افزایش مصونیت سیستم ایمنی، رفع مسمومیت ناشی ازمواد سرطان زا، کاهش التهاب و کمک به پیشگیری از جهش های منجر به سرطان می باشد.

اسناد موثق از موسسه ملی سرطان

چندین مطالعه بر روی تعدادی زیادی از افراد انجام شد و نتایج حاکی از ارتباطاتی بین افزایش مصرف سیر و کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان ها از قبیل معده، روده، مری، پانکراس و سینه بود.

در تجزیه تحلیل 7 مورد از این مطالعات انجام شده بر روی افراد، محققان اثبات کردند هرچه میزان مصرف سیر افزایش یابد، به همان نسبت خطر ابتلا به سرطان معده و روده کاهش می یابد.

در مطالعه ای جامع در مرکزمطالعات زنان آیوا، به بررسی نقش برنامه غذایی و فاکتورهای خطرناک دیگر در ارتباط با شیوع سرطان در زنان میانسال پرداخته و اثبات نمودند که ارتباط عمیقی بین مصرف سیر و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده وجود دارد.

زنانی که میزان زیادی سیر مصرف می کردند تا 50٪ خطر ابتلا به سرطان روده در آنها پایین تر از زنانی بود که میزان سیر کمتری مصرف می نمودند.

چندین مطالعه بر روی مردم در چین صورت پذیرفت که حول محور مصرف سیر و خطر ابتلا به سرطان می چرخید.

در یکی از این مطالعات نشان داده شد که مصرف مکرر سیر و انواع مختلف پیاز و پیازچه با کاهش ابتلا به سرطان مری و معده رابطه مستقیم داشته و هرچه میزان مصرف سیر بالاتر بوده، خطر ابتلا به سرطان پایین تر آمده است.

در یکی دیگر از مطالعات تعیین شد که مصرف سبزیجات از جنس سیر و پیاز، به خصوص خود سیر و پیاز با کاهش خطر ابتلا به سرطان معده در ارتباط بوده است.

در سومین مطالعه، نشان داده شد جذب حداکثری سبزیجات از جنس سیر و پیاز، بویژه سیر و تره فرنگی (بیش از 10 گرم در روز) تا 50٪ از خطر ابتلا به سرطان پروستات می کاهد.

بعلاوه شواهد دال بر این است که افزایش مصرف سیر ممکن است خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را کاهش دهد.

در یکی از مطالعات انجام شده در حوزه سان فرانسیسکو اثبات کرد که در افرادی که سیر مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که سیر مصرف نمی کنند تا 54٪ خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در گروه اول پایین تر بوده.

بعلاوه، در مطالعه انجام شده در فرانسه روشن شد که افزایش مصرف سیر، آمار ابتلا به سرطان سینه را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد.

پس از احتساب مجموع کالری های جذب شده و تعیین فاکتورهای خطرناک، تعیین شد خطر ابتلا به سرطان سینه در افرادی که میزان زیادی فیبر، سیر و پیاز مصرف می کنند کاهش داشته است.

در مطالعات اخیر امراض همه گیر که در چین صورت پذیرفت تعیین شد که جذب سیر خام یک یا دو بار در هفته نقش موثری در کاهش سرطان ریه داشته و این تاثیر ناشی از میزان مصرف می باشد.

محققان اشاره می کنند گرچه ممکن است سیر بتواند به صورت بالقوه مانع از بروز سرطان ریه گردد اما ترکیبات موثر در پیشگیری از سرطان ریه همچنان ناشناخته به جای مانده است.

عصاره سیر خشک محافظی طبیعی

شاید به دلیل بوی ناخوشایند و البته طولانی مدت و عوارض جانبی بالقوه سیر از قبیل نفخ شکم و اسهال امکان مصرف سیر تازه برای همگان میسر نباشد، و موجب گردد از فواید سیر بی بهره بمانند.

عصاره سیر خشک، مکملی بی بو و طبیعیست که از سیر طبیعی تازه و طی فرایندهای طولانی در دمای اتاق به عمل آمده و عصاره گیری شده است.

ماده ای ناپایدار و تند از قبیل آلیسین که در هر حبه سیر یافت می گردد و منبع بوی سیر است، به ترکیباتی پایدار از قبیل آلیل سیستئین برگردانده می گردد، حداکثر آب ترکیبات قابل حل آلی گوگرد در عصاره سیر خشک برای همگون سازی مواد و آلیل مرکاپتوسیتنین که ترکیبی منحصر به فرد در عصاره سیر خشک است، مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس گزارشات حدودا 700 مورد مطالعه علمی و بالینی در ارتباط با عصاره سیر خشک که بخش عمده ای از خواص سیر را در بر دارد و تاثیرات آن بر سلامت انجام پذیرفته است.

بر طبق مدل های آزمایشگاهی و مطالعات بالینی اثبات شده است عصاره سیر خشک که مملو از ترکیبات آلی گوگرد و سرشار از ترکیبات فعال آنتی اکسیدانی و ضد التهابی اند در برابر امراض و بیماری های مرتبط با افزایش سن، که بسکمک از آنها در نتیجه صدمات ناشی از رادیکال های آزاد و التهابات بوده، نقش محافظ را ایفا می کنند.

سرطان، تصلب شرائین، بیماری های قلبی عروقی و اختلالات بازسازی سلول های عصبی از قبیل جنون، و شکل غالب آن یعنی آلزایمر از جمله این موارد محسوب می شوند.

اثبات شده است که عصاره سیر خشک سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده، متابولیسم و مسمویت ها را دفع می نماید، مواد و دیگر ترکیبات سرطان زا را از بدن دفع می کند.

خواص ضد سرطانی عصاره سیر خشک

خواص ضد سرطانی عصاره سیر خشک در سیستم بدنی نمونه ها به صورت گسترده ای گزارش شده است.

در میان این یافته ها، عصاره سیر خشک و اجزاء اصلی آن که بر حسب میزان مصرف مانع از سرطان روده می شوند و آنزیمی به نام گلوتاتیون ترانسفرز که به دلیل همکاری در رفع مسمومیت بسکمک از ترکیبات سرطان زا در کبد و روده شناخته شده است را تحریک می کند.

محتویات آنتی اکسیدانی آنها، رادیکال های آزاد که موجب تحریک و تغییر ناگهانی عوامل سرطان زا در اسید دی اکسی ریبونوکلیک موسوم به AND می گردد را می زداید؛ دیگر فعالیت های آن شامل قطع فعالیت عوامل سرطان زایی که با اسید دی اکسی ریبونوکلیک در ارتباطند، پیشگیری از فعالیت ناگهانی عوامل سرطان زا و رفع مسمومیت ناشی از آنها می باشد.

بعلاوه عصاره سیر خشک در نابودی سلول های سرطانی نقش مهمی را ایفا می کنند و این امر با مرگ سلول ها، برنامه ریزی سلول های مرگ آور و افزایش فعالیت سلول های سیستم ایمنی که به سلول های سرطانی ، سلول های کشنده طبیعی حمله می کنند، صورت می پذیرد.

عصاره سیر خشک محافظی در برابر پیشرفت سرطان روده

مطالعه بیماری های همه گیر، حاکی از خواص پیشگیرانه سیر در برابر سرطان است؛ محققان با مطالعات آزمایشگاهی دریافتند که عصاره سیر خشک و ترکیبات آن از قبیل آلیل سیستئین، آلیل مکاکاپتوسیتئن و آلکسین از خواص ضد سرطانی برخوردارند؛ با این وجود اثبات این خواص مستلزم مطالعات بالینی بر روی انسان می باشد. یک مطالعه تصادفی بالینی از سوی تاناکا و همکارانش در این زمینه صورت پذیرفت.

محققان میزان فراوانی از عصاره سیر خشک (2.4 میلی لیتر در روز) را به عنوان دارویی فعال و میزان کمی از آن (16/. میلی لیتر در روز) را برای بازبینی بر روی 51 نفر با سرطان روده بزرگ و فاقد تومور بدخیم که ممکن بود به سرطانی حاد بدل گردد، استفاده نمودند.

در این مطالعه پس از برداشتن تومور خوش خیم 5 میلی متری آنها، افراد به صورت تصادفی به دو گروه مصرف کننده عصاره سیر خشک تقسیم شدند.

محققان پیش و بین 6 تا 12 ماه پس از دادن عصاره سیر خشک به بیماران با استفاده از کلونوسکوپی تعداد و سایز تومور خوش خیم را تعیین کردند.

37 نفر از بیماران (19 نفر در گروه فعال و 18 نفر در گروه کنترل) تا خاتمه با این مطالعه همراهی نمودند. یافته ها در گروه کنترل که میزان کمی عصاره سیر خشک دریافت می کردند حاکی از افزایش تعداد تومورهای خوش خیم از ابتدای مطالعه بود؛ در مقابل به گروهی که میزان زیادی عصاره سیر خشک داده می شد، بعد از 12 ماه مصرف عصاره سیر خشک به طرز قابل توجهی موجب کاهش سایز و تعداد تومورهای خوش خیم آنها شده بود.

این نتایجِ قابل توجه نشان داد که مکمل سیر، با پیشگیری از پیشرفت تومورهای خوش خیم به بدخیم در روده از پتانسیل محافظت برخوردار است.

ارزیابی نتایج

مطالعات بالینی حاکی از آن است که عصاره سیر خشک موسوم به Kyolic از پیشرفت سرطان جلوگیری کرده در نتیجه آسیب های غیرسرطانی یکی از یافته های مهمی است که نتایج مطالعات بیماری های همه گیر را تائید می کند و نشان می دهد که مصرف میزان زیادی سیر در روز سرطان های مربوط به روده را کاهش می دهد.

البته امکان مصرف بالای سیر تازه برای همگان وجود ندارد، زیرا بوی آن برای مدت طولانی بر روی پوست و هنگام تنفس باقی می ماند و در ضمنً ممکن است سیر تازه تاثیرات معکوس ناخوشایند روده ای پدید آورد، به این موارد باید نتایج وخیم ضد اجتماعی را نیز افزود.

بنابراین عصاره سیر خشک، که بی بوست و فواید پیشگیرانه آن در بیماری های مشابه و در برخی موارد حتی بیش از سیر تازه است، محبوبترین نوع سیر آماده در بین مصرف کنندگان بوده و تاثیرات آن در پیشگیری از سرطان بیش از هر چیز دیگری از سوی محققان و مطالعات بالینی مورد بررسی قرار گرفته است.

مطالعات بالینی دال بر آن است که عصاره سیر خشک تومورهای زمینه ساز سرطان را از بین برده و به صورت بالقوه مانع از پیشرفت سرطان روده که تحقیقات فراوانی بر روی انجام شده می گردد و این امر با تکیه بر همگون سازی شگرف ترکیبات فعال عصاره سیر رسیده اتفاق می افتد.

در مواردی که امکان مصرف سیر به شیوه متعارف وجود ندارد، این روش به مثابه پیشرفتی در ارزیابی خواص بوته های سیر تازه به حساب می آید.

بعلاوه بر اساس مطالعات آزمایشگاهی تعیین شد حبه های سیر می توانند حاوی 33 نوع مختلف ماده چرب شامل پیه، موم و فسفات و ترکیبات آلی گوگرد محلول باشد که هر یک به صورت بالقوه از خواص متعددی در پیشگیری از سرطان برخوردار است؛ اما میزان سیر، که بر حسب تعداد بوته های سیر تعیین می گردد و اینکه چه تعداد از آنها برای توقف سرطان روده لازم است، همچنان ناشناخته است.

در مقابل، ترکیبات عصاره سیر خشک، از قبیل آلیل سیستئین، شایع ترین ترکیب موجود در عصاره سیر خشک است که 98٪ از طریق روده جذب شده و بدون تغییر به خون می رسد.

کلام آخر

سرطان فرایندی چند مرحله ای است که بر اساس مولفه های تکوینی حاصل و به ارث می رسد اما در عین حال در شمار بیماری هایی محسوب می گردد که آغاز و پیشرفت آن در برخی موارد به عوامل محیطی و گاه به تاثیرات متابولیک از قبیل رادیکال های آزاد و اکسید شدن ها باز می گردد.

جذب سیر تازه به عنوان ادویه و مصرف روزانه آن در قالب مکملی بی بو با عنوان عصاره سیر خشک ، رویکردی موثر برای حمایت در برابر آغاز هجوم و پیشرفت برخی از انواع سرطان است.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2153

به "خواص شگفت انگیز سیر خشک شده برای سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص شگفت انگیز سیر خشک شده برای سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید