دادگاه رفیق حریری: مدرکی دال بر مشارکت رهبری حزب الله در ترور وجود ندارد

به گزارش تفطن، دادگاه ویژه ترور رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان امروز سه شنبه رای نهایی خود را درباره این پرونده 2600 صفحه ای گفت. بر این اساس، در جلسه نطق حکم، قضات گفتند، ترور حریری دلایل سیاسی داشته اما ادله مستدل که چه کسی دستور ترور را صادر کرده وجود ندارد. هم چنین از چهار متهم اصلی پرونده، سه تن تبرئه شدند و تنها یک نفر محکوم شد.

دادگاه رفیق حریری: مدرکی دال بر مشارکت رهبری حزب الله در ترور وجود ندارد

به گزارش اسکای نیوز، این دادگاه پس از تعویق 11 روزه به خاطر انفجار بیروت، امروز در لاهه هلند و با حضور سعد حریری برگزار شد.

در این جلسه به دلیل رعایت امور بهداشتی تنها به برخی خبرنگاران اجازه حضور در جلسه دادگاه داده شد.

در ابتدای این جلسه مقامات دادگاه به شرح عملیات منجر به ترور رفیق حریری پرداختند. دیوید ری، قاضی دادگاه عنوان داشت، متهمان این اقدام سیاسی که وابسته به حزب الله هستند، از قبل حریری را به شدت تحت نظر داشتند (دادگاه با این حال تاکید کرد نمی توان به این نتیجه دست یافت که تنها هدف از مراقبت ها و رصد کردن هایی که رخ داد، برنامه ریزی برای ترور حریری بوده باشد) و از طریق تلفن های همراه هماهنگ شدند و انفجار خودروی حامل رفیق حریری با خودروی وانت میتسوبیشی یک عامل انتحاری که حاوی 2.5 تن مواد منفجره بود، صورت گرفت.

قاضی دادگاه اظهار کرد: دادستان ها ادله خود را به طور کلی بر داده های به دست آمده از تلفن های موبایل مورد استفاده مظنونان برای طرح ریزی و اجرای عملیات قرار دادند. بدون این داده ها احتمالا مدرکی علیه چهار مظنون پفراینده به دست نمی آمد و تحقیقات بسیار پیچیده ای در شبکه های تلفن همراه که مورد استفاده مظنونان بود، صورت گرفت.

به گفته قاضی دادگاه، متهمان سلیم عیاش، حسن مرعی و مصطفی بدرالدین از چهار شبکه ارتباطی تلفنی برای هماهنگی جهت ترور حریری استفاده کردند و مخالفت حریری با باقی ماندن نیروهای سوریه در لبنان، از زمینه های سیاسی این اقدام تروریستی با انگیره های سیاسی بوده است. در مه 2016، حزب الله از کشته شدن مصطفی بدرالدین در سوریه خبر داد و گفت که او از فرماندهان این حزب بوده است. با این وجود، اسم او در این پفراینده باقی مانده است اما دادگاه نمی تواند قانع شود که بدرالدین، مغز متفکر این حمله بوده است.

دادگاه هم چنین تاکید کرده علیه سه متهم پفراینده ترور ادله کافی وجود ندارد و آنها تبرئه می شوند و هم چنین مدرک مستدلی که بتوان بر اساس آن گفت چه کسی دستور ترور را داده نیز وجود ندارد. هم چنین دادگاه نتوانسته تعداد کل عاملان این توطئه را مشخص کند.

چهار مظنون این پفراینده سلیم جمیل عیاش، حسن حبیب مرعی، حسین حسن عنیسی و اسد حسن صبرا بودند که بر اساس حکم دادگاه تنها سلیم جمیل عیاش محکوم شده است.

دادگاه هم چنین گفت که شاهدی بر مسئولیت رهبری حزب الله که رابطه خوبی با رفیق حریری داشت، یا دخالت مستقیم دولت سوریه در این ترور وجود ندارد.

دادگاه لاهه اضافه کرد، به این نتیجه رسیده است که تصمیم ترور همزمان با رفتن ولید معلم به منزل حریری و نیز نشستی در هتل البرستول با حضور مخالفان حضور سوریه بوده است. ترور حریری بعد از استعفای وی از نخست وزیری و قبل از ورود به انتخابات مجلسی انجام شد، به همین دلیل، درک پیشینه سیاسی ممکن است به درک علت ترور کمک کند. شواهد نشان می دهد که سوریه سلطه ای بر زندگی در لبنان بعد از خاتمه جنگ لبنان داشت و در حزبی که حریری وابسته به آن بود، افراد مخالف با حضور سوریه قرار داشتند.

این دادگاه ادامه داد: سوری ها نامزدهایی را بر حریری در انتخابات تحمیل کردند و سوریه می خواست که دوره امیل لحود تمدید شود، اما تنها راه، اصلاح قانون اساسی در مجلس بود. در اوت 2004، رئیس جمهور سوریه به حریری دستور داد که دوره لحود را تمدید کند و گفت که فقط سوریه، رئیس جمهور را در لبنان مشخص می کند. پیش از ترور، همپیمانان حریری، خواهان خاتمه سلطه سوریه بر لبنان شدند.

دادگاه هم چنین تاکید کرد: از صحنه جرم حفاظت به عمل نیامد و نیروهای امنیتی شواهد مهمی را از مکان جرم زدودند و در صحنه جرم دستکاری شد و فرایند جستجوی افراد مفقود شده به صورت هماهنگ انجام نشد. برخی از اهالی یکی از افراد مفقود شده را بعد از گذشت 17 روز با سگ های ویژه و با هزینه خودشان، پیدا کردند.

دادگاه بین المللی ویژه لبنان هم چنین اضافه کرد، پیش از ترور رفیق حریری تلاش شد تا مروان حمادة که هم پیمان حریری و دوست وی بود، در اواخر سال 2004 ترور شود اما او از انفجار جان سالم به در برد و همراه شخصی او کشته شد و شاهدان گفتند که این انفجار هشداری برای حریری و جنبلاط بود تا در رفتار با سوریه، از حد و حدود خود نگذرند.

در همین حال میشل عون، رئیس جمهوری لبنان درباره دادگاه امروز گفت، هرچه دادگاه بین المللی در پفراینده رفیق حریری صادر کند، باید بپذیریم اما عدالت به تاخیر افتاده، عدالت نیست.

حکم دادگاه علیه چهار تن از متهمان به دست داشتن در ترور رفیق حریری در سال 2005 بوده است که ادعا شده این افراد وابسته به حزب الله هستند؛ حزب الله لبنان اما هرگونه دست داشتن در ترور حریری را رد می کند.

تحقیقات و محاکمه غیابی مظنونان پفراینده حریری 15 سال به طول انجامید و دادگاه ویژه رسیدگی به ترور رفیق حریری که از زمان جنگ داخلی لبنان در سال های 1975 تا 1990 از بدترین بحران ها در لبنان به شمار می رود، 11 سال است که این پفراینده را در دست بررسی داشته است.

دادگاه رفیق حریری که سال 2007 بر اساس مصوبه شورای امنیت سازمان ملل تشکیل شد، به تنش در لبنان و سقوط دولت وحدت ملی این کشور منجر شد.

رفیق حریری بازرگان ثروتمند، سیاستمدار سنی مذهب و نخست وزیر لبنان در 14 فوریه 2005 در یک انفجار به همراه 21 تن دیگر به قتل رسید. قتل حریری نگرانی ها از تکرار یک جنگ داخلی دیگر را تقویت کرد.

رفیق حریری آن زمان علیه نفوذ سوریه در لبنان مبارزه می کرد و کشته شدن وی چشم انداز سیاسی این کشور را تغییر داد. پس از ترور رفیق حریری، ده ها هزار نفر به خیابان ها ریختند و علیه سوریه شعار دادند.

ابعاد مخالفت با سوریه تا آن حد وسیع بود که نیروهای سوریه پس از 29 سال ناچار به خروج از لبنان شدند.

پس از ترور حریری، فرزندش سعد حریری در سه دوره نخست وزیری لبنان را برعهده داشت.

از محل اختفای چهار متهم این پفراینده اطلاعاتی در دست نیست و هیچکدام از این افراد در جریان دادگاه حاضر نشدند و از خود نیز دفاع نکردند اما وکیل مشخص شده از سوی دادگاه برای این افراد، با رد اتهامات گفت که تمامی دلایل و مدارک تنها شواهد محتمل است و اسناد قطعی نیست و ثابت نمی کند که این افراد در این ترور مقصر بوده و دست داشته اند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1486

به "دادگاه رفیق حریری: مدرکی دال بر مشارکت رهبری حزب الله در ترور وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه رفیق حریری: مدرکی دال بر مشارکت رهبری حزب الله در ترور وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید