درخواست 20 کشور دنیا از چین: بازداشت گسترده مسلمانان اویغور را متوقف کنید

به گزارش تفطن، شورای حقوق بشر سازمان ملل در اولین اقدام برای مسلمانان اویغور با محکوم کردن رفتار چین با این اقلیت مسلمان از پکن خواستند به بازداشت گسترده و دسته جمعی مسلمانان خاتمه دهد.

درخواست 20 کشور دنیا از چین: بازداشت گسترده مسلمانان اویغور را متوقف کنید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، بیش از 20 کشور از جمله انگلیس، کانادا و ژاپن در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با امضای نامه مشترکی رفتار چین با اقلیت اویغور این کشور در منطقه سینکیانگ را محکوم کردند.

سازمان ملل اعلام نموده است که حداقل یک میلیون نفر از مردم اویغور و دیگر مسلمانان ناحیه شین جیانگ، در کمپ هایی تحت بازداشت چین هستند.

سفیران 22 کشور در شورای حقوق بشر، در نامه ای کم سابقه درخصوص گزارش بازداشت ها و مراکز بزرگ نگهداری و اعمال محدودیت و مراقبت بر اویغورها و دیگر اقلیت های سینکیانگ اظهار نگرانی نموده اند.

در کنار استرالیا، کانادا و ژاپن، از میان کشورهای اروپایی نیز بریتانیا، فرانسه، آلمان و چند کشور دیگر حضور داشتند؛ آمریکا سال پیش از این شورا خارج شده است.

با این حال، درخواست فعالان برای قرائت رسمی بیانیه در شورا و یا ارائه راه حلی که به رأی گذاشته گردد، ناکام ماند.

در این نامه آمده است: ما خواهان آن هستیم که چین، به قانون داخلی خود و تعهدات بین المللی پایبند باشد و به حقوق بشر و آزادی های اساسی، شامل آزادی ادیان و آزادی عقیده در سینکیانگ و کل کشور احترام بگذارد؛ همچنین خواهان این هستیم که چین از بازداشت های بی حساب و اعمال محدودیت بر فعالیت های اویغورها، دیگر مسلمانان و جوامع اقلیتی دیگر خودداری کند.

در این نامه همچنین خواسته شده تا چین به کارشناسان مستقل بین المللی از جمله میچل باچله، کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل، دسترسی هدفمند به ناحیه سینکیانگ را بدهد.

باچله، رئیس جمهور سابق کشور شیلی، چین را تحت فشار گذاشته است تا اجازه دسترسی سازمان ملل را برای آنالیز گزارشات ناپدید شدن و بازداشت مسلمانان صادر کند.

به همین دلیل، ماه پیش، سفیر چین در سازمان ملل، ابراز امیدواری کرد که باچله برای دیدار از چین، دعوت گردد.

یک دیپلمات به رویترز اعلام نموده است که نماینده چین، نسبت به این اقدام شورا بسیار خشمگین بود و در حال آماده کردن نامه خودش در پاسخ به آن بود.

طی یک بیانیه، دیده بان حقوق بشر از این نامه استقبال کرد و بیان کرد که این نامه نه تنها برای مردم سینکیانگ بلکه برای همه کسانی در دنیا که برای جوابگو شناختن قوی ترین کشورها به این نهاد ممتاز حقوق بشر سازمان ملل چشم دوخته اند، اهمیت دارد.

در شروع جلسه شورای سازمان ملل که پس از سه هفته برگزاری، روز آدینه به سرانجام می رسد، معاون فرماندار سینکیانگ در پاسخ به این اتهام زنی بین المللی علیه کمپ های بازداشتی دولت چین، بیان کرد که این کمپ ها، مراکز آموزشی حرفه ای برای یاری به نجات مردم این ناحیه از دست افراط گرایان است.

منبع: انتخاب
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 808

به "درخواست 20 کشور دنیا از چین: بازداشت گسترده مسلمانان اویغور را متوقف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست 20 کشور دنیا از چین: بازداشت گسترده مسلمانان اویغور را متوقف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید