دیپلمات روس: ایران شریک ما در برجام است، عملکرد تهران برای ما اهمیت دارد

به گزارش تفطن، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، ایران را شریک مهم این کشور، از جمله در چارچوب برجام نامیده و تأکید کرد: مسکو بر اساس واقعیات و عملکرد مقامات تهران درباره مسائل قضاوت می نماید، نه بر اساس یک صحبت رسانه ای.

دیپلمات روس: ایران شریک ما در برجام است، عملکرد تهران برای ما اهمیت دارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، دیمیتری پولیانسکی معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک اظهار داشت که حقایق مربوط به روابط فدراسیون روسیه با جمهوری اسلامی ایران، گویای مشارکت دو کشور در زمینه توافق هسته ای و نه اختلاف نظر طرفین، آنطور که در مصاحبه مطبوعاتی منتشر شده است.

این دیپلمات بلندپایه روس در پاسخ به سئوالی در این باره، گفت: به سختی می توان یک صحبت ضبط شده و مطالب رسانه ای را تفسیر کرد. بهتر است از همتایان آمریکایی سئوال کنید. آنها به مسائل جنجالی و مطالب نشریات بسیار علاقه مند هستند. ما در روسیه فقط حقایق را تفسیر می کنیم. و واقعیت این است که ما با همتایان ایرانی در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران، مشترک یکدیگر هستیم. مقامات تهران برای مدت زمان زیادی به کلیه تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بودند. ایران یک شریک بسیار مهم برای روسیه است. این ایالات متحده بود که ابتدا توافق هسته ای با ایران را نقض نموده و تصمیم گرفت از آن خارج گردد و بدین ترتیب، سایر رویدادها پیرامون برجام را تحریک کرد.

پولیانسکی ادامه داد: پیرامون این حوادث، مواضع کشورهای مختلف بسیار تفاوت و بعضی موارد احساسی است. این مواضع هرگز بطور کامل یکنواخت و یکسان نبوده است. ولی در عین حال، ما بر اساس واقعیات نظر می دهیم و واقعیت این است که برجام همچنان زنده است، ایران عضوی از این توافقنامه بین المللی است و آماده است تا در آن باقی بماند و نقش مثبتی در این رابطه ایفا نموده است. این مسئله بسیار مهمتر از مطالب یک مصاحبه ضبط شده و گزارشات رسانه ای است. البته ما مسلماً این موضوع را بطور دوجانبه با همتایان ایرانی خود آنالیز خواهیم کرد. و نتیجه گیری نهایی ما بر اساس اقدامات طرف مقابل و نه صرفا یک سری گفته هاست.

روسیه پیش شرطی برای نشست سران پوتین و بایدن قرار نخواهد داد

دیمیتری پولیانسکی در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی یادآور شد که طرف روسی پیش شرطی برای برگزاری نشست سران با آمریکا قرار نمی دهد. وی شرح داد: مشکل ازسوی مقامات واشنگتن بوجود آمده است و آنها خود باید این مسئله را حل و فصل نمایند. اگر آنها مایل هستند تا روابط عادی گردد، ما صبر خواهیم کرد و، ما صبر خواهیم کرد و مسئله ای نیست. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین حاضر به دیدار حضوری است و این مسئله را اخیراً سخنگوی کاخ کرملین اعلام نموده است. از طرف روسیه هیچ مسئله ای برای برگزاری نشست سران دوجانبه وجود نداشته و ما پیش شرطی برای آن قرار نمی دهیم.

این دیپلمات روس در بخش دیگری از سخنان گفت که درها برای بازگشت منطقه دونباس به ترکیب اوکراین تقریبا دیگر بسته شده است. پولیانسکی گفت: من به شما اطمینان می دهم که موضوع تعلق شبه جزیره کریمه بطور کامل بسته شده است. مسئله منطقه دونباس هنوز بطور کامل بسته نشده، ولی این در نیز در حال بسته شدن است، برای اینکه مردم ساکن این منطقه هر روز هدف نیروهای نظامی اوکراینی قرار داشته و دیگر انگیزه زیادی برای بازگشت به عقب برایشان باقی نمانده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1927

به "دیپلمات روس: ایران شریک ما در برجام است، عملکرد تهران برای ما اهمیت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات روس: ایران شریک ما در برجام است، عملکرد تهران برای ما اهمیت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید