راز درد در سمت چپ بدن چیست؟

به گزارش تفطن، تهران (پانا) - در بعضی موارد، این درد خودبه خود رفع می گردد. اما در دیگر موارد ممکن است احتیاج به اقدام فوری پزشکی باشد. در این مطلب به عوارضی می پردازیم که می توانند منجر به درد در قسمت چپ بدن شوند.

راز درد در سمت چپ بدن چیست؟

به گزارش تبیان، طحال اندامی است که در بالای سمت چپ شکم واقع شده است. طحال بخش مهمی از سیستم ایمنی است اما بدون آن هم می توان زندگی کرد. در صورتی که طحال آسیب ببیند یا عظیم گردد، فرد ممکن است در قسمت چپ شکم احساس درد کند.

آسیب دیدگی یا پارگی طحال

پارگی طحال عارضه ای است که احتیاج به اقدام اورژانسی دارد.

یک آسیب دیدگی می تواند باعث پاره شدن طحال گردد. این پارگی می تواند فوراً رخ دهد یا هفته ها بعد از آسیب اولیه روی بدهد. علائم پارگی طحال:

. درد پشت دنده های سمت چپ

. حساس شدن به لمس

. سرگیجه

. تند شدن ضربان قلب

در ضمنً ممکن است فرد در صورتی که دراز بکشد و پاهایش را بالا بیاورد، در قسمت بالای شانه چپ خود درد احساس کند.

اگر هر یک از علائم حمله قلبی را دارید باید زودتر به بیمارستان مراجعه کنید. همچنین اگر هر یک از علائم عفونت کلیه را دارید با سریع تر خود را به پزشک برسانید. چون در صورت عدم درمان، عفونت کلیه بدتر شده و منجر به عفونت خون خواهد شد

عظیم شدن طحال

یک آسیب یا عفونت می تواند باعث عظیم شدن طحال گردد که این عارضه نیز خود نتیجه مشکل دیگری است، مانند آرتریت روماتوئید، لوکمی (سرطان خون) یا سیروز.

البته ممکن است فرد همواره هم علامت نداشته باشد اما اگر علائم روی دادند باید به آن ها توجه کرد:

. احساس ناراحتی و درد پشت دنده های سمت چپ

. خونریزی که به راحتی رخ می دهد

. آنمی

. خستگی

. فوراً احساس سیری کردن

. عفونت ها

درمان

فرد باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

دیورتیکولیت

دیورتیکولیت عارضه ای است که در آن دیورتیکول های کوچک در دیواره روده عظیم تشکیل شده و به نقاط ضعیف تر فشار وارد می کنند. دیورتیکولیت زمانی روی می دهد که یکی یا چند تا از این دیورتیکول ها ملتهب می شوند. درد در این عارضه معمولاً در قسمت چپ شکم روی می دهد. این درد ناگهانی و شدید است اما این هم ممکن است که درد خفیف باشد و طی چند روز تشدید گردد.

علائم:

. اسهال

. یبوست

. استفراغ

. تهوع

درمان:

اگر علائم خفیف باشند فرد می تواند استراحت کند، آنتی بیوتیک مصرف کند و مایعات بخورد. اگر بعد از چند روز علائم بهتر شدند فرد می تواند کم کم خوردن غذاهای جامد را از سر بگیرد؛ اما اگر علائم شدید و ناگهانی باشند، فرد باید چند روز در بیمارستان بستری شده و آنتی بیوتیک های تزریقی بگیرد.

حمله قلبی

حمله قلبی زمانی روی می دهد که شریانی که خون را به قلب می رساند مسدود می گردد. این انسداد به دلیل تجمع ضایعات چربی در عروق رخ می دهد. عروق مسدود شده اکسیژن کمی به قلب می رسانند، عضله قلب آسیب دیده و منجر به حمله قلبی می گردد.

درد در یک یا هر دو دست می تواند علامت حمله قلبی باشد اما دیگر علائم مهم شامل موارد زیر می شوند:

. احساس ناراحتی در وسط سینه

. احساس فشردگی و درد و فشار در دست ها، سینه یا هر دو

. تنگی نفس

. عرق سرد

. احساس سبُکی سر

توصیه می گردد در صورت مشاهده این علائم هر چه زودتر با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کنید. خیلی از پزشکان اولین ساعت بعد از حمله قلبی را ساعت طلایی می دانند چون طی آن می توان بیمار را نجات داد.

درمان

درمان حمله قلبی معمولاً شامل عمل جراحی، دارودرمانی و یا ترکیبی از این دو می گردد.

سیاتیک

سیاتیک یک عارضه دردناک است که تقریباً همواره فقط یک طرف بدن را دچار می نماید. اما ممکن است در هر دو سمت بدن نیز رخ بدهد که به آن سیاتیک دوطرفه می گویند و البته نادر است.

سیاتیک از اسم عصب سیاتیک گرفته شده که از ستون فقرات به سمت پاها و کف پاها کشیده شده است. شایع ترین دلیل سیاتیک، بیرون زدگی دیسک است که به عصب سیاتیک فشار وارد می نماید.

افرادی که سیاتیک دارند این درد را چاقو مانند یا سوزن سوزن تفسیر می کنند. دیگر علائم سیاتیک:

. کرختی

. درد تیز در زمان عطسه و سرفه

. عدم توانایی در صاف نشستن

. ضعف

. احساس سوزش در اطراف باسن

پزشک معاینه فیزیکی به عمل آورده و سوابق پزشکی بیمار را می پرسد تا تشخیص دقیق بدهد. ممکن است از تست ام آر آی برای تائید تشخیص یاری گرفته گردد.

درمان

درمان سیاتیک شامل استراحت، مصرف داروهای مسکن، کشش عضلات و در بعضی موارد فیزیوتراپی می گردد. بیشتر افراد با مراقبت مناسب در عرض سه تا شش هفته خوب می شوند.

گاز در سیستم گوارش

تجمع گاز در کولون می تواند منجر به درد در قسمت چپ بدن گردد. این درد می تواند در سمت راست یا هر دو سمت نیز ظاهر گردد. در شرایط نرمال، افراد گاز را با آروغ زدن یا از طرق رکتوم دفع می کنند و این فرایند منظم برای بدن است. در واقع بیشتر افراد حدود 14 تا 23 بار در روز گاز دفع می کنند. گاهی به دلیل بلعیدن هوا هنگام خوردن یا آشامیدن در سیستم گوارش گاز جمع می گردد. این تجمع می تواند ناشی از تجزیه غذای هضم نشده توسط باکتری های روده نیز باشد.

غذاهایی که می توانند گاز اضافی فراوری کنند شامل نوشابه ها گازدار، جایگزین های قند و مکمل های فیبر می شوند.

دیگر علائم:

. مکرراً آروغ زدن

. نفخ و باد شکم

. درد و ناراحتی در یک یا دو سمت بدن

درمان

درمان معمولاً شامل ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی می گردد. پزشک ممکن است داروهای OTC را توصیه کند که به گوارش یاری نموده و علائم را کاهش می دهند.

رگ به رگ شدن یا کشیده شدن

فرد ممکن است دچار رگ به رگ شدن یا کشیدگی در سمت چپ بدن گردد اما این اتفاق بر دیگر قسمت های بدن نیز اثر می گذارد. رگ به رگ شدن و کشیدگی با هم فرق دارند و دو عارضه متفاوت هستند که قسمت های متفاوتی از بدن را نیز تحت تأثیر قرار می دهند.

اگر علائم، قسمت های زیر را درگیر کنند احتمال رگ به رگ شدن یا کشیدگی وجود دارد:

. قوزک پا

. مچ دست

. کف پا

. انگشت شست

. زانو

. پا

. کمر

رگ به رگ شدن، پارگی یا پیچ خوردگی یک رباط است که بافتی کشش دار بوده و دو استخوان را به هم ربط می دهد. علائم رگ به رگ شدن:

. درد

. کبودی

. التهاب

. عدم توانایی در استفاده از مفصل

کشیدگی، آسیبی در عضله یا تاندون است که می تواند ناشی از یک کشیدگی نسبی بوده و در بعضی موارد حتی پارگی عضله یا تاندون را به دنبال داشته باشد.

برای تشخیص رگ به رگ شدگی به دنبال نشانه های زیر باشید:

. درد شدید

. اسپاسم عضله

. ضعف عضله

. تورم

. گرفتگی

. مشکل در حرکت

درمان

درمان های مشابهی برای رگ به رگ شدن و کشیدگی وجود دارد:

. استراحت

. کمپرس یخ

. فشار

. بالا نگه داشتن عضو موردنظر

شاید لازم باشد فرد حرکات سبُک ورزشی انجام داده و داروهای OTC مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف کند.

پارگی کیست تخمدان

پارگی کیست تخمدان سبب دردی می گردد که معمولاً در یک سمت بدن رخ می دهد. کیست تخمدان یک کیسه پُر از مایع است که می تواند داخل تخمدان یا روی آن تشکیل گردد. این کیست ها شایع بوده و معمولاً خطری ندارند.

کیست های تخمدان می توانند پاره شوند. در بعضی موارد این کیست ها علامتی ایجاد نمی کنند یا اینکه ممکن است علائم خفیفی ایجاد کنند. در دیگر موارد، کیست پاره شده می تواند علائم شدیدی مانند دردی ناگهانی و شدید در پایین شکم ایجاد کند. خونریزی هم می تواند روی دهد.

درمان

در خصوص علائم خفیف تر، پزشک ممکن است داروهای مسکن تجویز کند. اما در موارد شدیدتر ممکن است احتیاج به عمل جراحی باشد.

عفونت کلیه

عفونت کلیه می تواند سبب درد در یک طرف یا هر دو طرف بدن گردد. کلیه ها در زیر قفسه سینه و طرفین ستون فقرات واقع شده اند و عملنمودهای حیاتی زیادی دارند از جمله:

. فیلتر کردن خون

. پاکسازی بدن از ضایعات مسموم

. کنترل فشارخون

. حفظ سطح مایعات بدن

اما این عملنمودهای حیاتی کلیه ها در صورت عفونت مختل خواهد شد. عفونت کلیه معمولاً ناشی از باکتری هاست. بیشتر عفونت های کلیه با عفونت مثانه آغاز می شوند.

علائم عفونت کلیه:

. درد در پشت، پهلو یا کشاله ران

. تب

. تهوع

. استفراغ

. تیرگی یا کدری ادرار همراه به بویی نامطبوع

. تکرر ادرار

. درد حین ادرار کردن

. لرز

کسانی که این علائم را دارند باید فوراً با پزشک تماس بگیرند.

عفونت کلیه در صورت درمان نشدن می تواند خطرناک بوده و منجر به عفونت خون گردد. هرساله 30 درصد از افرادی که دچار عفونت خون می شوند، جانشان را از دست می دهند.

درمان

برای درمان عفونت کلیه، آنتی بیوتیک تجویز می گردد.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟

اگر هر یک از علائم حمله قلبی را دارید باید زودتر به بیمارستان مراجعه کنید. همچنین اگر هر یک از علائم عفونت کلیه را دارید با سریع تر خود را به پزشک برسانید. چون در صورت عدم درمان، عفونت کلیه بدتر شده و منجر به عفونت خون خواهد شد.

به طور کلی، مهم است که اگر دردتان با راهکارهای خانگی رفع نشد یا زندگی روزمره تان را مختل کرد به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک بسته به علائم و سابقه پزشکی بیمار ممکن است ارزیابی های دقیق تری از شما به عمل آورد.

خلاصه

درد در یک طرف بدن نشان دهنده وجود مسئله ای است که انواع و علت های متعددی دارد. بعضی از این عوارض ممکن است خودبه خود با استراحت رفع شوند اما در دیگر موارد ممکن است احتیاج به درمان پزشکی و مراقبت طولانی مدت باشد.

علت درد می تواند یک بیماری یا یک عارضه باشد که در لیست بالا نیامده. ضروری است نسبت به دیگر علائمی که همراه با دردتان دارید دقیق بوده و آن ها را به پزشک بگویید. سعی کنید نقطه آغاز و انتها درد، طول مدت آن و عوامل آن را ارزیابی کنید. این اطلاعات به پزشک یاری خواهد نمود تشخیص درست را بدهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1931

به "راز درد در سمت چپ بدن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز درد در سمت چپ بدن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید