شناسایی نمونه مثبت کرونا توسط سگ ها با دقت 96 درصد

به گزارش تفطن، محققان این مطالعه سال ها تجربه آموزش سگ ها برای اینکه آنها بتوانند در موارد پزشکی نیز کارآمد باشند را دارند به طوریکه برخی از آنها می توانند سرطان تخمدان را شناسایی کنند.

شناسایی نمونه مثبت کرونا توسط سگ ها با دقت 96 درصد

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند سگ های آموزش دیده می توانند نمونه های مثبت کووید-19 را با دقت 96 درصد شناسایی کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ان، تحقیقاتی که اخیرا در مجله PLOS ONE منتشر شده است نشان می دهد که سگ های آموزش دیده می توانند نمونه های مثبت کووید-19 را با دقت 96 درصد تشخیص دهند.

سینتیا اوتو(Cynthia Otto) نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر مرکز سگ های آموزش دیده دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا گفت: این یک کار ساده نیست که ما از سگ ها بخواهیم آن را انجام دهند. سگ ها باید در تشخیص بوی عفونت خاص عمل کنند به همین دلیل باید آنها در معرض طیف وسیعی از بوی افراد مختلف(مردان و زنان، بزرگسالان و بچه ها، افراد از قومیت ها و مناطق مختلف) قرار گیرند.

تشخیص مثبت و منفی از طریق بو

در این مطالعه اولیه محققان دریافتند که سگ ها می توانند چنین کاری انجام دهند اما آموزش آنها باید با دقت زیاد و در حالت ایده آل با نمونه های زیادی ادامه یابد. این یافته ها به تحقیق دیگری که محققان آن را مطالعه تی شرت نامیده اند، منجر شد و طی آن سگ ها آموزش دیدند تا بتوانند بوی بین کووید-19 مثبت، منفی و واکسینه شده را بر اساس ترکیبات آلی فرار که بر روی تی شرت پوشیده شده می مانند، تفاوت قائل شود.

محققان این مطالعه سال ها تجربه آموزش سگ ها برای اینکه آنها بتوانند در موارد پزشکی نیز کارآمد باشند را دارند به طوریکه برخی از آنها می توانند سرطان تخمدان را شناسایی کنند. هنگامی که بیماری همه گیر از راه رسید محققان تصمیم گرفتند از این مهارت برای طراحی یک مطالعه برای شناسایی ویروس کرونا توسط آنها استفاده کنند.

محققان این مطالعه نمونه های مثبت ویروس کرونا بیماران بزرگسال و بچه ها و همچنین نمونه هایی از بیمارانی که آزمایش منفی داشتند جمع آوری کردند تا بتوانند آزمایشات را انجام دهند.

ابتدا محققان آنها را آموزش دادند تا رایحه ای متمایز و ماده ای مصنوعی معروف به ترکیب تشخیص جهانی(UDC) را تشخیص دهند. سپس آنها از یک چرخ بو(scent wheel) استفاده کردند که در آن هر یک از 12 پورت با نمونه های متفاوتی بارگذاری شده بود و وقتی سگ به پورت حاوی ترکیب تشخیص جهانی پاسخ می داد به آن پاداش می دادند.

هنگامی که سگ ها به طور مداوم به رایحه ترکیب تشخیص جهانی پاسخ دادند، محققان شروع به آموزش آنها کردند تا آنها بتوانند به نمونه های ادرار بیماران مثبت کووید-19 نیز پاسخ دهند و بتوانند آنها را از نمونه های منفی تشخیص دهند. محققان دریافتند که پس از سه هفته آموزش هر 9 سگ قادر به شناسایی نمونه های مثبت کروناویروس به طور متوسط با دقت 96 درصد بودند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1902

به "شناسایی نمونه مثبت کرونا توسط سگ ها با دقت 96 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی نمونه مثبت کرونا توسط سگ ها با دقت 96 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید