شیوع آنفلوانزا در کشور ربطی به صنعت طیور ندارد

به گزارش تفطن، مدیر کل دامپزشکی استان یزد با رد شایعات مربوط به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و منع مردم از مصرف گوشت مرغ در یزد، بیان کرد: آنفلوانزای مطرح شده در کشور از نوع انسانی و خوکی است و ربطی به صنعت طیور ندارد.

شیوع آنفلوانزا در کشور ربطی به صنعت طیور ندارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر حدادزاده با اشاره به این که آنفلوانزای مطرح شده در کشور از نوع انسانی و خوکی است و ربطی به صنعت طیور ندارد، اظهار کرد: در استان یزد هیچ نوع آلودگی آنفلوانزای مربوط به پرندگان شایع نشده و استان در شرایط آرامی قرار گرفته است از طرفی تمام مرغ های فراوری شده در بازار یزد نیز سالم هستند.

وی از مردم خواست تا دغدغه ای نسبت به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نداشته باشند و در این رابطه اعلام نمود: علاوه بر این که تمام نظارت ها در این حوزه وجود دارد به دنبال اجرای طرح کنترل سلامت کامل و پایش پرورش طیور قبل از اعزام به کشتارگاه هستیم به طوری که در تمام کتشارگاه ها نیروهای ناظر دامپزشکی، این مسئله را کنترل نمایند و در صورت هر نوع مسئله ای اجازه کشتار داده نگردد.

حدادزاده با بیان این که موضوع هورمون نیز در صنعت مرغداری یزد به هیچ وجه وجود ندارد، گفت: این اشتباه عامه مردم در زمینه مرغ های هورمونی در یزد از نظر علمی و مالی به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

وی با تاکید بر به صرفه نبودن فراوری گوشت مرغ با استفاده از هورمون از لحاظ مالی، گفت: اگر مرغ با هورمون رشد نموده باشد، باید هر کیلوگرم از گوشت آن در بازار به قیمت 60 هزار تومان عرضه گردد تا برای مرغدار صرفه مالی داشته باشد.

وی اضافه کرد: هورمون ها از نظر علمی به صورت پالس عمل می نماید و کارکرد آن ها شبیه به هورمون های بدن است به طوری که در زمان ترشح میزان آن در بدن، زیاد و پس از مدتی از میزان آن در بدن کاسته می گردد؛ با احتساب این موضوع، باید در چندین نوبت در روز به مرغ ها هورمون تزریق گردد که این اقدام از نظر علمی و مالی ممکن نیست.

مدیر کل دامپزشکی استان با اشاره به طرح پایشی صورت گرفته از تمام کشتارگاه ها و مرغداری های استان در تابستان سال جاری، توضیح داد: گوشت مرغ های یزد از نظر انفلوانزا هیج مسئله ای نداشتند و علاوه بر آن آلودگی های هورمونی و حتی دارویی نیز وجود نداشت.

وی همچنین بیان کرد: طیوری که به دلیل بیماری از آنتی بیوتیک استفاده می نمایند نباید تا دو هفته پس از استعمال دارو کشتار شوند که در این رابطه آنالیز ها نشان داد که خوشبختانه در صنعت طیور یزد آلودگی دارویی نیز وجود ندارد.

حدادزاده در خاتمه موکداً به مردم اطمینان داد که هیچ نگرانی در خصوص سلامت و بهداشت گوشت مرغ مصرفی خود در یزد نداشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 885

به "شیوع آنفلوانزا در کشور ربطی به صنعت طیور ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع آنفلوانزا در کشور ربطی به صنعت طیور ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید