صنایع دستی و سوغات پاتایا چیست؟

به گزارش تفطن، پاتایا مانند هر شهر دیگری در جهان، سوغات و صنایع دستی مختص به خودش را دارد که حاصل تجربه و هنر اهالی این شهر در تایلند است.

صنایع دستی و سوغات پاتایا چیست؟

از سفر با تور پاتایا لذت ببرید.

پاتایا یکی از شهرهای زیبای تایلند است که مانند هر منطقه دیگر دارای صنایع دستی مخصوص به خود است، صنایعی که در شکل ها، جنس ها و کاربردهای متفاوت در اختیار گردشگران قرار می گیرند. پاتایا از جمله شهرهایی است که نه تنها هیچ گردشگری دست خالی از آن باز نمی گردد، بلکه به هنگام بازگشت با تعداد زیادی چمدان روبرو می گردد. با خبرنگاران همراه باشید تا با صنایع دستی زیبا و سوغات پاتایا آشنا شویم.

تایلند به خاطر فروشگاه ها و مراکز خریدش بسیار معروف است. از صنایع دستی کوچک با قیمت های بسیار ارزان گرفته تا اجناس تقلبی و کالاهای لوکس، همگی در مراکز خرید اصلی گردشگران موجود است. طی سال ها، صنعتگران و هنرمندان در تایلند مهارت های خود را ارتقا داده اند و مصنوعاتی چون ظروف و وسایل تزئینی از مواد مختلف را اختراع نموده اند.

کیفیت عالی و منحصربه فرد بودن این صنایع دستی، این اطمینان را ایجاد می نماید تا مسافرانی که به این منطقه سفر می نمایند دست خالی به خانه برنگردند. قیمت پایین این اجناس، کارفرمایان جوان را ترغیب می نماید تا تعداد زیادی از این اجناس را به شهرهای دیگر کشور صادر نمایند.

برای سفر به پاتایا و تایلند، همواره می توانید تورهای مختلف آژانس های مسافرتی را در صفحه اختصاصی خبرنگاران برای تور پاتایا مقایسه نموده و تور مناسب خود را بیابید.

برخلاف این حقیقت که بیشتر فروشگاه های اصلی صنایع دستی تایلند در استان شمالی چیانگ مای قرار دارند، خرده فروشان پاتایا بعضی صنایع دستی محلی را در بعضی مناطق به فروش می رسانند. از جمله این صنایع محلی آویزهای تزئینی و بدلیجات ساخته شده از صدف، حرزها و مجسمه های کوچک سنگی یا چوبی از بودا، مجسمه های گچی رنگی و پارچه های ابریشمی هستند.

بعضی فروشنده ها، هاون ها و دسته هاون هایی را که در شهر آنگ سیلا ساخته می شوند می فروشند. این وسایل به خاطر دوامی که دارند، در تایلند بسیار باارزش محسوب می شوند. همچنین این هاون ها و دسته هایشان برای تهیه خمیر فلفل و سالاد پاپایا ابزاری ضروری هستند.

دیگر صنایعی که از شهرهای دیگر تایلند در پاتایا موجود هستند، شامل حکاکی های روی چوب، ظروف لاکی، ظروف نقره، لوازم تهیه شده از ابریشم، محصولاتی از جنس قلع، ظروف سفالین، کیف پول و کیف دستی های دست ساز، صابون های کنده کاری شده، شمع های معطر به همراه شمعدان، پارچه های کتان، سنگ های یشم حکاکی شده و انواع مختلف اسباب بازی می شوند.

فروشنده های دوره گردی در خیابان ها به راه می افتند و حضور خود را با ضربه زدن به قورباغه های چوبی اعلام می نمایند. صدای این قورباغه های چوبی انقدر واقعی است که باعث جلب توجه شما می گردد. این قورباغه ها و توک توک های اسباب بازی (توک توک نوعی موتور سه چرخ است) و موتورسیکلت هایی که با قوطی نوشابه می سازند یادگاری های ارزانی هستند که می توانید با خود به خانه ببرید و روی شومینه بگذارید.

در این منطقه هیچ قیمت ثابتی برای صنایع دستی وجود ندارد و فروشنده ها و مغازه داران بر اساس خواسته خود قیمت ها را معین می نمایند. وسایل ارزان قیمت، ارزش خرید را دارند.

دو عبارت معروف در تایلند برای تخفیف دریافت خیلی گران است و تخفیف نمی دهید هستند. اگر قیمت نهایی باز هم به نظرتان زیاد آمد، عبارت مای او کراپ برای آقایان و عبارت مای او کا برای خانم ها شیوه ای مودبانه برای گفتن این را نمی خواهم است.

ایده جدیدی که در تایلند رواج دارد، مغازه هایی او تی او پی (OTOP) است که به معنای هر ناحیه کوچک، یک محصول است. این ایده گویای این مطلب است که هر یک از این اجتماع ها یا نواحی، محصول محلی و صنایع دستی مخصوص خود را فراوری می نماید و به این مغازه ها می فروشند. یک مغازه اوتی اوپی در منطقه نا کلوئی (Na Kluea) پاتایا وجود دارد که مجموعه بزرگی از سوغاتی های دست ساز، پارچه، پوشاک و لوازم آرایش می فروشد.

بازارهای شناور تایلند از قدیمی ترین بازارهای این کشور هستند. بازار شناور پاتایا در شمال شهر و در همسایگی خیابان سوکهامویت (سوخومویت) قرار گرفته است. این بازار در سال 2008 به عنوان تقلیدی از بازارهای شناور قدیمی سال های دور طراحی و افتتاح شد.

این بازارهای شناور همچنین شامل مغازه های از جنس چوب ساج هستند که به 4 بخش تقسیم می شوند که هر بخش نمایان گر بخش های مرکزی، شمالی، شرقی و جنوبی تایلند است. کانال هایی از میان این مغازه ها عبور می نمایند و قایق های کوچکی مسئول حمل و نقل گردشگران هستند. فروشنده های درون قایق ها ساندویچ ها و نوشیدنی های خوشمزه می فروشند.

بیش از 100 بوتیک در این ساختمان های از جنس ساج در بازار شناور وجود دارند که حکاکی های روی چوب، بازی های چوبی و پازل، عروسک های پارچه ای وسایل مختلف اوتی او پی، پارچه های ابریشمی و نخی و همچنین پوشاک پارچه ای دست دوز می فروشند.

سوغات

پاتایا مجموعه ای از پاساژها، مغازه ها و بازارهایی است که برای هر نوع سلیقه ای چیزی برای فروش دارند. به یاد داشته باشید که هر جنس ارزانی که می خرید کیفیت خوبی ندارد. تضمین پرداخت (در صورت پس دادن جنس، پول شما به شما پس داده می گردد) در این جا هیچ مفهومی ندارد، پس هر آن چه می خرید را به دقت آنالیز کنید و مستقیما به سراغ اجناس ارزان نروید.

بیشتر مغازه هایی که برای گردشگران تعبیه شده در خیابان بیچ رود (Beach Road) و سکند رود (Second Road) قرار دارند که در امتداد هم هستند. شما می توانید از این مغازه ها، یادگاری هایی چون ظروف سفالی، حکاکی ها، مجسمه بودا و لباس خریداری کنید؛ اما مراقب قیمت ها باشید، زیرا مناطق گردشگرپذیر اجناسی با قیمت هایی بیش از قیمت واقعی خود را عرضه می نمایند. یادتان باشد که می توانید تخفیف بگیرید، پس این کار را انجام دهید.

فروشگاه مایک شاپینگ با تهویه هوای عالی در خیابانی که این دو خیابان اصلی را به هم متصل می نماید قرار گرفته و سوغاتی های نابی را در اختیار مسافرانی که به دنبال سوغات می گردند قرار می دهند. دیگر مغازه ای که در این خیابان وجود دارد رویال گاردن پلازا (Royal Garden Plaza) است. در این مغازه لباس های محلی، لباس های مد روز، کتاب هایی به دو زبان تایلندی و انگلیسی، دوربین، موبایل و کفش وجود دارد.

همان طور که پیش از این نیز به آن ها اشاره شد دیگر سوغاتی هایی که می توانید با خود به خانه ببرید، شامل ظروف لاکی، سفالی، چوبی، قلع و نقره با حکاکی های زیبا، پارچه های ابریشمی، نخی و کتان، صنایع دست ساز چون عروسک ها و کیف های پارچه ای، سنگ های گران قیمت مانند یشم، مجسمه ها، شمایل بودا، خدایان و دیگر کالاهایی است که در مغازه ها می توانید پیدا کنید.

علاوه بر مجسمه های چوبی بودا و شمایل خدایان شرقی مانند شیوا (Shiva)، محصولات چوبی دیگری نیز وجود دارند؛ مانند موتورسیکلت ها و خانه های زیبای چوبی که همگی دست ساز هستند.

افرادی که مجسمه های چوبی یا مرمرین بودا را تهیه می نمایند باید حواسشان به بزرگی آن ها باشد. زیرا برای بیرون بردن مجسمه های بودا با بلندی بیش از 12 سانتی متر از کشور، محدودیت وجود دارد. برای مجسمه های بزرگ تر بهتر است آن ها را با کشتی به مقصد بفرستید.

همان طور که قبل هم گفته شد مغازه های دیگری نیز به نام او تی او پی (OTOP) در پاتایا وجود دارند که صنایع دستی تمام منطقه های کوچک تایلند را به فروش می رسانند. این مغازه ها، مکان های خوب و مناسبی برای تهیه سوغات و یادگاری هایی چون وسایل دست ساز، پارچه و پوشاک است.

به طور کلی سوغاتی های اصلی پاتایا شامل سنگ های قیمتی مانند یاقوت، ابریشم (که مرکز فروش بهترین پارچه های ابریشمی فروشگاه جیم تامپسون است)، ظروف مسی، سفالین، نقره، ادویه های مخصوص این منطقه و مجسمه های بودا است. البته شما هر چیز دیگری را که به نظرتان زیبا و منحصربه فرد آمد می توانید به عنوان سوغاتی برای دوستان و عزیزان خود به خانه ببرید. فقط مراقب اجناس تقلبی و گران قیمت باشید.

نظر شما در خصوص این سوغاتی ها چیست؟ در سفر به پاتایا کدام یک از موارد گفته شده را به عنوان سوغاتی خریداری می کنید؟ نظرات خود را با خبرنگاران و خوانندگان ما در میان بگذارید.

منبع: کجارو / 1stoppattaya.com
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 577

به "صنایع دستی و سوغات پاتایا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع دستی و سوغات پاتایا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید