فیلم های جهان سینمایی مارول را به چه ترتیبی باید ببینیم؟

به گزارش تفطن، جهانی سینمایی مارول پر از قهرمان، شخصیت های شرور و داستان های پر فراز و نشیب است. به همین دلیل گاهی اوقات دنبال کردن خط داستانی فیلم های مارول باعث گیج شدن مخاطبان می شود. علاوه بر این افرادی که به تازگی با جهانی سینمایی مارول آشنا می شوند، ترجیح می دهند با دیدن فیلم های مارول به ترتیب درست، با آگاهی بهتری نسبت به خط داستانی این مجموعه فیلم ها سراغ تماشای فیلم های جدید مارول بروند. جهان سینمایی مارول به شکل رسمی از سال 2008 با اکران مرد آهنی (Iron Man) آغاز شد، اما اگر به دنبال دیدن فیلم های مارول به ترتیب داستانی هستید نباید دیدن مجموعه را از فیلم مرد آهنی آغاز کنید. در ادامه لیست فیلم های مارول را به ترتیب خط داستانی برای شما مرتب کرده ایم.

فیلم های جهان سینمایی مارول را به چه ترتیبی باید ببینیم؟

توجه: ممکن است در این نوشته بخشی از داستان فیلم های مارول لو برود.

1. Captain America: The First Avenger

کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو

تاریخ اکران: 22 جولای 2011

Captain America: The First Avenger

اگرچه کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو (Captain America: The First Avenger) پنجمین فیلمی است که در جهان سینمایی مارول اکران شد اما برای دنبال کردن خط روایی مجموعه آثار مارول باید در ابتدا سراغ همین فیلم بروید.

وقایع این فیلم ابرقهرمانی دهه ها پیش از ماجراهای مرد آهنی و انتقام جویان رخ می دهند. این فیلم مخاطبان را با استیو راجرز (کاپیتان آمریکا با بازی کریس ایوانز) آشنا می کند که یکی از شخصیت های کلیدی مجموعه است. همچنین از طریق کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو با تسرکت (سنگ فضا) آشنا خواهید شد.

2. Iron Man

مرد آهنی

تاریخ اکران: 2 می 2008

Iron Man

فیلمی که همه چیز از اکران آن آغاز شد در ترتیب داستانی دومین فیلمی است که باید ببینید. مرد آهنی اولین مواجهه مخاطبان با تونی استارک (مرد آهنی با بازی رابرت داونی جونیور) در حال ساخت لباس زرهی ویژه است.

در سرانجام این فیلم سینمایی در گفت وگو میان نیک فیوری (ساموئل ال. جکسون) و استارک اولین بحث ها درباره شکل دادن گروه انتقام جویان مطرح می گردد.

3. The Incredible Hulk

هالک شگفت انگیز

تاریخ اکران: 13 جون 2008

The Incredible Hulk

وقایع این فیلم سینمایی که با بازی ادوارد نورتون در نقش بروس بنر (هالک) همراه است از نظر زمانی هم زمان با مرد آهنی 2 و ثور رخ می دهند. هالک شگفت انگیز دومین فیلمی بود در جهان سینمایی مارول منتشر شد.

4. Iron Man 2

مرد آهنی 2

تاریخ اکران: 7 می 2010

Iron Man 2

فیلم سینمایی مرد آهنی 2 (Iron Man 2) شامل تصاویری از هالک شگفت انگیز و یک صحنه سرانجامی شامل چکش ثور بود. به این ترتیب می توان دومین قسمت از مجموعه مرد آهنی را میان دو فیلم هالک شگفت انگیز و ثور قرار داد.

در مرد آهنی 2 بیوه سیاه (ناتاشا رومانوف) به عنوان دستیار استارک معرفی شد، زنی که توسط فیوری فرستاده شده بود تا مراقب عملکرد استارک باشد.

5. Thor

ثور

تاریخ اکران: 6 می 2011

Thor

اولین فیلم در مجموعه فیلم های ثور خدای تندر با بازی کریس همسورث و چندین شخصیت مهم دیگر در شکل گیری انتقام جویان را معرفی کرد.

آخرین صحنه فیلم ثور شرایط را مهیا کرد تا در سال 2012 بالاخره شاهد اولین فیلم انتقام جویان باشیم. با معرفی ثور اغلب شخصیت های مهم انتقام جویان که سال بعد اکران شد، به مخاطبان معرفی شدند.

6. The Avengers

انتقام جویان

تاریخ اکران: 4 می 2012

The Avengers

در شرایطی که مهره های اصلی مجموعه معرفی شده بودند، فرصت خوبی بود تا فیلمی از گروه انتقام جویان ساخته گردد. بعد از دیدن 5 فیلم قبل دقیقا نوبت تماشای انتقام جویان (The Avengers) فرا می رسد.

این فیلم سینمایی به نوعی نتیجه گیری فاز 1 جهان سینمایی مارول به حساب می آید. فیلمی که اعضای اصلی انتقام جویان را برای مبارزه با لوکی و چیتاوری ها کنار هم قرار داد. فاز 2 پس از جنگ نیویورک آغاز می گردد.

همچنین آشنایی اولیه با سنگ ذهن (Mind Stone) در این قسمت اتفاق می افتد.

7. Iron Man 3

مرد آهنی 3

تاریخ اکران: 3 می 2013

Iron Man 3

وقایع سومین فیلم سینمایی در مجموعه مرد آهنی که توسط شین بلک کارگردانی شده است از نظر زمانی 6 ماه پس از وقایع فیلم انتقام جویان اتفاق می افتد.

در مرد آهنی 3 استارک هنوز با عوارض روحی و روانی پس از جنگ نیویورک دست و پنجه نرم می کند.

8. Thor: Dark World

ثور: جهانی تاریک

تاریخ اکران: 8 نوامبر 2013

Thor: Dark World

فیلم سینمایی ابرقهرمانی ثور: جهانی تاریک (Thor: The Dark World) دنباله فیلم ثور است و اتفاقات فیلم از نظر روایی به یک سال پس از وقایع فیلم انتقام جویان مربوط است.

در این فیلم سینمایی مخاطبان با سنگ واقعیت (Reality Stone) آشنا می شوند. همچنین شاهد حضور کلکتور (Collector) با بازی بنیسیو دل تورو در این اثر سینمایی هستیم. دل تورو را در همین نقش در فیلم نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy) که یک سال بعد اکران شد، دوباره دیدیم.

9. Captain America: The Winter Soldier

کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان

تاریخ اکران: 4 آوریل 2014

Captain America: The Winter Soldier

نهمین فیلمی که باید در مجموعه فیلم های جهان سینمایی مارول ببینیم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (Captain America: The Winter Soldier) است. این اثر دنباله مستقیم اولین فیلم از مجموعه انتقام جویان است.

در این فیلم ابرقهرمانی استیو راجرز که حال با S.H.I.E.L.D کار می کند در همکاری با بیوه سیاه و فالکون (با بازی آنتونی مکی) تلاش می کند سد راه سرباز زمستان گردد. سرباز زمستان یا باکی بارنز از شخصیت های شرور جهانی سینمایی مارول است که روزگاری یکی از صمیمی ترین دوستان استیو راجرز بوده.

10. Guardians of the Galaxy

نگهبانان کهکشان

تاریخ اکران: 1 آگوست 2014

Guardians of the Galaxy

داستان نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy) از تاریخ 1988 آغاز می گردد؛ زمانی که پیتر کوئیل پس از مرگ مادرش توسط دزدان فضایی ربوده می گردد. با این وجود حجم بیشتر داستان 26 سال بعد (دقیقا در سال 2014 و زمانی که فیلم در واقعیت اکران شده) می گذرد.

در این اثر سنگ قدرت (Power Stone) معرفی می گردد و مسائلی درباره سنگ های ابدیت مطرح می گردد که به نوعی زمینه چینی برای فیلم های بعدی مجموعه انتقام جویان است.

11. Guardians of the Galaxy Vol. 2

نگهبانان کهکشان بخش 2

تاریخ اکران: 5 می 2017

Guardians of the Galaxy Vol. 2

ماجرای فیلم سینمایی نگهبانان کهکشان بخش 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2) درست سه ماه پس از قسمت اول نگهبانان کهکشان اتفاق می افتد. گرچه از نظر ترتیب زمانی باید به عنوان فیلم یازدهم سراغ نگهبانان کهکشان بخش 2 بروید اما با وجود این، فیلم مذکور بخشی از فاز سوم جهان سینمایی مارول به حساب می آید و از نظر تاریخ اکران پس از انتقام جویان: عصر اولتران (Avengers: Age of Ultron) منتشر شد.

12. Avengers: Age of Ultron

انتقام جویان: عصر اولتران

تاریخ اکران: 1 می 2015

Avengers: Age of Ultron

عصر اولتران دنباله فیلم انتقام جویان است که در سال 2012 اکران شده بود. این اثر ابرقهرمانی از نظر تاریخ اکران فیلم یکی مانده به آخر در فاز دوم به حساب می آید.

عصر اولتران یک بار دیگر قهرمان های جهان مارول را کنار گرد هم می آورد در حالی که ویژن (با بازی پل بتانی) و دوقلوهای ماکسیموف (کوئیک سیلور و اسکارلت ویچ) با بازی آرون تایلر-جانسون و الیزابت اولسن را به مخاطبان معرفی می کند.

13. Ant-Man

مرد مورچه ای

تاریخ اکران: 17 جولای 2015

Ant-Man

فیلم سرانجامی فاز دوم در جهان سینمایی مارول مرد مورچه ای (Ant-Man) است که از نظر ترتیب داستانی سیزدهمین فیلم در نظر گرفته می گردد.

فیلم بر ماجرای مرد مورچه ای (اسکات لنگ با بازی پل راد) - دزدی که به دکتر هنک پیم کمک می کند از تکنولوژی اش محافظت کند - تمرکز دارد.

وقایع فیلم ابرقهرمانی مرد مورچه ای چند ماهی پس از انتقام جویان: عصر اولتران رخ می دهد.

14. Captain America: Civil War

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

تاریخ اکران: 6 می 2016

Captain America: Civil War

داستان کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War) یک سال پس از عصر اولتران در جریان است. می توان گفت جنگ داخلی هم به نوعی یکی از فیلم های مجموعه انتقام جویان است اگرچه این گروه در فیلم مذکور به دو دسته تقسیم شده اند؛ دسته ای به رهبری کاپیتان آمریکا و دسته ای به رهبری مرد آهنی.

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی اولین فیلم فاز سوم جهان سینمایی مارول است که پلنگ سیاه و مرد عنکبوتی را معرفی می کند؛ دو کاراکتری که در ادامه این لیست فیلم های مستقل خودشان را دارند.

15. Black Panther

پلنگ سیاه

تاریخ اکران: 16 فوریه 2018

Black Panther

بلافاصله پس از وقایع فیلم سینمایی کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی تی چالا به سرزمینش واکاندا باز می گردد. تی چالا (با بازی چادویک بوزمن) پادشاه واکاندا باید از کشورش در برابر اریک کیلمانگر (با بازی مایکل بی.جردن) و کلا (با بازی اندی سرکیس) دفاع کرده و از یک جنگ جهانی جلوگیری کند.

16. Spider-Man: Homecoming

مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه

تاریخ اکران: 7 جولای 2017

Spider-Man: Homecoming

فیلم سینمایی ابرقهرمانی مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (Spider-Man: Homecoming) اولین فیلم مستقل مرد عنکبوتی است که با جهان سینمایی مارول در ارتباط است. بازگشت به خانه با بازی تام هالند وقایعی را روایت می کند که فقط چندماهی پس از جنگ داخلی در جریان است.

در این اثر ابرقهرمانی پیتر پارکر با تمام وجود تلاش می کند به دوستان و همسایگانش کمک کند و با حس جدید مسئولیت پذیری اش دست به گریبان است.

17. Doctor Strange

دکتر استرنج

تاریخ اکران: 4 نوامبر 2016

Doctor Strange

در اولین فیلم دکتر استرنج شخصیت استیون استرنج (با بازی بندیکت کامبربچ) از برجسته ترین جراحان مغز و اعصاب جهان است که به دلیل یک تصادف رانندگی دیگر قادر نیست به عنوان یک پزشک فعالیت حرفه ای اش را ادامه دهد.

در بخش عمده فیلم روایت داستانی هم زمان با تاریخ اکران آن است و ماجراهای فیلم از اوایل سال 2016 آغاز می گردد. در سرانجام دکتر استرنج صحنه های مربوط به فیلم سوم مجموعه ثور را هم می بینیم.

18. Ant-Man and the Wasp

مرد مورچه ای و زنبورک

تاریخ اکران: 6 جولای 2018

Ant-Man and the Wasp

دنباله فیلم مرد مورچه ای پس از وقایع جنگ داخلی و پیش از جنگ ابدیت در جریان است. سوای فیلم سینمایی کاپیتان مارول باید گفت فیلم های باقی مانده لیست در یک بازه دوساله و تقریبا هم زمان پس از ماجراهای جنگ داخلی اتفاق می افتند.

اگر فیلم سینمایی انتقام جویان: جنگ ابدیت را ندیده اید در نظر داشته باشید که صحنه سرانجامی مرد مورچه ای و زنبورک بخشی از محتوای جنگ ابدیت را لو می دهد.

19. Captain Marvel

کاپیتان مارول

تاریخ اکران: 8 مارس 2019

Captain Marvel

گرچه این فیلم سینمایی در دهه 1990 می گذرد اما مطمئن باشید بهترین وقت برای دیدن این فیلم، تماشای آن به عنوان فیلم 19 لیست است یا دست کم حتما در نظر داشته باشید که باید کاپیتان مارول را پیش از جنگ ابدیت ببینید.

اینکه کارول دنورز (با بازی بری لارسون) چطور به کاپیتان مارول تبدیل می گردد قطعا تاثیر زیادی در مبارزه با تانوس دارد و نشان می دهد چرا ادعا شده کاپیتان مارول قوی ترین قهرمان جهان مارول است.

20. Thor: Ragnarok

ثور: رگنراک

تاریخ اکران: 3 نوامبر 2017

Thor: Ragnarok

وقایع ثور: رگنراک (Thor: Ragnarok) دقیقا پس از فیلم دکتر استرنج جریان می یابد. استیون استرنج به خدای تندر کمک می کند پدرش اودین را بیابد. مدتی بعد ثور و لوکی تلاش می کنند از چنگال هلا (با بازی کیت بلانشت) فرار کنند. این دو در سیاره ساکار توسط استاد بزرگ به تله می افتند؛ کاراکتری که او را از نگهبانان کهکشان بخش 2 به یاد می آوریم.

رگنراک با صحنه ای به سرانجام می رسد که مخاطبان را مستقیما به سوی فیلم انتقام جویان: جنگ ابدیت هدایت می کند و به همین دلیل بهترین انتخاب ممکن پیش از دیدن جنگ ابدیت تماشا کردن فیلم ابرقهرمانی ثور: رگنراک است.

21. Avengers: Infinity War

انتقام جویان: جنگ ابدیت

تاریخ اکران: 27 آوریل 2018

Avengers: Infinity War

کوین فایگی رییس مارول استودیوز در اظهارنظری عنوان کرده که فیلم سینمایی انتقام جویان: جنگ ابدیت دنباله فیلم سینمایی انتقام جویان: عصر اولتران حدودا چهار سال پس از وقایع نگهبانان کهکشان بخش 2 اتفاق می افتد.

اگرچه این اظهارنظر کاملا با آنچه کارگردان های فیلم گفته اند در تناقض است اما ظاهرا این گفته ها کاملا جدی گرفته شده.

در جنگ ابدیت انتقام جویان با نگهبانان کهکشان متحد شده و به جنگ تانوس می فرایند. تانوس شخصیت شروری است که قصد دارد سنگ های ابدیت را جمع آوری کند.

22. Avengers: Endgame

انتقام جویان: سرانجام بازی

تاریخ اکران: 26 آوریل 2019

Avengers: Endgame

فیلم سینمایی انتقام جویان: سرانجام بازی از نقاط اوج جهان سینمایی مارول است و سرنوشت نهایی قهرمان ها و شخصیت های شرور را پس از 10 سال حضور روی پرده رقم می زند.

سرانجام بازی که دنباله جنگ ابدیت است هنگام نگارش این مقاله هفته دوم اکرانش را سپری می کند و با شکستن انواع و اقسام رکوردها به یک پدیده جهانی از نظر جذب مخاطب و میزان فروش تبدیل شده است.

فیلم سینمایی انتقام جویان: سرانجام بازی جدیدترین فیلمی است که در حال حاضر از جهان سینمایی مارول روی پرده رفته است.

23. Spider-Man: Far from Home

مرد عنکبوتی: دور از خانه

تاریخ اکران: 2 ژوئیه 2019

Spider-Man: Far from Home

پس از ماجراهای پایان بازی و مرگ تونی استارک، پیتر پارکر به همراه دوستانش به یک اردوی مدرسه‌ای به اروپا می‌رود. در این سفر با نیک فیوری مواجه می‌شود که از او می‌خواهد به میستریو بپیوندد تا با هم علیه المنتال‌ها بجنگند که میستریو به پیتر پارکر خیانت کرده و تمام تجهیزات استارک را از آن خود میکند و پیتر باید با آن مقابله کند.

این فیلم سینمایی دنباله ای بر فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه است که سال 2017 اکران شده بود.

فیلمهای مارول که در آینده اکران خواهد شد:

  • بیوه سیاه (2021)
  • اترنالز (2021)
  • شانگ-چی و افسانهٔ ده حلقه (2021)
  • دنبالهٔ بدون عنوان مرد عنکبوتی: دور از خانه (2021)
  • ثور: عشق و رعد (2022)
  • دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی (2022)
  • پلنگ سیاه 2 (2022)
  • دنبالهٔ بدون نام کاپیتان مارول (2022)

شما کدام شخصیت مارول را دوست دارید؟ دوست دارید ادامه کدام فیلم ساخته شود؟

انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1201

به "فیلم های جهان سینمایی مارول را به چه ترتیبی باید ببینیم؟" امتیاز دهید

262 کاربر به "فیلم های جهان سینمایی مارول را به چه ترتیبی باید ببینیم؟" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم های جهان سینمایی مارول را به چه ترتیبی باید ببینیم؟"

9 دیدگاه

الهه 3 خرداد 1400

چرا اسپایدرمن قسمتای اولش جزو این لیست نیس؟!

پاسخ به الهه

بهروز 8 تیر 1400

چون اون سه تا فیلم قبلی اسپایدرمن با بازی توبی مگوایر، برای سونی پیکچرز بود و مارول بعدی هارو ساخت.

پاسخ به بهروز

علی نیک پور 14 فروردین 1400

من عاشق شخصیت دکتر استرنج شدم..❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

پاسخ به علی نیک پور

فریبرز 13 بهمن 1399

من عاشق کاراکترهای آیرون من و بیوه سیاهم که جفتشون مردن در Avengers ☹

پاسخ به فریبرز

ای 18 دی 1400

بیوه ی سیاه زندست

پاسخ به ای

tacos 28 فروردین 1400

چرا اسپویل میکنی ):

پاسخ به tacos

تبسم 13 بهمن 1399

فیلمای جدیدش کی قراره بیاد، چیاست؟

پاسخ به تبسم

نازنین 13 بهمن 1399

وای عالیه فیلمای مارول

پاسخ به نازنین

امیر 20 فروردین 1400

عالی

پاسخ به امیر
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید