قرارداد صادرات سالانه 10میلیارد مترمکعب گاز ایران به عمان امضا شد

به گزارش تفطن، خبرنگاران: در حاشیه سفر دو روز پیش رئیس جمهور به عمان، قرارداد صادرات سالانه 10 میلیارد مترمکعب گاز ایران به این کشور به منظور احداث خط لوله دریایی و خشکی به امضا رسید و رسماً ایران با امضای این قرارداد وارد بازار خرده فروشی گاز شد.

قرارداد صادرات سالانه 10میلیارد مترمکعب گاز ایران به عمان امضا شد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار مالی خبرنگاران، چهارم شهریورماه امسال در حاشیه سفر سلطان قابوس، پادشاه عمان به ایران، محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز این کشور با وزیر نفت کشورمان دیدار کرد.

در این دیدار بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران و محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان در مجموعه سعدآباد تهران در زمینه صادرات گاز یک یادداشت تفاهم جدید امضا کردند. براساس این یادداشت تفاهم دو طرف توافق کردند که در مدت بسیار کوتاهی عملیات احداث خط لوله گاز ایران به عمان شروع گردد. صادرات گاز ایران به عمان برای 25 سال برنامه ریزی شده و ارزش گاز صادراتی در این مدت با توجه به قیمت های روز 6 میلیارد دلار تخمین زده می گردد.

در نشست شهریورماه مسئولان دو کشور و در حاشیه سفر پادشاه عمان به ایران مقرر شده بود پس از آنالیز های دو کشور روی توافقات اولیه، قراردادی با معین شدن جزئیات این همکاری گازی به امضا برسد.

حال پس از 6 ماه و در حاشیه سفر دو روز پیش رئیس جمهور ایران به عمان، در حالی که دو طرف جزئیات همکاری جدید گازی را برای هم بازگو کردند، قرارداد صادرات گاز ایران به عمان به امضا رسید.

بر این اساس مقرر شد، خط لوله انتقال گاز به طول 350 کیلومتر بین دو کشور احداث گردد به طوری که 200 کیلومتر آن از زیر دریا و 150 کیلومتر آن در خشکی احداث خواهد شد.

پیش از این عنوان شده بود که با ارسال گاز ایران به عمان، امکان بازاریابی گاز ایران توسط شرکتی مشترک در خاک عمان وجود دارد و ایران با این کار به بازار خرده فروشی گاز وارد می گردد.

مطابق این قرارداد مقرر شد سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز به وسیله رودان در هرمزگان به منطقه سوها در عمان منتقل گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 4 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 443

به "قرارداد صادرات سالانه 10میلیارد مترمکعب گاز ایران به عمان امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرارداد صادرات سالانه 10میلیارد مترمکعب گاز ایران به عمان امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید