قرن 14 با چه تورمی تمام می شود؟

به گزارش تفطن، خبرنگاران : تورم در سرانجام سال به چه عددی می رسد؟ با توجه به داده هایی که از تورم ماهانه در سال جاری ثبت شده، حداقل تورم نقطه ای در سرانجام سال جاری 48 درصد خواهد بود. همچنین احتمالا پرونده قرن چهاردهم با تورم میانگین بیش از 35 درصدی، بسته خواهد شد.

قرن 14 با چه تورمی تمام می شود؟

به گزارش خبرنگاران، نرخ تورم ماهانه آذر نسبت به ماه قبل 2 واحد درصد رشد را به ثبت رساند. این رقم به همراه خردادماه کمترین رکورد هایی است که در سال 99 ثبت شده است. اکنون سوال اینجاست که با وجود این کاهش بزرگ در نرخ تورم ماهانه، در صورت تداوم شرایط تورمی به همین شکل، باید منتظرچه تورمی در انتها سال باشیم؟

برای پیش بینی نرخ تورم در انتها سال می توان 4 سناریو را اساس محاسبات قرار داد و در هر کدام از حالت ها پیش بینی کرد که در انتها سال چه تورمی رخ می دهد؟

سناریوی ماهانه

نخستین سناریو بر مبنای رشد ماهانه شاخص قیمت مصرف کننده در آذر ماه است. در صورتیکه در ماه های مانده تا انتها سال، این رشد قیمت در هر ماه ادامه پیدا کند، تورم نقطه به نقطه درانتها سال 48.7 درصد تخمین زده می شود. این رقم کمترین حد تورم قابل پیش بینی است که در بین سناریوهای مختلف به دست می آید.

در محاسبات مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه به رشد شاخص قیمت مصرف کننده نسبت به ماه مشابه در سال قبل گفته می شود. این رقم در آذر ماه 44.6 درصد گزارش شده است.

چنانچه رشد میانگین شاخص قیمتها منتهی به یک سال را نسبت به میانگین سال قبل آن محاسبه کنیم، رقمی حاصل می شود که آن را تورم میانگین می نامیم. از آنجا که تورم ماهیتا حافظه ای دراز مدت دارد، بنابراین این متغیر توصیف دقیقتری را از تغییرات و فشار قیمتی خواهد داشت.

در ماه آذر این متغیر 30.5 درصد به دست آمد و چنانچه فرایند ماهانه تورم تا انتها سال به همین منوال ادامه داشته باشد، تورم میانگین در اسفند 99 معادل 36.4 درصد تخمین زده می شود.

سناریوی فصلی

در سناریو دوم، رشد ماهانه فصلی در پاییز مبنای محاسبه قرار گرفته است. در این حالت، میزان تقریبی نرخ تورم نقطه به نقطه به 52.9 درصد خواهد رسید که بالاترین حد پیش بینی شده در میان سناریو های تورمی است. به همین شکل نرخ تورم میانگین نیز بیشترین تخمین را داشته و برابر با 37.5 درصد خواهد بود.

سناریوی 9 ماهه و یکساله تورم

سناریوی سوم به حالتی اشاره داد که برآورد تورم انتها سال بر مبنای رفتار قیمت ها از ابتدای سال تا به امروز بوده باشد؛ یعنی رفتاری 9 ماهه.

متوسط نرخ تورم ماهانه در این سناریو 4.04 درصد محاسبه می شود که چنانچه تا انتها سال آن را تعمیم دهیم، نرخ تورم نقطه به نقطه در انتها سال به 51.6 درصد ختم می شود. مقایسه 24 ماهه دراین سناریو پیش بینی میکند که نرخ تورم میانگین در حد 37.2 درصد باشد.

در حالت انتهای رفتار یک سال گذشته تورم مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این سناریو متوسط نرخ تورم ماهانه 3.4 درصد محاسبه شده و در نهایت مقدار تقریبی نرخ تورم نقطه به نقطه را به 50.67 درصد می کشاند. تورم میانگین نیز در این سناریو 37 درصد برآورد می شود.

تحلیل پیش بینی های تورمی

مقایسه سناریوهای مختلف نشان می دهد که سناریو اول، کمترین پیش بینی را از نرخ تورم در انتها سال خواهد داشت. اما اگر رفتار پاییزی قیمتها مبنای رفتاری شاخص قیمت در زمستان نیز قرار بگیرد، شاهد بیشترین رشد قیمت در انتها سال خواهیم بود.

نکته دیگری که در آمار تورمی به چشم می خورد، آن است که نرخ تورم نقطه به نقطه به جز سناریو ماهانه، در باقی سناریو ها همواره بالاتر از 50 درصد پیش بینی می شود که بیشترین آن مربوط به سناریوی فصلی است.

نرخ تورم میانگین نیز فرایندی قابل توجه را ثبت کرده است. طبق محاسبات انجام شده نرخ تورم میانگین همواره بالاتر از 36 درصد پیش بینی شده که میزان قابل توجهی است. در نتیجه قرن 14 شمسی به احتمال زیاد در تورمی بالاتر از 35 درصد انتها خواهد یافت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1719

به "قرن 14 با چه تورمی تمام می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرن 14 با چه تورمی تمام می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید