معرفی قطار 5 ستاره و لوکس نورالرضا

به گزارش تفطن، آشنایی با قطارهای نورالرضا

سیستم حمل و نقل قطار یکی از ایمن ترین وسایل نقلیه در سراسر جهان محسوب می گردد، کشورمان ایران بیش از 13 هزار کیلومتر شبکه ریلی استاندارد دارد که می تواند گفت در زمینه حمل و نقل ریلی از صندلی خوبی برخوردار هست. قطار از ابتدا به گونه ای طراحی شده که مسافر در طول سفر خود دچار خستگی های ناشی از بی حرکتی طولانی مدت نگردد و از سفر خود نهایت لذت ببرد. شرکت های ریلی بسیاری در ایران فعالیت دارد که در بین آن ها بعضی دارای قطارهایی همچون هتل 5 ستاره هستند، یکی از این شرکت ها نورالرضا است که کار خود را از سال 1385 آغاز کرد و در حال حاضر مسافران را در مسیرهای ریلی مختلف جابه جا می نمایند. در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا به اختصار درباره قطار نورالرضا صحبت کنیم.

معرفی قطار 5 ستاره و لوکس نورالرضا

قطار نورالرضا یکی از معتبرترین شرکت های ریلی ایران است و با ارائه با کیفیت ترین خدمات در بین عموم مسافران از محبوبیت بالایی برخوردار است. این شرکت از بروزترین فناوری های روز جهان بهره برداری کرده تا اگرچه جز شرکت های ریلی جوان کشور است اما از صندلی خوبی برخوردار باشد.

بنابر قراردادی که بین شرکت ریلی نورالرضا و رجا (راه آهن ایران) صورت گرفت، 64 واگن مسافری لوکس به این شرکت تحویل داده شده که از بین آن ها 54 عدد مسافری بوده، 5 واگن رستوران و 5 دستگاه مولد برای این قطارها به کار برده شده است. واگن های شرکت قطار نورالرضا از چین خریداری شده اند، اما تمامی تجهیزات و الگوهای ساخت آن ها از بروزترین فن آوری ها و سیستم های اروپایی استفاده شده است، به طور مثال سیستم ترمز شرکت کنور آلمان، سیستم تهویه شرکت فیولی آلمان، چرخ و محو شرکت لوچینی ایتالیا از جمله تجهیزات فوق حرفه ای هستند، که در این قطار به کار برده شده است.

امکانات VIP قطار نورالرضا

همانطور که در بالا هم گفتیم شرکت قطار نورالرضا در طی قرار دادی که با شرکت ریلی رجا داشته، توانست واگن های لوکسی را از خارج از کشور خریداری کرده تا اگرچه شرکت تازه کاری محسوب می گردد اما بتواند خدمات مناسبی را به مسافران خود ارائه دهد. در ادامه می خواهیم به ویژگی های برتر قطار نورالرضا بپردازیم:

سیستم تهویه مطبوع: شرکت قطار نورالرضا از سیستم های تهویه مطبوع شرکت آلمانی FAIVELEY که یکی از برندها معتبر اروپایی محسوب می گردد در واگن های قطار خود استفاده کرده است. طراحی این واگن ها بر اساس شرایط محیطی تقریبا بین 25 تا 50 درجه سانتی گراد متغیر هستند و شرایط داخلی هوا در تابستان هم به 22 درجه سانتی گراد می رسد و البته گفتنی است که بگوییم این درجه هوایی قابلیت تنظیم نیز دارند.

سیستم ترمزهای بروز: سیستم های ترمز واگن های قطار نورالرضا از یک شرکت آلمانی به نام KNORR است و با داشتن 3 دیسک ترمز بر روی هر یک از محورها و سیستم EP یا هماهنگی ترمز واگن ها امکان کنترل سرعت را برای راننده قطار در سرعت بالای 160 کیلومتر بر ساعت به خوبی فراهم می آورد. ضریب اطمینان ایمنی بالاتری را نسبت به واگن هایی که 2 دیسک روی هر محور دارند.

عایق صوتی و حرارتی: واگن های قطار نورالرضا دارای دو درب کشویی الکتروپناماتیکی در یک سمت خود می باشند. این درب ها و کلیه مکانیزم های کنترلی آن از کمپانی به نام IFE آلمان تامین می گردد و تمامی الزامات موجود در استاندارد UIC-560 برای فراوری آن ها نیز رعایت شده است و درب هایی که بین واگن های قطار نورالرضا قرار گرفته است نیز از نوع الکتروپناماتیکی هستند و قابلیت این را دارند تا در مقابل شیشه های بین درها می باشند.

جهت حرکت قطارهای نورالرضا

جهتهایی که قطارهای شرکت نورالرضا در آن ها حرکت می نمایند، تهران به مشهد و اصفهان به مشهد و بالعکس است.

واگن اختصاصی برای بانواع

شرکت ریلی نورالرضا به منظور رفاه حال تمامی مسافران خود، اقدام به اختصاص دادن یک واگن به طور جداگانه برای بانوان نمود و این موضوع برای اولین بار در کشور رخ داد. هدف از این کار آسایش بیشتر بانوانی بود، که تنها می نمایند.

نگاهی کلی به امکانات قطارهای نورالرضا

منبع: الی گشت
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 391

به "معرفی قطار 5 ستاره و لوکس نورالرضا" امتیاز دهید

2 کاربر به "معرفی قطار 5 ستاره و لوکس نورالرضا" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی قطار 5 ستاره و لوکس نورالرضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید