مقام فرانسه: لغو معامله زیردریایی ها اعتماد در کل اروپا را از بین می برد

به گزارش تفطن، مقامات فرانسه به تصمیم استرالیا درباره لغو معامله زیردریایی ها با پاریس اعتراض کردند.

مقام فرانسه: لغو معامله زیردریایی ها اعتماد در کل اروپا را از بین می برد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از شبکه روسیا الیوم، کلیمنت بون، وزیر مشاور در امور اروپا از تصمیم استرالیا برای صرف نظر کردن از قراردادهای زیردریایی ها با پاریس انتقاد کرد.

این وزیر نام کرد: این مساله تنها اعتماد در فرانسه را از بین نمی برد بلکه اعتماد در کل اروپا را از بین می برد.

او گفت: نمی دانم چطور می توانیم در حال حاضر به شرکای استرالیایی دست یابیم این تنها، گامی علیه فرانسه نیست بلکه اعتماد در کل اروپا را از بین می برد زیرا اکنون نمی تواند به شرکایش اعتماد کند.

بون بر لزوم اقدام فوری در این باره تاکید کرد و اضافه کرد: مساله مربوط به اروپاست و باید برای تقویت قدرت خود و استقلال استراتژی و مساله دفاعی خود تلاش کنیم.

ژان پیر تیبو، سفیر فرانسه در استرالیا هم چند ساعت قبل از اینکه به پاریس فراخوانده شود، گفت: گزارش های مطبوعاتی مستقل و مورد اعتماد نشان می دهند که استرالیا مقدمات را برای لغو معامله زیردریایی ها با فرانسه که ارزش آن به 90 میلیارد دلار می رسد 18 ماه قبل از اعلام رسمی لغو آغاز کرده بود.

وی گفت: ما در طول این 18 ماه در معرض فریب عمدی قرار گرفتیم. آمادگی ها برای این جنایت 18 ماه ادامه داشت و اگر گزارش ها درباره این خیانت عمدی که هنوز هیچ کسی دست به چنین کاری نزده است، درست باشد این یک نقض آشکار اعتماد و نشانه بسیار بدی است.

این سفیر گفت: وزرای خارجه و دفاع فرانسه و استرالیا اواخر ماه میلادی گذشته نشستی را برای بررسی روابط دفاعی بین خود برگزار کردند. ما معتقد بودیم که راه های جدیدی برای تقویت همکاری دوجانبه باز می کنیم اما بعد از تنها 15 روز زمانی که طرح اصلی لغو شد از پشت به ما خنجر زدند و این مساله بسیار تأسف باری است.

استرالیا اخیرا از لغو معامله زیردریایی ها با فرانسه خبر داد. فرانسه در واکنش به این اقدام سفرایش را از کانبرا و واشنگتن فراخواند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2102

به "مقام فرانسه: لغو معامله زیردریایی ها اعتماد در کل اروپا را از بین می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام فرانسه: لغو معامله زیردریایی ها اعتماد در کل اروپا را از بین می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید