مهاجرت به کانادا، طعمه کلاهبرداران در کمین متقاضیان کار

به گزارش تفطن، شرکت، با نام گروه ساختمانی مونترال، یک مشاور مهاجرت به آن ها معرفی کرد تا مراحل درخواست ویزا را طی نمایند. همه چیز خوب پیش می رفت. اما بعد از اینکه رامی 1000 دلار به حساب مشاور واریز کرد، ناگهان ورق برگشت.

مهاجرت به کانادا، طعمه کلاهبرداران در کمین متقاضیان کار

از یکی از دوستانم که در مونترال زندگی می نماید خواستم که سری به گروه ساختمانی مونترال بزند، و آدرس اشتباهی بوده. شرکت وجود خارجی ندارد.

نشانی گروه ساختمانی مونترال متعلق به آپارتمانی است که در بلوار رنه له وک باید باشد، نزدیک پلاس ویل ماری. اما چنین آپارتمانی وجود ندارد. افراد محلی می گویند که هرگز اسمی از این شرکت نشنیده اند. این شرکت واقعی نیست!

آنالیز های مونترال گزت نشان داده است که این شرکت بخشی از شرکت های جعلی است که در کلاهبرداری از مهاجران دست دارند. افرادی که این شبکه کلاهبرداری را تشکیل داده اند با استفاده از چشم انداز زندگی و کار در مونترال و کانادا، به عنوان طعمه نیروی کار تحصیل نموده در خاورمیانه را هدف قرار می دهند، با فرآیند طولانی مصاحبه و پیشنهاد موقعیت شغلی اعتماد آن ها را به دست می آورند، و برای انجام فرایند مهاجرت درخواست پول می نمایند.

کلاهبرداری بی عیب و نقصی است. این شبکه کلاهبرداری پشت پرده سه شرکت به هم متصل فعالیت می نماید: یک نمایندگی استعدادیابی، یک شرکت ساختمانی و یک شرکت مشاوره مهاجرت.

افراد متعدد در سمت های مختلف ایفای نقش می نمایند، از مسئول بخش مدیریت نیروی انسانی گرفته تا مدیران استخدام. شغلی که پیشنهاد می گردد و شرکت هایی که مسئول استخدام هستند واقعی نیستند. وبسایتی دارند که دقیقا شبیه به وبسایت شرکت های واقعی است و هویت مشاوران مهاجرت را دزدیده اند تا اعتماد قربانیانشان را جلب نمایند.

کسانی که قربانی این کلاهبرداری می شوند دسترسی به هیچ منبعی ندارند. این شبکه کلاهبرداری در خلاء قضایی آنلاین فعالیت می نماید. حتی وقتی که ماموران قضایی سرنخ هایی به دست می آورند، شبکه به سادگی بسته می گردد و در جایی جدید و با نامی جدید آغاز به فعالیت می نماید.

رامی می گوید: این شبکه بسیار عظیم است. عجیب است که اینهمه وقت صرف درست کردن وبسایت جعلی می نمایند و بعضی از افراد واقعا شبیه به مسئولین استخدام هستند، بقیه به عنوان مدیران شرکت، کارمندان، بخش نیروی انسانی. یک بخش دیگر نقش مشاوران مهاجرت را بازی می نمایند.

فرصت شغلی در کانادا

آغاز اتفاقات برای رامی ال-آمریکانی اکتبر 2019 بود. زنی که ادعا می کرد نامش ملیسا لوک است با رامی تماس گرفت. ملیسا لوک گفته بود برای شرکتی کار می نماید به نام نوا ریکروترز، مستقر در اوتاوا و می خواست بداند که آیا رامی به فرصتی شغلی در کانادا علاقه مند است.

ملیسا لوک فرم هایی طویل برای رامی فرستاده بود و مصاحبه ای با گروه ساختمانی مونترال ترتیب داده بود.

رامی به خاطر می آورد که مراحل مصاحبه و استخدام دقیق و طولانی بود. چندین مصاحبه انجام شد، ازجمله یک مصاحبه ویدئویی با حضور چهار نفر مصاحبه نماینده.

افرادی که با من مصاحبه کردند از مراتب ساخت و ساز مطلع بودند. یکی از ظاهرا مدیران ارشد شرکت با من حرف زد و افرادی بودند که از اصطلاحات ساختمانی مطلع بودند، پروژه و فرآیند پیش برد آن را می دانستند، به همین خاطر خیلی حرفه ای به نظر می رسیدند.

در فاصله میان اولین تماس تلفنی و زمانی که رامی استخدام شد، چند هفته می گذشت. رامی فرم های مدیریت نیروی انسانی را پر نموده بود و گروه ساختمانی مونترال او را به گروه مشاوران مهاجرت کانادا معرفی کردند که مشاور مهاجرتی مورد اعتماد خودشان بود و ظاهرا در آلبرتا مستقر بود. مردی با رامی تماس گرفت. گفت که نامش کریگ جکسون است و مشاور معتبر مهاجرت است. چند فرم برای رامی فرستاد و درخواست پول کرد.

همه چیز جور بود. رامی امیدوار بود که به کانادا بیاید. درباره کانادا تحقیق نموده بود و فراهم کردن تحصیلاتی خوب برای فرزندانش امید داشت. این فرایند هزینه سنگینی داشت - رامی این را می دانست. پولش را پرداخت.

مبلغ 1000 دلار به بانکی آمریکایی واریز شد، که همین باعث شک رامی شد. وقتی متوجه کلاهبرداری شد، تمام نگرانی اش از این بود که چه افرادی تا این حد با جزئیات پیش رفته اند تا از امید خانواده اش بابت نقل مکان به کانادا سوءاستفاده نمایند.

قربانیان دیگر که گول این کلاهبرداری را خورده اند - یا نخورده اند - گفته اند که متوجه علامت های مشکوک شده اند، اما هشدارها را نادیده گرفته اند، زیرا چشم انداز زندگی جدید در کشوری دیگر چشم هایشان را بسته بوده.

اسلام آمارا، مردی عرب که 10 سال تجربه در زمینه حمل و نقل و لوجستیک دارد، دست کلاهبرداران را خوانده بود. در طی فرایند بارها شک نموده بود. مدرک شناسایی خواسته بود، وبسایت شرکت را زیر و رو نموده بود، در فروم های آنلاین پرس وجو نموده بود و متوجه سوراخ های موجود در نقشه گروه ساختمانی مونترال شده بود.

درست وقتی جکسون مذکور از او درخواست پول نموده بود، آمارا گفته بود نه. کار به جایی رسید که گفتم این حرف ها چرند است. من باور نمی کنم.

اما تاثیرش را گذاشته بود. بخشی از وجود آمارا امیدش را حفظ نموده بود، حتی با اینکه نشانه ها و هشدارها را دیده بود.

خیلی بچگانه است، چون می دانستم که کلاهبرداری است، اما برای خودم رویا بافته بودم. آمارا از ریاض، پایتخت عربستان سعودی، با ما مصاحبه نموده است. لبخند می زند، بعد آه می کشد. امید آمارا این بوده که با زن و بچه اش به کانادا بیاید. یکی از آرزوهای ما این بود که کاری شبیه به این بکنیم، خیلی ناامید و مایوسمان کردند.

شبکه آنلاین قابل باور

وبسایت های این شرکت ها نمایی جعلی را به وجود می آورند که در نگاه اول بسیار قابل باور است.

اما حتی همین وبسایت های باور پذیر هم بی عیب و نقص نیستند. موقعیت های شغلی ثبت شده در وبسایت نووآ ریکروترز وجود خارجی ندارند. وبسایت گروه ساختمانی مونترال کپی دقیق وبسایت شرکتی مشابه در نیوزلند است. در بخش پروژه های صورت گرفته متوجه پروژه هایی می شویم که به دست دیگر شرکت های ساختمانی صورت گرفته اند. و وبسایت مشاوران مهاجرت کانادا شهادتنامه های مشتریان سابق را منتشر نموده که وجود خارجی ندارند.

راغب، از عربستان سعودی، در بخش شهادتنامه وبسایت می گوید: فرآیند مهاجرت به کانادا خیلی سر راست و مستقیم به نظر می رسد.. اما اصلا ساده نیست. بعد از اینکه با شرکت مشاوران مهاجرت کانادا آشنا شدم، همه چیز به نفع من تغییر کرد.

سوراندار، از بنگلادش، می گوید: متخصصان این شرکت به من گفتند که تحصیل در کانادا یاری می نماید شغلی بیابم و نهایتا اقامت دائم کسب کنم.

اما عکس سوراندار در واقع از اینترنت برداشته شده، و با عنوان پرتره مرد هندی میانسال دست به سینه به صورت آنلاین منتشر شده است. عکس راغیب هم به همین ترتیب از اینترنت برداشته شده است: پرتره ایستاده از جوان عرب خندان

شاید باورپذیرترین استراتژی شرکت مشاوران مهاجرت کانادا در انتخاب اسامی باشد که با آن با قربانی های خود تماس می گیرند: کریگ جکسون.

هویت دزدیده شده

کریگ جکسون واقعی مشاور مهاجرت است، عضو شورای قانون گذاری مشاوران مهاجرت کانادا (ICCRC) که سازمانی غیرانتفاعی است و تحت قوانین دولت فدرال برای شرکت های مشاوره مهاجرت فعالیت می نماید. اما کریگ جکسون برای شرکت مشاوران مهاجرت کانادا کار نمی نماید. کلاهبرداران هویت او را دزدیده اند تا اعتماد قربانیان را جلب نمایند.

کریگ جکسون واقعی می گوید از اواخر 2019 و اوایل 2020 ایمیل هایی از افرادی دریافت نموده که قربانی گروه ساختمانی مونترال شده اند و می گفتند که نام او در کلاهبردای گسترده استفاده شده است.

جکسون می گوید: واکنش اولیه من این بود که خشمگین و عصبانی شوم، بعد متعجب شدم. کنجکاو بودم بدانم برای چه از هویت من استفاده نموده اند.

ICCRC به جکسون توصیه نموده تا موضوع را به مرکز مبارزه با جعل و کلاهبرداری کانادا گزارش بدهد و جکسون هم گزارش داده.

رامی هم گزارش داده است. به سفارت کانادا در بیروت ایمیل زده، اما پاسخی از پیش نوشته شده دریافت نموده. است آمارا می گوید می خواهد موضوع کلاهبرداری را به پلیس سعودی گزارش کند.

اما ذات بین المللی بودن این کلاهبرداری فرایند پیگرد را به تعویق می اندازد.

جف تامسون، کارشناس ارشد پلیس سواره نظام کانادا RCMP در CAFC می گوید گروه های مجهز و آموزش داده شده احتمالا در پشت پرده گروه ساختمانی مونترال قرار دارند.

تامسون می گوید: اگر از خودتان می پرسید چه کسانی پشت این اعمال هستند، باید گفت جرائم سازمان دهی شده. وقتی به میزان برنامه ریزی نگاه کنید، اینکه در چندین کشور فعال هستند، پول کجا می رود، وبسایت ها، و غیره، متوجه پیچیدگی عمیقی می شوید که قدم به قدم کلاهبرداری را پیش می برند.

سازمان CAFC تا به حال چندین شکایت درباره گروه ساختمانی مونترال دریافت نموده، اما مقامات کانادایی قدرت تحقیق و پیگرد قانونی افراد پشت این کلاهبرداری را ندارند، زیرا ارتباط محدودی بین این افراد و کانادا وجود دارد.

آنچه در بیشتر اینگونه کلاهبرداری ها دیده می گردد این است که اغلب از اسامی واحدهای دولتی کانادایی یا شرکت های کانادایی استفاده می نمایند … اما هیچ پولی به سمت کانادا نمی آید. این افراد تنها از اسامی کانادایی استفاده می نمایند، چون قربانی ها به خاطر سابقه خوب کانادا می خواهند به اینجا بیایند.

با اینکه کلاهبرداران گروه ساختمانی مونترال - و دیگر کلاهبرداران مشابه - اغلب از پیگیرد قانونی دور می مانند، مقامات کانادایی می توانند با هدف قرار دادن وبسایت ها و حساب های بانکی آن ها نتیجه اعمالشان را پرهزینه تر نمایند.

اما کلاهبرداری مهاجرت بسیار شایع است. مقامات با این پدیده همیشه دست و پنجه نرم می نمایند، بستن حساب های بانکی و وبسایت ها تنها این فرآیند را کند می نماید. کلاهبردارها بر می گردند.

سخنگوی وزارت شهروندی، پناهندگی، و مهاجرت کانادا می گوید دولت 51 میلیون دلار برای مبارزه با کلاهبرداری و بالا بردن مطلعی مردم درباره اینگونه موارد تخصیص داده و سعی دارد برنامه ای ایجاد کند تا بهتر و بیشتر احتمال کلاهبرداری را از بین ببرد.

در این اعلامیه گفته شده: دولت کانادا مسئله کلاهبرداری مهاجرت و شهروندی را بسیار جدی می گیرد. وزارت شهروندی، پناهندگی، و مهاجرت کانادا از افراد می خواهد که برای دسترسی به اطلاعات درباره برنامه های مهاجرتی تنها از وبسایت های رسمی دولت استفاده نمایند تا قربانی کلاهبرداری نشوند.

ICCRC می گوید نمی تواند افرادی را که با هویت جکسون فعالیت نموده اند مورد پیگرد قرار بدهد، زیرا این افراد مشاور مهاجرت نبوده اند. اما تاکید می گردد که این سازمان از موقعیت مطلع است: در حال آنالیز هستیم و با مسئولان همکاری می کنیم تا با اینگونه کلاهبرداری ها برخورد گردد. همچنین گفته می گردد که کلاهبرداری هایی از جنس گروه ساختمانی مونترال بسیار نادر است، اما ICCRC در صدد است بدنه جدیدی ایجاد کند تا به زودی جلوی اینگونه کلاهبرداری ها گرفته گردد.

شبکه مخفی

معین نیست چه کسی در پشت صحنه این کلاهبرداری قرار گرفته است، اما اطلاعات بانکی مربوط به حسابی است که به نام نابیل احمد ثبت شده که ظاهرا در ویچیتا، کان، مستقر است. شماره تلفن ثبت شده در گروه ساختمانی مونترال - که خطی ثابت است - با نام نابیل احمد خریداری شده.

پلیس ویندزور در سال 2012 مردی را که گفته می گردد کلاهبردار است و نابیل احمد نام دارد دستگیر نموده، این فرد سابقه جعل و دزدی هویت داشته و به این جرم به ده ماه زندان محکوم شده.

مونترال گزت نمی تواند تایید کند که نابیل احمد همان مجرم دستگیر شده در ویندزور است و به کلاهبرداری اقتصادی با حساب آمریکایی و خط ثابت مونترالی ارتباط دارد. کوشش ها برای ایجاد تماس با نابیل احمد پیروز نبوده اند.

یکی از وبسایت های شرکت - وبسایت نووآ ریکروترز - تحت نام فردی در اونتاریو ثبت شده، که نشان می دهد کلاهبرداران احتمالا با کانادا در ارتباط هستند، اما به غیر از این موارد، چیز دیگری درباره مکان واقعی آن ها نمی دانیم.

بازی بی پایان

حتی اگر مقامات پیروز شوند وبسایت گروه ساختمانی مونترال را جمع نمایند، یا اگر افراد بیشتری متوجه کلاهبرداری شوند، افرادی که پشت این کلاهبرداری هستند به راحتی شرکتی دیگر را بر پا خواهند کرد.

تحلیل های مونترال گزت نشان می دهد که گروه کلاهبرداری مشابهی در بهار 2019 فعال بوده - قبل از موضوع گروه ساختمانی مونترال. این کلاهبرداری اولیه به قربانیان وعده کار در ساحل غربی کانادا می داد، اما شباهت های میان دو کلاهبرداری نشان می دهد که افراد پشت گروه ساختمانی مونترال از تجربه بازسازی شبکه فعالیت خود که با خطر نزدیک شدن مقامات به سرنخ ها از هم پاشیده بود استفاده نموده اند.

کلاهبرداری اولیه از روش های مشابه گروه ساختمانی مونترال استفاده نموده، و بسیار از ساز و کارهای زبانی استفاده شده در ایمیل های هر دو مورد یکسان است.

گروه قبلی با نام گروه ساختمانی ریچموند فعالیت می نموده. مرکز استعدادیابی آن ها اوکویل ریکروترز نام داشته. و به جای گروه مشاوره مهاجرت از نام کانادا شورز استفاده نموده اند.

به جای کریگ جکسون، هویت فردی با نام گرگوری بات، که او هم مشاور مهاجرت است، را جعل نموده اند.

گرگوری بات واقعی می گوید در اواخر آوریل 2019 ایمیل و تماس تلفنی دریافت می نموده که می پرسیده اند اقامت دائم خود را کی دریافت خواهند کرد. همه کسانی که با من تماس می گرفتند تحصیل نموده و با توانایی صحبت بالا و اغلب مهندس بودند. می گفتم که سرشان کلاه گذاشته شده، و کانادا شورز یک شرکت جعلی است.

احمد راشد، مدیر باتجربه خرید و تدارکات در عربستان سعودی که کم مانده بود قربانی گروه ساختمانی ریچموند گردد می گوید که سازماندهی و برنامه ریزی این کلاهبرداری او را متعجب نموده. نزدیک بوده که 1000 دلار اولیه را برای مهاجرت به کانادا پرداخت کند، اما دوستی در ونکوور داشته که نشانی گروه ساختمانی ریچموند را آنالیز نموده. چنین شرکتی وجود نداشته.

راشد می گوید: من هر روز با اینترنت در ارتباطم و نزدیک بود گول بخورم. می دانید برای چه کانادا را انتخاب نموده اند؟ برای اینکه می دانند همه می خواهند به کانادا بروند … اینطوری راحت سر مردم کلاه می گذارند. به خاطر اینکه کانادا سابقه خوبی دارد.

رویای کانادا

افرادی که قربانی این کلاهبرداری ها می شوند چندین و چند هفته درگیر هستند - گاهی حتی طولانی تر - که برنامه جا به جایی خانواده ها و زندگی شان را به کشوری جدید مرتب نمایند.

رامی ال-آمریکانی می گوید از دست دادن 1000 دلار در برابر رنجی که به خاطر از بین رفتن امیدش تحمل نموده ناچیز است.

چندین ماه بود که در رویای رسیدن به مونترال و آغاز زندگی جدید بودیم. اینکه بچه هایمان کانادایی شوند و خودمان کانادایی شویم.

وقتی رامی فهمید که شرکت دروغی است - شغلی وجود ندارد و چشم اندازی برای رفتن به کانادا نیست - کاملا مایوس شده بود. خیلی ناراحت شدیم. حدود دو سه هفته افسرده بودیم.

چنین کلاهبرداری هایی به همین ترتیب باعث می شوند تا افراد نسبت به فرایند مهاجرت به کانادا بی اعتماد شوند. اما رامی همچنان امیدوار است. می گوید که خانواده اش دوباره به آمدن به کانادا دل بسته است.

چند روزی هست که به ذهنم رسیده دوباره فرایند را آغاز کنم. فکر می کنم حتما دوباره اپلای می کنم.

کسی به تماس های تلفنی شرکت های جعلی پاسخ نمی دهد، در خصوص متن های منتشر شده به دست آن ها هم، باید بگوییم که وبسایت ها هنوز فعال هستند.

منبع: مداد
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1497

به "مهاجرت به کانادا، طعمه کلاهبرداران در کمین متقاضیان کار" امتیاز دهید

1 کاربر به "مهاجرت به کانادا، طعمه کلاهبرداران در کمین متقاضیان کار" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت به کانادا، طعمه کلاهبرداران در کمین متقاضیان کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید