هوش مصنوعی تحلیل ژنتیک را دقیق تر و سریع تر می نماید

به گزارش تفطن، محققان دانشگاه هاروارد و شرکت ان ویدیا با همکاری یکدیگر از هوش مصنوعی برای افزایش دقت و سرعت انجام پژوهش های ژنتیکی استفاده نموده اند.

هوش مصنوعی تحلیل ژنتیک را دقیق تر و سریع تر می نماید

این پژوهشگران یک جعبه ابزار ابداع نموده اند که استفاده از آن موقع و هزینه مورد احتیاج برای آنالیز سلول های مختلف و تحلیل ژنتیکی آنها را کاهش می دهد.

این جعبه ابزار که AtacWorks نام دارد، قادر به مداخله در کل ژنوم انسانی است و فرایندهای تحقیقاتی که معمولاً طی دو روز انجام می شوند را در عرض تنها نیم ساعت به سرانجام می رساند. افزایش سرعت این فرایند تا حد زیادی مدیون استفاده از پردازنده گرافیکی تنسور شرکت ان ویدیا است.

جعبه ابزار یادشده بر مبنای روشی به نام ATAC-seq طراحی شده که برای یافتن مناطق باز در ژنوم سلول های سالم و بیمار ابداع شده است. این مناطق باز زیرمجموعه های دی ان ای هر شخص هستند که با استفاده از آنها کارنمودهای خاصی در سلول های کبدی، خونی یا پوستی فعال می شوند. آنالیز سریع و دقیق این مناطق تعیین خواهد نمود آیا فرد مستعد ابتلاء به آلزایمر، سرطان، بیماری های قلبی و غیره هست یا خیر.

تکمیل روش ATAC-sec تا به حال مستلزم آنالیز ده ها هزار سلول بوده، اما جعبه ابزار AtacWorks برای انجام این کار به هوش مصنوعی وابسته است و لذا باید تنها چند ده سلول را آنالیز کند. این جعبه ابزار از اطلاعات مجموعه گسترده ای از سلول های بنیادی تغذیه شده و لذا احتیاجمند استفاده از روش های سنتی نیست.

دستاورد مذکور شناسایی سریع جهش های مشکوک ژنتیک یا نشانگرهای زیستی خاصی که خبر از شکل گیری بیماری های خاصی در بدن انسان می دهند را تسهیل می نماید. از این طریق می توان نحوه پیشرفت و عملکرد بیماری ها در بدن انسان را نیز به دقت تجزیه و تحلیل کرد و در نهایت داروهای مناسبی را برای درمان بیماری ها یافت.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1866

به "هوش مصنوعی تحلیل ژنتیک را دقیق تر و سریع تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی تحلیل ژنتیک را دقیق تر و سریع تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید