یکی از مهمترین عوامل مرگ زودرس را بشناسید!

به گزارش تفطن، ایسنا/ یک متخصص تغذیه بر لزوم برخورداری از الگوی غذایی متنوع برای سلامت و پیشگیری از ابتلا به بیماری های مزمن و همچنین رشد و تکامل مطلوب تاکید کرد.

یکی از مهمترین عوامل مرگ زودرس را بشناسید!

مرجان عجمی - مسئول ترجمان دانش همگانی تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، با بیان این مطلب گفت: اضافه وزن و چاقی در بچه ها سنین پیش از مدرسه به یک مشکل سلامت عمومی تبدیل شده است. شواهد نشان می دهد مواجهه زودهنگام با شیوه زندگی ناسالم همچون مصرف زیاد غذاهای پرچرب، پرنمک و یا سرشار از قند و شکر مثل انواع فست فودها و شیرینی جات با خطر افزایش وزن و ابتلا به بیماری های مزمن، مانند دیابت ملیتوس و بیماری های قلبی- عروقی مرتبط است.

وی اضافه کرد: بعلاوه بچه ها چاق به احتمال زیاد به بزرگسالان چاق تبدیل خواهند شد و چاقی یک عامل خطر مهم برای بیماری قلبی- عروقی، فشارخون، اختلال چربی های خون، سندرم متابولیک، انواع سرطان، کیفیت پایین تر زندگی، افزایش ناتوانی و مرگ زودرس است و مشکلاتی به همراه پیامدهای روانی و اجتماعی همچون اضطراب و افسردگی منجر به افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی و کاهش کارآمدی در سنین بزرگسالی می شود.

مسئول ترجمان دانش همگانی تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور ادامه داد: عوامل بسکمک با سلامتی و شرایط وزن بچه ها در ارتباط است که از جمله آن می توان به عوامل محیطی، تغذیه ای و رفتاری اشاره کرد. داشتن سبک زندگی سالم (تغذیه سالم و فعالیت فیزیکی کافی) یک اولویت است و نهادینه شدن آن در خانوارها می تواند سبب شکل گیری رفتارهای تغذیه ای صحیح از همان کودکی شود که به همراه یک الگوی زندگی پرتحرک می تواند موجب پیشگیری یا به تعویق انداختن ابتلا به بیماری ها شود.

عجمی یکی از ضروریات اصول در داشتن یک رژیم غذایی با کیفیت را رعایت تنوع غذایی در دریافت گروه های غذایی دانست و اظهار داشت: تنوع غذایی به معنای مصرف انواع متفاوت غذاها و گروه های غذایی مختلف در روز است که برای نیاز به مواد مغذی ضروری را فراهم می کند.

وی گفت: براساس شواهد، تنوع رژیم غذایی دریافتی در بچه ها به خصوص بچه های که سوء تغذیه دارند می تواند با شاخص های انتروپومتریک آن ها مثل رشد قدی در ارتباط باشد. بنابراین می توان گفت داشتن الگوی غذایی متنوع نه تنها برای سلامت و پیشگیری از ابتلا به بیماری های مزمن ضروری است، بلکه برای رشد و تکامل مطلوب نیز حائز اهمیت است.

مسئول ترجمان دانش همگانی تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور با بیان اینکه یک رژیم غذایی سالم، بر مصرف میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و مغزها، مصرف متوسط ماهی، غذاهای لبنی و مرغ و مصرف محدود گوشت قرمز و فرآوری شده، کربوهیدرات های تصفیه شده و شکر تاکید دارد، اضافه کرد: روغن های مایع گیاهی مثل کانولا آفتابگردان و زیتون که دارای اسیدهای چرب غیر اشباع هستند، بهتر است به جای روغن حیوانی و دنبه که سرشار از اسیدهای چرب اشباع هستند، استفاده شود و مصرف روغن های گیاهی جامد و کره گیاهی که سرشار از اسیدهای چرب ترانس است، محدود می شود.

عجمی اضافه کرد: بنابراین داشتن سبک زندگی سالم، رعایت تنوع، تعادل و میانه روی در دریافت گروه های مختلف مواد غذایی و تحرک کافی از همان زمان کودکی به بهبود کیفیت زندگی و سلامتی کمک شایانی می کند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1398

به "یکی از مهمترین عوامل مرگ زودرس را بشناسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکی از مهمترین عوامل مرگ زودرس را بشناسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید